Yunanistan vize başvuru merkezine Trabzonlu STK'lardan tepki

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu'nun tek yetkili vize başvuru merkezi olan Kosmos'un Trabzon'da vize başvuru merkezi açmasına tepki gösteren trabzon Sivil Toplum Kuruluşları ortak açıklamada bulundu. yapılan açıklamada,"Yunanistan Parlamentosu, 19 Mayıs 1919 tarihini asılsız 'Pontus Soykırımı Günü' olarak 24 Şubat 1994'te kabul etmiştir. Ardından dünyanın değişik yerlerinde faaliyet gösteren 'Pontus Dernekleri' vasıtasıyla bu kara propaganda çeşitli ülke parlamentolarından geçirilmiştir. Bu çabalar ortada iken; böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olması çok manidardır" denildi.

Yunanistan vize başvuru merkezine Trabzonlu STK'lardan tepki

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu'nun tek yetkili vize başvuru merkezi Kosmos'un İstanbul'un ardından Trabzon'da vize başvuru merkezi açması Trabzon'da tepkilere neden oldu. Vize ofisinin açılmasına Trabzon'da çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu tepki göstererek ortak açıklama yaptılar.

Yapılan ortak açıklamada ; Yunanistan Parlamentosu, 19 Mayıs 1919 tarihini asılsız 'Pontus Soykırımı Günü' olarak 24 Şubat 1994'te kabul etmiştir. Ardından dünyanın değişik yerlerinde faaliyet gösteren 'Pontus Dernekleri' vasıtasıyla bu kara propaganda çeşitli ülke parlamentolarından geçirilmiştir. Bu çabalar ortada iken; böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olması çok manidardır.

Türk Milletine, onun binlerce yıllık tarihine ve 100 yıl önceki haklı ve Milli Mücadelemize leke vurulmaya çalışılan bir süreçte, turizm ve ticari faaliyet masumiyeti arkasına saklanan niyeti okumak feraset sahibi insanlar için çok zor olmasa gerek. Böylesi senaryolar, çevreci görüntüyle 28 Eylül 1997'de 'Çevre, Din, Bilim Sempozyumu' adıyla da sergilenmeye çalışılmış, ancak Trabzon'un milli hassasiyet duvarını aşamamıştı.

Bilindiği üzere ilgili gemi, Trabzon limanına yanaşamamış açıkta beklemiş ve takiben de çekip gitmişti. Biz Trabzon'daki Milli Hassasiyeti olan kuruluşlar olarak; 22 yıl önce hangi duruşu sergilediysek bugün de aynı noktadayız. Bu hassasiyetimizi Trabzon kamuoyu ve bu ofisin açılmasındaki art niyetlilerle paylaşmak isteriz.

Ofisin açılmasındaki maksadı görüyor, okuyor ve yetkilileri uyarıyoruz. Zira Trabzon ile Yunanistan arasında fiziki bir bağlantı olmadığı, deniz ve hava ulaşımının yaygın olmadığı, seyahat eden insan sayısının çok az olduğu gerçeği göz önüne alındığında, böyle bir ofis ihtiyaç değildir.

Trabzon'dan Yunanistan'a yılda kaç kişi gitmektedir ki vize hizmeti Trabzon'da verilecektir? Gerçek ayan beyan ortadadır. Yunanistan'ın Trabzon ve Türkiye üzerindeki art niyetli çalışmalarının organize edildiği bir merkez olacağı açık olan bu girişimi şiddetle kınıyor, buna müsaade edenleri konuyu yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada imzası olan Sivil Toplum Kuruluşları 

Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Trabzon Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Şubesi

Türk Ocakları Trabzon Şubesi

Kamu-Sen İl Başkanlığı

Türk Eğitim-Sen 1'nolu Şube

Türk Sağlık-Sen

Türk Büro-Sen

Türk Enerji-Sen

Türk Tarım Orman-Sen

Türk Eğirim-Sen 2 Nolu Şube

Türk Haber-Sen

Türk İmar-Sen

Türk Diyanet Vakıf-Sen

Türk Ulaşım-Sen

Türk Yerel Hizmet-Sen

Türk Kültür Sanat-Sen

Trabzon Ülkü Ocakları

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile Makine Mühendisleri Odası

Elektrik Mühendisleri Odası

Ziraat Mühendisleri Odası

Jeofizik Mühendisleri Odası

Kimya Mühendisleri Odası

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Çevre Mühendisleri Odası'nın Trabzon Şubeleri16 Nisan 2019 Salı 12:02

http://www.viratrabzon.com/haber/yunanistan-vize-basvuru-merkezine-trabzonlu-stklardan-tepki-55271.html