Dünyanın en mutsuz ülkeleri.. Türkiye kaçıncı?

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı

Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı

Trabzon'da bir süredir devam eden kentsel dönüşüm kapsamında, kent merkezinde bulunan Tabakhane Vadisi’nde sürdürülen düzenleme çalışması ile birçok eser, daha ortaya çıkartılmadan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği tarafından ''Acil'' koduyla koruma istemiyle 2 resmi başvuruda bulundu. Başvuruda tarihi su kemerleri, şapel kalıntıları, kaya mezarları, sunaklar, pagan dönem kalıntılarının onarılamaz biçimde zarara uğrama tehlikesi olduğu belirtildi, ‘’vadide iş makineleri her saat dokuyu değiştirmekte’’ denilerek acil müdahale istendi

 
7 Temmuz 2018 Cumartesi 15:00 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı


Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu

Tabakhane Vadisi'nde, kentsel dönmüşüm kapsamında yıkılan eski binalar, tarihi ve doğal dokunun ortaya çıkarılması için bir fırsat yarattı. Ancak Antik Trabzon’u çevreleyen Zağnos ve Tabakhane vadilerinde bugüne kadar bir arkeolojik çalışma yapılmadı. Zağnos Vadisi bir parka dönüştürüldü. Tabakhane Vadisi’nde ise doğal ve tarihi yapının üzerini kapatan düzenleme çalışması yürütülüyor. Vadide kapalı eski derenin üzerine yeni bir menfez yapılıyor. Menfezin bitmesinden sonra, yanları ve üstü tamamen malzeme ile doldurulacak, vadi en az 3.5 metre yükseltilmiş olacak.

Pazarkapı. Hadrian Limanı'ndasn Trabzon'a giriş. Binaların temizlendiği bölgede arkeolojik kazı fırsatı çıkmışken, bölge astfallandı, duraklar buraya getirildi, otopark yapıldı. 

Vadilerin doğal uzantısı olan Pazarkapı-Mumahane bölgesinde ise yıkım çalışmaları son aşamaya geldi. Yaklaşık 2 bin yıllık Hadrian Limanı ve arkasını oluşturan bu bölümde de arkeolojik kazı yapılmadan yapılaşma başlatıldı. Limandan kente giriş kapı ve surları arkası beton ve asfalt dökülerek durak ve otopark haline dönüştürüldü.

 

 

ACİL KORUMA İSTEMİ

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği, geçen ay ‘’Acil’’ kodlu 2 ayrı dosya ile Tabakhane Vadisi'nde belirlenen bazı eserlerin korumaya alınması isteminde bulundu. Başvuru hakkında açıklamalarda bulunan dernek başkanı Yard. Doç. Dr. Coşkun Eruz, birincisi 15 Haziran, ikincisi 21 Haziran’da olmak üzere Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne 2 ‘’acil koruma’’ başvurusunda bulunduklarını söyledi. Tabakhane Vadisi’nde yürütülen dolgu ve düzenleme çalışması ile bilinen bazı eserlerin yok olduğunu, bir kısmının zarar gördüğünü savunan Eruz, ortaya çıkartılması gereken çok sayıda tarihi kalıt ve eserin de üstünün kapatıldığını öne sürdü.

TRABZON TABAKHANE VADİSİ ile ilgili görsel sonucu

Vadi, doğal ve tarihsel kimliğinden çıkarılıp sıradan bir parka dönüştürülecek

 

Eruz şöyle dedi: ‘’Tabakhane Vadisi, Mumhaneönü ve Pazarkapı’da kentsel dönüşüm adı altında yüzlerce ev yıkıldı. Trabzon’un binlerce yıllık tarihinin ortaya çıkartılması ve mevcut ederlerin korunması için bir fırsat ortaya çıkmış oldu. Ancak yeni yapılaşma başlatıldı. Vadi düzenlemesi adı altında mevcut ederler zarar gördü, ortaya çıkarılabilecek eserlerin belki de ebediyen üstü örtüldü. Henüz kurtarılabilecek sukemerleri, kaya mezarları, şapeller, sunaklar var. Ki 2 bin 500 yıldan daha eski eserlere söz konusu. Ayrıca bölgeden geçiirilmek istenen yol, onlarca eseri yok edecek. İnşaatlar sürüyor. Geçen her gün tarih yok ediliyor’’

 

TRABZON TABAKHANE VADİSİ ile ilgili görsel sonucu

Toplu Konut İdaresi tarafından Aydur İnşaat'a yaptırılan sözde rekreasyon çalışması, vadiye onarılmaz zararlar veriyor. 

