Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Güncel » İşkence iddiaları Meclis'te

İşkence iddiaları Meclis'te

"Şimdi sen burada ya efendi gibi yediğin bütün haltları anlatırsın, ya da bu copu sana sokacağım, tercih senin!"

 
5 Haziran 2019 Çarşamba 08:54 
Yorum YapYazdır
 
 
İşkence iddiaları Meclis'te

KHK ile görevden alınan eski Dışişleri Bakanlığı bürokratlarına FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındıkları Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işkence yapıldığı iddiaları Meclis gündemine taşındı. Gözaltında polisin hakareti ve coplu işkencesine maruz kaldıkları iddia edilen eski Dışişleri bürokratlarının avukatı adli işkenceyle ilgili raporu İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a iletti. İşkence iddialarına ilişkin dosya ile birlikte Ankara Barosu’na bağlı Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi İzleme Kurulu, İnsan Hakları Merkezi gibi kurullar tarafından hazırlanan raporu da ilgili komisyona sunduğunu belirten Yokuş, "İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak, gerekli incelemelerin yapılmasını, mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesini komisyonumuzdan talep ettim" diye konuştu.

26 MAYIS GECESİ YAŞANDIĞI İDDİA EDİLEN İŞKENCE İDDİALARI MECLİSTE

Ankara Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 26 Mayıs gecesi yaşandığı ileri sürülen coplu işkence iddiaları Meclis gündeminde. İşkence gördüğü iddia edilen mağdurların avukatı, İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a ilettiği dilekçede polisin tüyler ürperten tavrını anlattı.

KHK İLE GÖREVDEN ALINAN ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜROKRATLARI

Mağdurların avukatının iddiasına göre daha önce Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan ancak Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerine son verilen eski bürokratlar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 20 Mayıs tarihinde gözaltına alındılar.

‘TERS KELEPÇE TAKIP YÜRÜTTÜLER’

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan çok sayıda şüpheli, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 26 Mayıs tarihinde Y.S.K ve M.E. adlarındaki iki şüphelinin gözaltında bulundukları nezarethaneden alınarak iki kat aşağıya götürüldüklerini dile getiren mağdurların avukatı, o gece yaşandığı iddia edilen kötü muamele ve işkenceyi şöyle anlatıyor: 

"İki kat aşağıda bir yerde benim müvekkilim olmayan Ç. Ş. isimli kişi ile karşılaşmışlar. Burada müvekkiller ışıkları loş olan bir koridora sokulmuşlar. Orada 5-6 kişi müvekkillerin etrafını sarmış... Sonrasında müvekkillerin elleri ters kelepçeyle arkadan bağlanmış. Ağız ve burun bölgesi poşet benzeri bir şey ile kapatılması aşamasından sonra müvekkiller nefes almakta zorlanmaya başlamışlar. Daha sonra müvekkilleri dizlerinin üzerine çömeltmişler, ellerinde ters kelepçe olduğu halde 10 metre kadar yürütmüşler. Bundan dolayı müvekkillerin dizlerinde ekimozlar oluşmuş. İşkence yapan failler bu pozüsyonda müvekkilleri bir süre tutmuşlar."

‘TEKLİFİ KABUL ETMEZSENİZ SİZE BURADA KABUL ETTİRMESİNİ DE BİLİRİZ’

Odada bulunan faillerden birisi ile gözaltındaki eski Dışişleri personeli arasında geçen diyaloğu da aktaran mağdurların avukatı, şu iddiaları dile getiriyor:

"Odada bulunan işkenceci faillerden birisi; 'Söyle bakalım S.Y., buraya niye getirdik?' şeklinde soru sormuş. Müvekkil ise 'Bilmiyorum amirim, siz söyleyin'şeklinde cevap vermiş. İşkenceci fail, 'Çünkü siz o kadar geri zekalısınız ki, kaç gündür yukarıda polis arkadaşların size iyi niyetle teklif ettikleri şeyleri kabul etmiyorsunuz. Siz bu teklifi kabul etmezseniz size burada kabul ettirmesini de biliriz. Şimdi sen paşa paşa bu FETÖ ile ne zaman tanıştığını, sınav sorularını kimden aldığını ve nasıl kopya çektiğini anlatacaksın' şeklinde konuşmuş."

‘YA EFENDİ GİBİ ANLATIRSIN YA DA BU COPU SANA SOKARIM’

İşkence yaptığı öne sürülen fail polis memuru ile müvekkili arasındaki diyalogları aktaran mağdurların avukatı, TBMM TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a sunduğu dilekçesinde coplu işkence iddialarına ilişkin ise şu ifadelere yer vermesi dikkat çekiyor: "...İşkenceci fail, 'şimdi sana 3 dakika süre veriyorum. Önünde iki yol var. Bu yollardan birisi rahat, diğeri meşakkatli yol' diyerek orada bulunan diğer işkenceci faillere, getirin o copu, zeytinyağını da getirin' şeklinde seslenmiş. İşkenceci fail sözlerine şöyle devam etmiş: 'Şimdi sen burada ya efendi gibi yediğin bütün haltları anlatırsın, ya da bu copu sana sokacağım. Tercih senin, hangisini seçiyorsun?"

DİLEKÇE VE RAPORLARLA KOMİSYON ÜYESİNE BAŞVURDU

Türkiye'nin gündemine oturan işkence iddialarına ilişkin dilekçeyi, iki ayrı adli raporla birlikte Meclis gündemine taşıyan mağdurların avukatı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun konuyla ilgili rapor hazırlamasını talep etti. Mağdurların avukatının başvurusunu değerlendiren İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

İYİ PARTİLİ YOKUŞ: ‘MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİNİ TALEP ETTİM’

“Mağdurların avukatı tarafından belirtilen işkence iddialarının doğru olup olmadığının araştırılması, gözaltında tutulan kişilere karşı, kamu görevlileri tarafından insan onuruyla bağdaşmayacak surette bedensel ve ruhsal yönden acı veren eylemler yapılıp yapılmadığının saptanması amacıyla, ilgili avukatın bana verdiği belgeleri ve aynı iddialar kapsamında Ankara Barosu’na bağlı Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi İzleme Kurulu, İnsan Hakları Merkezi gibi kurullar tarafından yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan işkence iddialarına ilişkin raporu da üyesi olduğum İnsan Haklarını İnceleme Komisyona sundum. Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak, gerekli incelemelerin yapılmasını, mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesini komisyonumuzdan talep ettim.”

‘İŞKENCE EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLLALLERİNDEN BİRİ’

İnsan haklarının en ağır ihlallerinden birini oluşturan işkencenin yaptırıma bağlanması ve önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda çok sayıda uluslararası sözleşme düzenlendiğine dikkat çeken Yokuş, “Türkiye, İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi; İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile İşkencenin ve Gayriinsani ya da Küçültücü Ceza veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesine taraf olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİKLE İNSAN ONURU KORUNMALI’

Türkiye’nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 5. maddesinde yer alan "Hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, haysiyet kırıcı cezalara veya muamelelere tâbi tutulamaz" hükmüne atıfta bulunan İyi Parti Milletvekili Yokuş, konuyla ilgili değerlendirmesinde ayrıca şunları dile getirdi: "Anayasamızın 17/3. maddesinde 'Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz, kimse insan haysiyeti ile bağdaşmayan bir cezaya ve muameleye tabi tutulamaz' hükmü ile işkence yasaklanmış, 38/5. maddesinde de kişilerin kendisini ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamayacağı vurgulanmıştır. Öte yandan işkence, TCK'nın 94.maddesinde suç olarak düzenlenmiş olup, bu suçta zamanaşımının işlemeyeceği hüküm altına alınmıştır. İşkence suçuna karşı korunan hukuki değer öncelikle insan onurudur.

‘YAKINDAN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM’

Bu bağlamda işkence iddialarının araştırılması, ülkemizin uluslararası arenada zor duruma düşmemesi için gerekli olduğu gibi tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerin ve Anayasamızın da gereğidir. Bu itibarla TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun gerekli incelemeleri yapacağına ve işkence suçunu işleyen kamu görevlileri hakkında gerekli soruşturmaların yapılacağına inanarak konunun yakından takipçisi olacağımı kamuoyuna saygıyla duyuruyorum."

ANKARA BAROSU RAPORUNA GÖRE 5 KİŞİYE İŞKENCE YAPILDI

Öte yandan Ankara Barosu da konunun gündeme gelmesinin ardından gözaltındaki 6 kişiden 5’inin işkence gördüğünü doğrulayan bir rapor yayınlamıştı. Ankara Barosu’nun raporunda özetle şu ifadelere yer verilmişti: “Görüşülen 6 kişinin tamamı “mülakat” adı altında görüşmelere götürüldüklerini, burada itirafçı olmaya zorlandıklarını, tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Görüşülen 6 kişinin tamamı birden fazla defa mülakata çıkarıldıklarını, mülakatta kendilerine psikolojik baskı uygulandığını, mülakatı gerçekleştiren kişileri görseler teşhis edebileceklerini ifade etmişlerdir.”

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İŞKENCE İDDİASINI YALANLADI

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün işkence iddiaları üzerine yaptığı basın açıklamasında ise soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahıslarla ilgili bütün iş ve işlemlerin hukuka uygun yürütüldüğü ve sanıkların avukatlarıyla görüştürüldüğü savunularak şöyle denilmişti: "Ayrıca sanıkların her 24 saatte bir adli sağlık raporları alınmakta olup, şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk da tespit edilmemiştir. Terör örgütü FETÖ üyelerine ait sosyal medya hesaplarından yapılan bu paylaşımlar, gerek yapılan operasyonlardan duyulan rahatsızlık, gerekse etkin pişmanlıkların ve örgütteki çözülmenin önüne geçmek amacıyla daha önce yapılan paylaşımlar gibi kasıtlı olarak yapılmaktadır. Bu tür asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemelidir."

Yusuf Yavuz/Odatv

 
5 Haziran 2019 Çarşamba 08:54 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1575 - Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kuruldu
1893 - Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.
1921 - TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.
1935 - Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.
1944 - Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.
1951 - Kuzey Atlantik Paktı Konseyi, Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.
1955 - Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.
1970 - Türk Hava Yollarının Antalya adlı uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.
1979 - TMMOB tarafından, 54 ilde 736 işyerinde 100 binden fazla mühendis ve mimarın katılımıyla gerçekleştirilen büyük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.
1982 - İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı; Olof Palme başbakan oldu.
1985 - Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 10.000 ila 40.000 kişi hayatını kaybetti.
1987 - 10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.
2002 - Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargahına girdi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
12.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu072238395354
 
On Numara
16.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04061115262932354445475256586163657172747677
 
Sayısal Loto
18.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu091115273049
 
Şans Topu
18.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101423273010
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:14
  • Güneş05:56
  • Öğlen12:27
  • İkindi15:56
  • Akşam18:35
  • Yatsı20:05
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık