'Türk ulusunun bekası 19 Mayıs Ruhu'ndadır'

Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Cemal Verep, Atatürk'ün 19 Mayos 1919'da ulusal savaşımını başlatmasının 100. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

'Türk ulusunun bekası 19 Mayıs Ruhu'ndadır'

İşte o açıklama:

TÜRK ULUSUNUN BEKASI  ‘’19 MAYIS RUHU’’NDADIR!

Bundan tam 100 yıl önce 15 Mayıs’ta Yunan İzmir’e çıkarken 16 Mayıs’ta İstanbul’dan Samsun’a bir gemi hareket etti… Bandırma gemisi… Bu gemidekiler esaretin, zilletin zincirini kıracak 19 Mayıs’ta Samsun’a güneş gibi doğacak, aydınlık günlerin müjdecisi olacaktır.

19 Mayıs 1919, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’dan sökülmek istenen bir ulusun diriliş günüdür.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan İstiklal Savaşı’nın ilk adımı, ilk kıvılcımıdır 19 Mayıs !919..

‘’Bütün kaleleri zapt edilmiş bütün tersanelerine girilmiş, her köşesi fiilen işgal edilmiş’’ bir imparatorluğun ardından; Türk ulusu Osmanlı’nın hain yöneticilerinin tüm ihanetlerine karşın  emperyalizme başkaldırmış,  özgürlük ve bağımsızlık tutkusuyla laik, demokratik Türkiye cumhuriyetini kurmuştur.

Emperyalist ‘’yedi düvel’in zulmüne dur demek için dünyanın başarıya ulaşmış ilk antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımıdır 19 Mayıs 1919..

Bugün;

Bağımsızlık Savaşı’nın tüm kazanımları teker teker ortadan kaldırılıyor.

Kuvvayı Milliyecilerin kanları, canları pahasına kurtardıkları vatan toprakları emperyalistlere ve onların sadık kullarına parça parça satılıyor…

O bağımsızlık savaşının ruhu  yok edilmeye çalışılıyor.

19 Mayıs Ruhu’nu, ‘’İstiklal-i Tam Türkiye’’ ülküsünü benimseyen ne kadar antiemperyalist, ne kadar yurtsever, ne kadar laik, demokratik çağdaş Türkiye’den yana insan varsa susturulmaya, sindirilmeye, gözden düşürülmeye çalışılıyor.

Karanlık günler yaşıyoruz, evet. Ama bu karanlığı ulusumuz yırtıp atacaktır. Dağ başını duman almışsa o dumanı dağıtmak görevimizdir, ödevimizdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni  tarikatlar, cemaatler cumhuriyeti yaptırmayacağız, tek adam despotizmine izin vermeyeceğiz.

Unutmayalım ki, Kurtuluş Savaşı’nın en güç koşullarında bir araya gelen Türk Ulusu bugün de emperyalizmin ve işbirlikçilerinin oyunlarını bozacak Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimize karşı sorumluluklarımızı  en kararlı şekilde yerine getireceğiz..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun..

 18 Mayıs 2019 Cumartesi 07:45

http://www.viratrabzon.com/haber/turk-ulusunun-bekasi-19-mayis-ruhundadir-56052.html