İŞTE KORUMA ACİL KORUMA İSTEMLİ BAŞVURULAR
Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne 15 Haziran'da ''Trabzon kenti, Tabakhane-Kuzgundere vadisinde yapılan dolgu, menfez vd. Altyapı çalışmalarının Tarihi Su Kemeri-İnce Köprü ve Aziz George şapelinden kalan kayaya oyulmuş apsis kısmının tescillenerek zarar verilmesinin önlenmesi'' başlığıyla yapılan başvuruda, şöyle denildi:

 

Tabakhane Vadisi'ni metrelerce yükselten menfez yapımı ve dolgu


''Acil müdahale ve gerekli koruma çalışması yapılmaması durumunda Vadide bulunan ve şehre su getirmesi için arkı üzerine değirmenler yapılarak inşa edilmiş olan SU KEMERİ-İNCE KÖPRÜ vadi içersindeki eski menfez kaldırılmadan üzerine yapılan ve vadi slüetini değiştiren menfez inşaatı( kırıcıların sürekli titreşim yaratması) nedeni ile yapısal ve çevre –peysaj bütünlüğünü kaybedip vitrin süsü şekline dönüştürülme riski taşımaktadır''

 

Tarihi su kemeri


Dernek Yönetimi adına Başkan Yard. Doç Dr. Coşkun Eruz'un imzasını taşıyan yazıda şöyle denildi:
''Vadi içerisinde yıkılmış olan Kuzgundere Cami kuzey bitişiğinde bulunan ve vadi düzenlemesi ile yıkılmış olan St. Quartz –George Şapelinden geriye kalan, camiye giden üst yolun altında ve yol seviyesine yakın üzerinde kiril alfabesi ile yazı ve resimler olan taşa oyulmuş apsis kısmı toprakla doldurularak kapatılmıştır. Trabzon a ait tarihi bir eser ve turistik değer olan şapelin tescillenmek sureti ile apsis kısmı kazınıp açılarak etrafının düzenlenmek sureti ile turizme kazandırılması konusunda gereği arz olunur.''

 

Tabakhane'de düzenleme adı altında katliam


ANTİK MEZARLAR
Yine Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği adına Eruz imzasını taşıyan 21 Haziran 2018 tarihli ''Acil'' kodlu ikinci koruma istemi, ''Bahçecik Mahallesi –Tabakhane vadi içi kentsel dönüşüm alanında bulunan Mitra ya da Roma Öncesi döneme ait kaya oyma mezar odaları, erken Hıristiyanlık dönemi mezar alanı ve ayazma-sunak alanı- mağaralarının acil tescillenerek koruma altına alınması'' başlığını taşıdı.

 

Kaya mezarları


Yazıda, kuruluşu MÖ 700’lere kadar inen Trabzon kalesi-çevresinin yazılı belgeler ve barındırdığı kalıntılarla bölgenin en eski yerleşim alanlarının başında geldiği vurgulandı. ''Bu saha, bölgede hakim Mitra inancı, Hıristiyanlık öncesi çok tanrılı inanç ve erken Hıristiyanlık dönemlerini yaşamış ve bu dönemlere ait izler barındırmakla birlikte, kapsamlı arkeolojik araştırma yapılmamış olması dolaysı ile kale içi dışında kalan vadiler ve yamaçlar ve tepelerde bulunan tarihi kalıntı ve izler tahrip edilerek yok olmuştur'' ifadelerinin yeraldığı yazıda, şu unsurlara dikkat çekildi:

 

Kaya mezarı


. İl genelinde ve Ortahisar merkez ilçede günümüze ulaşan tarihi yapılar ve kalıntılardan bir kısmı tescilli olmakla birlikte, en az koruma altına alınanlar kadar önemli bir kısmının tespiti yapılamamış ve maalesef koruma altında değildir.

