Özel sektörden çaya zam istemi

Özel sektörden kuru çaya zam istemi

Özel sektörden çaya zam istemi

Yaş çay alım fiyatı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 13 kuruşu destekleme olmak üzere 3 lira 3 kuruş olarak açıklanırken, özel çay kesimi kuru çay fiyatlarına zam istedi. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Çay Kur’a zam çağrısında bulundu ve  “Sanayici de düşünülerek kuru çay fiyatları da ayarlanmalı” dedi. 

Yaş çay yaprağına verilen yaklaşık yüzde 20’lik zammın üreticiyi memnun ettiğini öne süren Arslantürk, yaş çay yaprağını işleyerek içilecek kuru çay haline getirenler için de acilen fiyat ayarlaması yapılması gerektiğini iddia etti. Arslantürk şöyle dedi:

‘’ Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları aynen bırakıldı. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur. Sanayicinin beklentisi piyasayı yönlendiren ÇAYKUR’un satış fiyatlarını yeniden düzenlemesidir. Kuru çayın fiyatında geciktirilmeden gereken artış yapılmalıdır. Hemen yapılmaz ise son 2 yıl, özellikle de geçen yıl yaşanan sıkıntılar had safhaya varacaktır. Özellikle devletin destekleme de ayrımcılık yaparak kenara bıraktığı özel sektörü zor bir kampanya dönemi beklemektedir. O özel sektör ki, üretilen yaprağın yarısına yakın kısmını alarak işlemektedir.”

Aynı zamanda çay üretici ve sanayicisi de olan TTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Çakıroğlu da, 3 liranın üzerindeki rakamın üretici için çok iyi bir fiyat olduğunu vurgulayarak; “Ancak bu tablo bugünkü piyasa koşullarında özel sektörün belini daha da bükecektir. Bu nedenle kuru çay fiyatlarının da buna göre yeniden düzenlenmesi şarttı. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Yaş çaya son yılların en yüksek zamlarından biri yapıldı. Fiyat üreticiye yaradı. Ama henüz kuru çaya zam yapılmadığı için sanayicinin işine yaramadı. Acilen bu ayarlamanın yapılmasını bekliyoruz” dedi17 Mayıs 2019 Cuma 09:17

http://www.viratrabzon.com/haber/ozel-sektorden-caya-zam-istemi-56026.html