Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Ekonomi » Tek Gıda İş sendikası Türk iş'ten ayrılıyor

Tek Gıda İş sendikası Türk iş'ten ayrılıyor

Tek Gıda İş sendikası Türk iş'ten ayrılıyor

 
18 Mayıs 2019 Cumartesi 08:58 
Yorum YapYazdır
 
 
Tek Gıda İş sendikası Türk iş'ten ayrılıyor

Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tekgıda-İş), 1952 yılından bu yana üyesi olduğu ve kuruluşunda aktif rol üstlendiği Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (Türk-İş) ayrılıyor.

Mayıs ayı başında toplanan Tekgıda-İş Başkanlar Kurulu’nun “konfederasyon üyeliğinden ayrılma” yönünde aldığı tavsiye kararı, 29-30 Haziran’da yapılacak Olağan Genel Kurul’da görüşülüp karara bağlanacak. Aydınlık’a konuşan Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türkiye’deki hiçbir işçi konfederasyonunun sınıftan, emekten yana özgür ve bağımsız bir sendikacılık yaptığına inanmadıklarını, başka konfederasyona da geçme düşüncelerinin olmadığını söyledi.

35 SAYFALIK MEKTUP

Türkiye işçi hareketinin mücadeleci örgütlerinden biri olan ve yaklaşık 28 bin üyesi bulunan Tekgıda-İş Sendikası’nın, Türk-İş Yönetimi arasında uzun bir süredir derin görüş ayrılıkları bulunuyordu. Geçen süre içinde bu görüş ayrılıklarının çözümsüz ve giderilemeyecek bir hale dönüşmesi nedeniyle sendika, konfederasyon üyeliğinden çekilmeyi gündemine aldı. Türk-İş’e bağlı 32 sendikaya da eklerle birlikte 35 sayfalık bir mektup gönderdi. Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Genel Sekreter Mustafa Akyürek imzalı mektupta, sendikayı konfederasyondan ayrılmaya götüren nedenler tek tek ayrıntılarıyla anlatıldı. Ayrılmaya neden olan gerekçeler özetle şöyle sıralandı:

KURUL İRADESİNE AYKIRILIK

■ Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş Yönetim Kurulu’nun önerisiyle 2008 yılında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, diğer emek örgütleri ile İstanbul Taksim’de kutlamayı kararlaştırdı ve diğer emek örgütleriyle koordinasyonun sağlanması ve mitingin Taksim’de gerçekleştirilmesi konusunda o dönem Türk-İş Genel Sekreteri olan Mustafa Türkel’i görevlendirdi. Ancak dönemin siyasi iktidarı Taksim mitinginin gerçekleşmemesi için, dönemin Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile bugünün Genel Başkanı Ergün Atalay üzerinde baskı oluşturdu. Dönemin Türk-İş Genel Sekreteri olan Mustafa Türkel de Başkanlar Kurulu’nun verdiği yetkiyle tüm basın kuruluşları ve kamuoyu nezdinde Taksim kararlılığını vurgularken dönemin Türk-İş Genel Başkanı ile bugünün Genel Başkanı Ergün Atalay ikircikli tutumlarını devam ettirerek siyasi iktidarın baskısı ve yürütülen arka kapı diplomasisi sonucu Türk-İş Başkanlar Kurulu iradesine aykırı olarak 30 Nisan 2008 tarihinde Taksim’de yapılacak mitingden vazgeçildiğini açıkladı.

 

BAĞIMSIZLIĞA MÜDAHALE

■ 6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 2012 yılında yürürlüğe girmesiyle zaman içerisinde Tekgıda-İş Sendikası Ana Tüzüğünde birtakım değişiklik yaptı. Tekgıda-İş, “Sendika, Türk-İş Konfederasyonu’nun kanun ve tüzük hükümleri doğrultusunda vereceği talimatlara uymak zorundadır”, “Türk-İş Konfederasyonu, sendikanın gelir ve giderlerini, giderlerinin sarf yerlerini ve her türlü faaliyetlerini denetler”, “Her hesap veya bütçe devresine ait bilanço ve hesaplarının ve çalışma raporlarını ait olduğu dönemi izleyen üç ay içinde Türk-iş Konfederasyonu’na göndermek” gibi ana tüzükte yer alan düzenlemeleri kaldırdı. Ancak Türk-İş Genel Başkanlığı, Tekgıda-İş Ana Tüzüğünde yapılan değişikliklerin, konfederasyon ana tüzüğüne aykırı ve uyumsuz olduğu, sadakat esasını, sendikal disiplini ve yeknesaklığı ortadan kaldırdığını iddia ederek, düzeltilmesini talep etti. Tekgıda-İş Sendikası ise sendika bağımsızlığına müdahale ola rak gördüğünü ifade ettiği bu taleplerin, ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı, hukuki temelden yoksun, eksik ve yanlış değerlendirmeler içerdiğini savundu. Mevzuatta yer almayan birtakım düzenlemelerin sendikalarının ana tüzüğüne konulmasının istendiğine işaret eden Tekgıda-İş, düzeltilmesi istenen maddelerin önemli bir bölümünün, en başta konfederasyonun şimdiki yönetim kurulu üyelerinin bağlı oldukları sendikaların ana tüzüklerinde yer almadığına dikkat çekerek, eşitlik ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiğini savundu.