 

Kaya mezarı


. Tabakhane Vadisi kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan çalışmalar, vadinin antik çağdan günümüze ulaşan çok nadir ve ender tarihi yapı ve kalıntıları geri dönülemez ve gelecekte araştırılmak istense dahi bulunması mümkün olmayacak şekilde tahrip etmekte ya da toprakla kaplayarak yok olmasına neden olmaktadır.

 

Yıkılmış Şapel


. Derneğimiz uzmanları ve gönüllülerinin yerinde tespiti ve belgelemesi yapılmış ve konunun aktarıldığı Kültür müdürü ve Müze müdürlüğü uzmanlarının inceleyerek raporlarını hazırladıkları aşağıda konumu, bilinebilen özellikleri ve fotoğrafları verilen tarihi yapı ve kalıntıların müze uzmanlarının sunacağı rapor ile koruma altına alınması ve yapı bütünlüğü ve peysaj uyumunu tahrip eden uygulamaların önlenmesi hususunda gereği acil olarak yapılmalıdır.

Sunak


MİMARLAR ODASI’NDAN TARİHİ KÖPRÜ AÇIKLAMASI
Bu arada Mimarlar Odası Trabzon Şubesi tarafından Tabakhane Vadisi’ndeki tahribatla ilgili bir açıklama yapıldı. Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘’ Kentsel yapılaşmadaki temel kriter imar planlarıdır. İmar planları hazırlanırken Trabzon gibi eski kentleri ve barındırdığı değerlerini yormamalı, yok etmemelidir.’’ dedi.

 

TABAKHANE KÖPRÜSÜ ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan Tabakhane Köprüsü


Mumhane’den Tanjant’a yapılacak yolla ilgili değerlendirmelerde bulunan Üstaömeroğlu, yeni proje değişikliği ile tarihi Tabakhane Köprüsü’nün zarar görebileceği uyarısında bulundu. Başkan şöyle dedi:

Pazarkapıı'da yeni inşaat hazırlıklarıı var


‘’Tabakhane Köprüsü 2. yy. da Roma ve sonrasında Bizans, Osmanlı olmak üzere 3 dönemin izlerini taşımaktadır. Ulusal ve uluslararası belgelerde önemli bir yer tutan bu köprümüzün kara bağlantısını keserek geçecek bir tünel bizleri kaygılandırmaktadır. Kaygılarımız şunlardır: Kazı alanının altında eski alıntılarının bulunması ihtimali, Köprü ayağının bastığı bölgenin hafredilecek olmasından dolayı köprünün zarar görmesi ve yıkılma tehlikesi, köprü ayağının devam eden tempan duvarlarının delinecek olması ile tarihi slüet ve estetiğin yok olması, vadi içindeki muhtemel kot değişikliği ve planda görülen ticari alanların köprüyü perdelemesi, bütün bu risklere karşın yolun amacına ulaşmaması ihtimali.’’

 

2 bin yıl önce Roma İmparatoru Hadrian'ın talimatıyla yapılan liman

 

Tabakhane Vadisi'nin eski görünümü 

Yıkılmış şapeldeki yazı

 

Trabzon'da bir tarih yok oluyor! Fırsat ya da ihanet!

 

 

 
7 Temmuz 2018 Cumartesi 15:00 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 - Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün çinde yaklaşık 3 bin yahudiyi öldürdüler.
1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılması kabul edildi.
1969 - John Lennon, The Beatles'dan ayrıldı.
1974 - Honduras'da kasırga: 10 bin kişi öldü.
1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı.
1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
0
1
12
2
Başakşehir
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Konyaspor
5
2
2
1
8
6
Kayserispor
5
2
2
1
8
7
Trabzonspor
5
2
1
2
7
8
Malatyaspor
5
2
1
2
7
9
Ankaragücü
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Sivasspor
5
1
2
2
5
15
Bursaspor
5
0
4
1
4
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Erzurum BB
5
0
2
3
2
18
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
13.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu121721404143
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu103233374348
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:17
  • Güneş05:58
  • Öğlen12:26
  • İkindi15:53
  • Akşam18:31
  • Yatsı20:00
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık