Sağlıkta reform yaptık ama asansörü unutmuşuz

İstanbul'un Samatya ilçesinde bulunan İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sadece bir asansörün bulunması nedeniyle hasta ve engelli hastaların asansör önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Kuyrukta bekleyen hastalar zaman zaman tartışıyor hatta tartışmalar kavgaya dönüşüyor.

Sağlıkta reform yaptık ama asansörü unutmuşuz

Türk Sağlık-Sen’in verilerine göre 1 doktor başına düşen hasta sayısı 5 bin 635. 100 bin kişiye düşen toplam hekim sayısı bakımından ülkemiz OECD24'te sonuncu sırada yer alıyor. Hastanelerdeki tek sorun doktor sayısı değil. Fiziki koşullar da hastalarının mağduriyet yaşamasına sebep oluyor. Bunun bir örneği İstanbul’un en kalabalık hastanelerinden biri olan Samatya’daki İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşanıyor.

Bir kaç bloktan oluşan hastanenin Merkez Poliklinik binasında sadece bir asansör bulunuyor. Hasta ve engelli hastaların önünde uzun kuyruklar oluşturduğu asansör oldukça yetersiz kalıyor.


Asansör önündeki kuyruk

Hastanenin en yoğun olduğu sabah saatlerinde yaşanan asansör krizi zaman zaman seslerin yükselmesine kimi zaman da fiziki kavgalara neden oluyor. Kavgada sırasının gasp edildiğini belirten bir hasta, diğer hastalar tarafından darp edilip asansörden indirildi. Asansörden yumruklarla indirilen hasta geri dönüp bastonuyla karşılık verdi. Hastane çalışanlarının araya girmesiyle gerginlik sona erdi.


Gün boyu yoğunluk bitmiyor

Bir başka hasta yakını kadın ise tekerlikli sandalyedeki hastasının bir saati aşkın süredir asansör sırası beklediğini belirterek güvenlik görevlerinden yardım istedi. Güvenlik görevlisi ise bu sıkıntının her gün yaşandığını, ellerinden bir şey gelmediğini söyledi. Muayene randevusunu kaçırmamak için kimi hastalar saatler süren bekleyişin ardından pes edip merdivenlere yöneldi.

Yakınlarının yardımıyla güçlükle basamakları çıkan yaşlı hastalar kadar şanslı olamayan, tekerlekli sandalyeye bağlı olan hastalar ise çaresizce asansörün gelmesini bekledi. Sağlık hizmeti almak için geldikleri hastanede yaşadıkları mağduriyete isyan eden hasta ve yakınları, asansör krizinin bir an önce çözülmesini istedi.

İŞTE O ÇİLENİN GÖRÜNTÜLERİ

 15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:17

http://www.viratrabzon.com/haber/saglikta-reform-yaptik-ama-asansoru-unutmusuz-55969.html