YÜZDE 100 ÜYE SAYISI ÜZERİNDEN AİDAT TAHAKKUKU

■ Tekgıda-İş, 2010 yılı Tekel’in özelleştirilmesi, dönemin siyasi iktidarı marifetiyle Çaykur’da yetki ihtilafıyla aidat gelirinin yüzde 80’ini kaybetti. Sendika bu süreçte onlarca taşınmazı elinden çıkardı, şubelerini kapattı, uzun süre profesyonel yönetici ve personele ücret zammı uygulayamadı, sendikanın varlığını sürdürmesi amacıyla tasarruf önlemleri aldı. 2012 yılına kadar aidat borcunu düzenli yerine getirdi, bu tarihten itibaren meşru mazeretine binaen aidat borcunu ödeyemedi. Türk-İş, 2012-2013-2014 yılları dönemine ilişkin belirlediği üye sayısı üzerinden üye aidat alacağı tahakkuk ettirerek aylık yüzde 3 faiz talebiyle icra takibine girişti, itiraz üzerine takip durdu ve konu yargıya taşındı. Tekgıda-İş, düzenli aidat ödeyen üye sayısının Resmi Gazete’de yayımlanan istatistiki verilerin yüzde 60-65’i civarında olduğunu, düzenli aidat tahsil edilen üye sayısı üzerinden hesaplanacak aidatın ödeneceğini bildirdi. Ancak Türk-İş, Resmi Gazete’de yayımlanan üye sayısı üzerinden aidat borcu tahakkuk ettirileceğini, istatistiki verilere karşı dava açılabileceğini veya Türk-İş Denetleme Kurulunu göreve çağırabileceğini ifade etti. Tekgıda-İş, “Ana tüzük hükümleri, üye sendikalara hiçbir ayrım göstermeksizin ve hiçbir maddi vakıaya dayanmaksızın, Resmi Gazete’de yayımlanan istatistiki üye sayılarının yüzde 80’i oranına kadar aidat ödeme imkan ve esnekliğini sunarken, konfederasyon genel başkanlığının sendikamıza karşı yüzde 100 üye sayısı üzerinden aidat tahakkuku, açık bir şekilde iktisadi ve manevi cebir içermektedir” dedi. Tekgıda-iş, ayrıca hiçbir sendika için uygulanmayan ve gelir kaydında bulunmayan yüzde 3 gecikme faizinin kendilerine karşı uygulanmak istenmesine dikkat çekti.

TÜRK-İŞ YÖNETİMİ - HÜKÜMET OPERASYONU

■ Tekgıda-İş, 2010 yılında Tekel’in özelleştirilmesi, dönemin siyasal iktidar marifetiyle Çaykur’da yetki ihtilafıyla aidat gelirlerinin yüzde 80’ini kaybetmesi üzerine özel sektörde yoğun bir örgütlenme mücadelesine girişti. Sendika, Türk-İş’e de “örgütlenme fonu”ndan yararlanmak istediğini bildirdi ancak Türk-İş, sendikanın aidat borcunu gerekçe göstererek fondan yararlanmasına izin vermedi.

■ Dönemin Türk-İş Yönetimi, Tekel’in özelleştirilmesine karşı verilen mücadeleye destek olmadı. Daha sonraki yıllarda Çaykur’un yandaşlaştırılmasına yönelik operasyonlara destek verdi. Çaykur bahane edilerek 2013 yılında Tekgıda-İş Yönetim Kurulu’na karşı Ergün Atalay’ın öncülüğünde dönemin Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın içinde olduğu ve Mustafa Türkel’in istifasını isteyen bir operasyon başladı. Ancak operasyon başarılı olamadı.

 
18 Mayıs 2019 Cumartesi 08:58 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1851 - Amerikan gazetesi New York Times yayımlanmaya başlandı.
1921 - Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılmasının ardından Atatürk, Ankara'ya döndü.
1922 - Erdek ve Biga'nın kurtuluşu.
1923 - Hindistan Ulusal Kongresi, sivil itaatsizlik kampanyası başlattı.
1932 - Türkçe Ezan Ezan Türkçe okundu.
1934 - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi.
1937 - Nyon Antlaşması, TBMM'de kabul edildi.
1956 - Efes'te 1926'dan beri sürdürülen arkeolojik kazılarda, Prytaneion adı verilen bölümde, dünyaca ünlü Artemis heykeli gün ışığına çıkarıldı.
1961 - Yassıada mahkumları Kayseri Cezaevi'ne nakledildi.
1962 - Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'a suikast girişiminde bulunuldu.
1970 - 8 aydır tutuklu öğrenci liderleri Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tahliye edildiler.
1971 - Türkiye Güzeli Filiz Vural, Avrupa Güzeli seçildi.
1972 - Münih Olimpiyatları'nda kanlı gün
1974 - CHP-MSP koalisyonu bozuldu. Bülent Ecevit, başbakanlıktan istifa etti.
1978 - ABD Başkanı Jimmy Carter öncülüğünde, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin barış anlaşması imzaladılar.
1981 - Fransa'da idam cezası kaldırıldı.
1997 - 89 ülke kara mayınlarının yasaklanması antlaşmasını onayladı. Amerika Birleşik Devletleri metne imza atmayı reddetti.
2000 - İsrail hükümeti, Filistin ile sürdürdüğü barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı.
2005 - Afganistan'da 1969'dan bu yana ilk parlamento seçimleri yapıldı.
2007 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye yaptı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
12.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu072238395354
 
On Numara
16.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04061115262932354445475256586163657172747677
 
Sayısal Loto
14.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010612151926
 
Şans Topu
11.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu060819273404
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:14
  • Güneş05:56
  • Öğlen12:27
  • İkindi15:56
  • Akşam18:35
  • Yatsı20:05
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık