Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Günün Yazısı » Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 09:28 
Yorum YapYazdır
 
 
Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu

Mustafa Kemal ve arkadaşları, teslim olmuş ve tarihi misyonunu tamamlamış bir imparatorluk, işgal edilmiş bir ülke; varını yoğunu kaybetmiş, yiyecek ekmeği, içecek suyu kalmamış, neredeyse savaşacak silahı olmayan bir döküntüden, bir ulusal Kurtuluş Savaşı; bağımsız, onurlu, çağdaş bir devlet yarattı. Yaklaşık 600 yıllık bir geleneğin ve kurumsal yapının üzerine böyle bir cumhuriyet kurmak hiç de kolay olmadı. Çünkü cumhuriyet büyük bir sıçrama ve devrimdi. Ciddi hazım sorunları yaşanması elbette doğal.

ÖNCE MECLİS, SONRA CUMHURİYET

Mustafa Kemal daha ilk andan itibaren halka dayanmayı ve demokratik bir hareketi başlatmayı düşündü. Erzurum, Sivas kongreleri ve nihayet meclis. Kurtuluşu meclis yönetti. Yani cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı ile fiilen kurulmuştu. Cumhuriyet devrimleri çok büyük dönüşüm ve değişim getirdi. Bazılar ana başlıklarla şöyle:

KUL YA DA TEBADAN ÖZGÜR YURTTAŞA

Padişahın tebası, kulu yerine, hak ve sorumlulukları olan, hak ve sorumlulukları anayasa ve yasal güvence altına alınan özgür birey, yurttaş geldi. Her şeyin egemeni ve sahibi, babadan oğula geçen padişah yerine, halkın seçtiği bir meclis, meclisin seçtiği bir cumhurbaşkanı ve hükümet geldi. Belirli bir etnik grubun üstünlüğüne değil, her alt kimliğin kendisini Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı saydığı ulusal bir kimlik ve ulus devlet geldi. Her şeyin padişahın olduğu yapıdan ya da kullanım hakkına dayalı tımar sisteminden, kişisel mülkiyete geldi. Egemenlik bir kişi ya da zümreye değil, millete ait anlayışı geldi.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VE LAİKLİK

Dine dayalı hurafelerle dolu eğitim yerine, çağdaş bilime dayalı ve herkese fırsat eşitliği sunan bir eğitim geldi. Dogmalara dayalı, ilkellikten, bilimin, eğitimin, sanat ve kültürün, gelişimin, değişimin egemen olduğu aydınlığa geçiş geldi. Din, mezhep gibi inanç sistemlerinin devlet işlerinden ve kamusal yaşamdan uzaklaştırılması; görüşü, inancı, etnik yapısı ne olursa olsun herkesin anayasal hak ve özgürlüklere sahip olması, herkesin kamusal hizmetlerden eşit biçimde yararlanması anlayışı geldi. Birey bile sayılmayan kadının, insan yerine koyulması, seçme ve seçilme hakkına sahip olması geldi. Ülkede ortak değerler üzerinden yükselen kardeşlik, dışarıda komşular ve yakın coğrafya politikası ile barış anlayışı geldi. Hiçlikten bir ülke yaratan, ortalama yüzde 8.5’la büyüyen bir ekonomik seferberlik geldi.

EZİLENLERİN UMUDU

20. yüzyılın başında iki büyük devrim oldu. Birincisi, kapitalizme karşı emekçilerin zaferi ile yeni bir dünya sunan Rusya’daki Bolşevik devrimi; ikincisi bütün dünyanın ezilen halklarına karşı emperyalizmi yenerek ilham veren Mustafa Kemal’in Anadolu devrimi. Eşitlik ve özgürlük mücadelesi sürüyor ama birinci devrimin kurduğu siyasal yapı dağıldı. İkincisi hala ayakta. İçeride ve dışarıda bu bağımsızlıkçı, anti emperyalist, çağdaş, cumhuriyetçi bu yapıya karşı bir yanda cumhuriyetin tarihi düşmanları, bir yanda emperyalist güçler yeni yeni senaryolarını yaşama geçiriyor.

İÇİ BOŞALTILDI

Atatürk sonrası cumhuriyet adına hareket edenler, giderek o devrimci ruhu kaybetti. Bu nedenl

e cumhuriyet devrimi tamamlanamadı. Halka, ülkeye, kendi değerlerine güvenmek yerine dünyanın güçlü devletlerine yaklaşarak, mandacılığı seçti. Cumhuriyetin içini boşaltıp kendi saraylarında saltanatlarını kuranlar, halk iradesini kendi iktidarlarının, zenginliklerinin mezesi yapanlar, bazen askeri darbeler, bazen sivil hükümetlerle yozlaşmayı her alana yaydı.

KİM DİKTATÖR?

Bugünden bakarak bu cumhuriyeti kuranları diktatör ilan etmek, o insanlara anti demokrat demek, tarihi çarpıtıp yalanlarla o büyük insanları suçlamak ne büyük insafsızlık. Cumhuriyetin kuruluşuna karşı çıkıp, insanların teba ve padişahın kulları sayıldığı bir düzeni savunarak, bu ülkeyi kuran insanlara baskıcı ve otoriter demek ne büyük vicdansızlık, ikiyüzlülük, iftira, yalan, hatta ne büyük ahlaksızlık, vefasızlık.

DALALET VE İHANET

Cumhuriyeti kuranlar, bağımsız, halk iradesine dayalı, yenilikçi, devrimci, bütünleştirici anlamda ulusalcı, çağdaş, özgür, başı dik bir ülke amaçladılar.

Atatürk sonrası tek parti iktidarları ve çok partili dönemde cumhuriyetin mirasçıları olduğunu söyleyen siyasi hareketlerle, kısa aralar dışında 68 yıldır memleketi yöneten dışa bağımlı, küresel güçlere hizmet eden, halkın kutsal duygularını siyasetin malzemesi yapan vahşi liberal işbirlikçi iktidarlar, bu büyük devrim ve mirası daha ileri noktaya taşıyamadı. Kanla kurulan bu yapının üzerinde oturarak, ona karşı ihanete-karşı devrime sessiz kalındı.

ÜLKE NEREYE GÖTÜRÜLÜYOR

Bugün ülkenin götürüldüğü yer, dinsel-mezhepsel-etnik temelde ayrışmış, savaşçı ve fetihçi politikaların öne çıktığı, muhalif güçlere karşı her türlü baskının kullanıldığı, cemaat ve tarikatların devleti işgal ettiği, ülke kaynaklarını belirli bir kesimlere peşkeş çeken anlayışın daha da çarpıklaştığı, dünyanın egemen güçlerine hizmet eden, vesayetçi yeni orta çağ anlayışıdır. Karşı devrim iktidardadır.

TÜRKİYE BUNLARI AŞABİLİR

Türkiye, yanlışları aşarak, kendine dayatılan monarşik (Tek Adamcı) sahte cumhuriyeti ve otoriter seçenekleri reddederek, cumhuriyeti kuran anlayıştan güç ve ilham alıp yenilenerek, demokrasi ve hukuk devletini güçlendirerek, gerçek anlamda bir halk iktidarını kuracak birikime sahiptir.

Bugünün en önemli görevi bağımsız, özgürlükçü, eşitlikçi, hukuku esas alan, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni, parlamenter sistemi yeniden inşa ederek, kurmak ve korumaktır. 

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 09:28 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1602 - Hollanda Doğu Hindistan Şirketi kuruldu.
1792 - Fransa Milli Meclisi, giyotinle idamı onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin, ilk kez 25 Nisan 1792'de kullanıldı.
1815 - Napolyon, Elbe adasından kaçışının ardından, 140.000 kişilik düzenli ordu ve 200.000 kişilik gönüllü güçler eşliğinde Paris'e girdi.
1852 - ABD'de Harriet Beecher Stowe'un ünlü kölelik karşıtı romanı Tom Amca'nın Kulübesi ilk kez yayımlandı.
1861 - Arjantin'in Mendoza şehri şiddetli bir depremle büyük hasar gördü.
1899 - Sing Sing Hapishanesi'nde Martha M. Place elektrikli sandalyede idam edilen ilk kadın oldu.
1913 - Çin Milliyetçi Partisi'nin (Kuomintang) kurucusu Sung Çiao-jen, bir suikast girişiminde yaralandı ve 2 gün sonra öldü.
1916 - Albert Einstein görecelik kuramını yayınladı.
1918 - Türk Kadını Dershanesi açıldı. Dershanede yabancı dil, Türkçe ve müzik dersleri ile konferanslar verildi.
1922 - ABD'nin ilk uçak gemisi USS Langley hizmete girdi.
1933 - Naziler'in ilk toplama kampı Münih yakınlarında açıldı.
1942 - Naziler Polonya'nın Zgierz kentinde 100 Polonyalıyı bir çalışma kampından alıp öldürdüler.
1942 - Alman SS birlikleri, batı Ukrayna'nın Rohatin kentinde 600'ü çocuk 3.000 Yahudiyi bir gün içinde öldürdüler.
1945 - Adana Ceyhan'da meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem 39 can aldı, 328 ev yıkıldı.
1956 - Tunus, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı. Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu.
1969 - John Lennon ve Yoko Ono evlendi.
1977 - Diyarbakır adlı yolcu uçağı, İsmail Açan ve Hanefi Güzel adlı 17 yaşındaki iki öğrenci tarafından Beyrut'a kaçırıldı. Olayda pilot Ethem Durak hafif yaralandı.
1981 - Arjantin'in eski başkanı Isabel Peron, rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1986 - Jacques Chirac Fransa başbakanı oldu.
1987 - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) AIDS tedavisinde kullanılan AZT (azidothymidine) adlı ilaca onay verdi. Retrovir adıyla piyasaya verilen ilaç onaylanmış ilk AIDS ilacı oldu.
1990 - Ferdinand Marcos'nun dul eşi İmelda Marcos, rüşvet, zimmetine para geçirme, ve şantaj suçlarından mahkemeye çıkarıldı.
1995 - Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazı saldırısında 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
1996 - İngiltere'de hükümet, deli dana (Mad Cow Disease MCD) hastalığının insanlara da bulaştığını açıkladı.
1996 - Alternatif Bank, Anadolu Grubu tarafından satın alındı.
1997 - Robert Koçaryan, Ermenistan başbakanı oldu.
1997 - Avrupa Birliği Ortaklık Komitesi 106. dönem toplantısı yapıldı.
2002 - MetroCity alışveriş merkezi İstanbul'da açıldı.
2003 - Irak Savaşı: ABD Irak'ı istila etmeye başladı. Bağdad hava bombardıman saldırısına uğradı (Şok ve Dehşet Harekâtı).
2005 - Mersin'de Metropol miting alanında yapılan Nevruz kutlamalarının ardından Türk bayrağını yere atıp yakma girişiminde bulunuldu. Olay yurtta infiale yol açtı.
2005 - Japonya'nın Fukuoka şehrinde meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde 1 kişi öldü, yüzlerce yaralı var.
2006 - Çad'ın doğusunda 150'den fazla Çad askeri, isyancılar tarafından öldürüldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu043241424353
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Sayısal Loto
16.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051127314142
 
Şans Topu
13.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010913213213
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:37
  • Güneş06:18
  • Öğlen12:40
  • İkindi16:05
  • Akşam18:42
  • Yatsı20:11
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık