Türkiye’nin onurunu ‘mahvettiniz’!
Mustafa Önsel

15 Temmuz darbe girişiminde KKTC'de yaşanan kritik olay

Mustafa Önsel

 
6 Ocak 2019 Pazar 10:21 
Yorum YapYazdır
 
 

Bir önceki yazıdan devamla yargılamalardaki bazı garabetlerden bahsetmeye devam ediyorum. Şimdi anlatacağım olay KKTC’de bulunan Kolordu’dan.

Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. KKTC nihayetinde ayrı bir ülke. Orada da kalkışma olacak değil ya diye düşünmeniz akıl sağlığınızın yerinde olduğunu gösterir. Ancak orada bile öyle trajikomik şeyler oluyor ki!

Anlatayım…

Adı Necmi Genç. Rütbesi Piyade albay. Kendisiyle ben de bir vesileyle tanışırım. FETÖ bağlantısı olmadığı herkesin üzerinde mutabık olduğu bir husus.

15 Temmuz’da Kıbrıs’ta bulunan Kolordunun Harekât Merkez Amiri. Yani göreceli pasif bir görevde. Harekât Merkezi, Harekât Şube Müdürüne bağlı. Onun da rütbesi yarbay. Yani Necmi Genç albay rütbesinde ama bir yarbayın mahiyetine verilmiş.

O gece Genelkurmay’dan Fetullah Gülen Terör Örgütünün üniformalı militanlarınca bütün birliklere çekilen sıkıyönetim emri KKTC’deki Kolorduya da çekilmiştir. Muhabere merkezinden derhal Kolordu kurmay başkanına arz edilmiş, mesaj onun vasıtasıyla bizzat kolordu komutanına ulaştırılmış. Kolordu komutanı mesaja uyulmama emri vermiş, ancak “özellikle sınırdaki birlikleri olası Rum saldırılarına karşı ikaz edelim, müteyakkız bulunsunlar” emrini vermiş, bu emir bizzat kurmay başkanı tarafından Harekât Merkez Amiri Necmi Albay’a iletilerek birlikleri tek tek araması istenmiş.akın ondan sonra neler oluyor…

ŞİFRELİ BİLGİSAYAR…

Necmi Albay Harekât Merkezinde temas hattındaki birlikleri aramaya başlarken amiri durumunda bulunan Harekât Başkanı Kurmay Yarbay Ali M. Harekât Merkezine geliyor. O sırada sadece Necmi Albayın kendi üzerine tanımlı şifreli bilgisayarı açıktır. Daha sonra FETÖ ile iltisaklı olduğu ortaya çıkan yarbay, gelen emirlerin de göründüğü Necmi Albayın bilgisayarının başına gelir ve sıkıyönetim emrini incelemeye başlar. Necmi Albay bu arada yan tarafta birlikleri uyarmaya devam etmektedir. Yarbay bu arada bilgisayarda bir şeyler yazmaktadır. Sonra bilgisayarın başından ayrılır.

Kalkışmayla ilgili KKTC’de bir şey olması söz konusu değil! Dolayısıyla Türkiye yangın yeri iken KKTC’de bulunanlar standart görevlerini yapmakla meşguller…

Aradan birkaç gün geçer. Genelkurmay’dan kalkışmayla ilgili KKTC’deki birliklerde herhangi bir faaliyet olup olmadığı sorulur. Necmi Albay, birkaç gün sonra Harekât Şube Müdürünün kendine ait bilgisayarda sorunlu bir şey hazırlamış olabileceği şüphesiyle bilgisayarında inceleme yapar. Burada bir sayfalık bir Word belgesi bulur. Belgede, sıkıyönetim emrinin KKTC’de uygulanabilecek maddelerinin yazıldığını görür. Öfkeyle Ali Metin Ö. Yarbayın odasına koşar ve “Nasıl böyle bir şeyi bana tanımlı bilgisayarda hazırlarsın” diye sertçe çıkışır. Yarbay da “Ben emri yerine getirdim. Önemli değil. Zaten burada sıkıyönetim ilan edilecek bir durum yok! Zaten bir şey olmadı. Sil gitsin!” der Necmi Albaya. Necmi Albay bir kumpasa geldiğini düşünür ve çaresizlik içerisinde biraz da panikle belgeyi siler.

Anlattıklarım, tanık beyanlarıyla da sabit.

TUTUKLANIR…

Sonrasında Ankara’ya tayinle giden Harekât Merkezinde görev yapan bir astsubay durumu amiri olan bir korgenerale anlatır. Bunun üzerine KKTC ile ilgili tahkikat başlatılır. Ve aralarında Kolordu komutanı, Kurmay Başkanı, Harekât Şube Müdürü yarbayın yanı sıra Necmi Genç de gözaltına alınarak tutuklanır.

Bir süre sonra Kor. K ve kurmay başkanı tahliye olur. Hem Necmi Albay, hem sözünü ettiğimiz kurmay yarbay halen tutuklu.

Bu arada yarbay belgeyi tek başına hazırladığını mahkeme ifadesinde belirtmiş. Zaten hiçbir işlemin yapılmadığı bir taslaktan öteye gitmeyen bir Word belgesi.

Savcının değerlendirmesi, Necmi Albayın kalkışma başarısız olunca bu veriyi sildiği şeklindedir. Hâlbuki kalkışmanın başarısız olduğu 16 Temmuz sabahı belli olmuştu. Bu nedenle silecek olsa 3-4 gün beklemezdi değil mi?

Ayrıca burada Anayasayı ihlal suçu nerede var?

Şu anki durum mu? Öyle garip ki yarbayın, Kolordu Komutanının ve kurmay başkanının dosyaları ayrılmış görünüyor. Necmi Albay, muhabere şubeden ve Kıbrıs’taki bir başka birlikten dokuz personelle yargılanıyor. Sebebini kimse anlayabilmiş değil! Zaten savcının hazırladığı ilk iddianame kabul edilmemiş. İddianameyi bir başka mahkeme kısmen kabul etmiş avukatı Serdar Öztürk’ün (Serdar Öztürk’te Ergenekon denilen kumpas davasından 5 yıl cezaevinde kalmıştır) dediğine göre…

Buradan suç çıkmayacağı ortada… Garabet bir durum söz konusu. Necmi’nin masum olduğu açık! Bu zorlama neden?

***

Yer Lüleburgaz. İlçede konuşlu bir tugay bulunuyor. Fetullah Gülen Terör Örgütü mensubu olduğu iddia edilen tugay komutanı 15 Temmuz günü izinde. Ancak olay başlayınca hemen dönüyor. Emir astsubayı kendisini karşılıyor. Tugay komutanı, aynı örgütten olduğu iddia edilen kurmay başkanı hariç karargâhından hiç kimseye haber vermeden, yine adı geçen örgütün üyesi olduğu iddia edilen bir tabur komutanına taburunu hazırlattırıp, İstanbul’a sevk emri veriyor.

Onun dışında Lüleburgaz’da meydana gelen bir olay yok! Şehre çıkan asker yok!

BÜTÜN OLAN BİTEN BUDUR

Şener Balıkcıoğlu. O geceki rütbesi yarbay. Garnizon Merkez Komutanı. FETÖ ile iltisakının olmadığı kesin.

Kara Harp Okulunda 2011 yılında bölük komutanlığı yaptığı zamana kadar sicili tam. Halen ikisi de FET֒den tutuklu bulunan Kara Harp Okulunda o zamanki tabur komutanlarından Fatih Göktürk ve Öğrenci Alay Komutanı Mehmet Şükrü Eken tarafından sicili bozulur. O yıl Siirt’e atanır. Komutanı devre arkadaşı olan ancak kurmay olduğu için kendinden kıdemli bulunan Hüseyin Seslikaya’nın emrinde çalışır. O da sicilini kötü verir. Hüseyin Seslikaya da şu anda FETÖ firarisi olarak aranmaktadır.

Şener Yarbay, Lüleburgaz’da her hangi bir hareketlenme olmadığı için birliğinde, iki personeliyle birlikte olayları televizyondan izlemektedir. Giden taburdan filan da haberi yoktur!

Gece yarısı telefonu çalar, arayan kolordu komutanı Alparslan Erdoğan’dır. Şener Yarbaya, “Darbeci misin, vatansever misin? Eğer değilsen, git tugay komutanının faaliyetlerine engel ol, gerekirse derdest et!”

Bu emir üzerine güvendiği adamlardan bir tim hazırlayan Şener Yarbay, derhal tugay komutanlığına gider ve tugay komutanının faaliyetlerine engel olur, kapıları tutarak kaçmasına engel olur. Sabah olunca da kendisini savcılığa teslim eder. Bütün olan biten budur!

Zaten Kolordu komutanı da verdiği tanık ifadesinde “Şener Yarbay emirlerime tereddütsüz uymuştur” demiştir.

Fakat ne olduysa, soruşturmaya Şener Yarbay da dahil edilir, ancak tutuklanmaz…

O zamanki soruşturma savcısı, Şener Yarbayın avukat olan eşine, “Eşinizi dahil etmek zorundaydım. Ama eşinizin bir eylemi, kabahati yok. Sonuçta bir şey olmayacak!” der.

Şener Yarbay, soruşturmaya dahil edilse de görevine devam eder. Hatta daha önceki bir yazımda konu ettiğim Hakan Merdan gibi, terfi eder ve 2017’de Albay olur.

Devam eden mahkeme 2018 yılı içinde sonuçlanır. Mahkeme, yukarıda tanık ifadeleriyle anlattıklarım açık olaylara rağmen Şener Balıkcıoğlu’na 14 yıl ceza verir. Hüküm sonrası Şener tutuklanır ve cezaevine girer.

Bunu hukukçular nasıl izah eder, nasıl kabul eder bilemem. Ortada darbe girişimi yok ki buna yardım olsun! Şener Balıkcıoğlu ne yapacaktı sayın yargıçlar, soruyorum ne yapacaktı?

Bu nasıl bir zorlama?

GİDEN YILLARIN GERİYE GELMEDİĞİ AÇIK

Bu arada bir başka garabette, tugay komutanının emir astsubayının durumu. Suçlu olup olmadığı ile ilgili bir yorum yapmıyorum, ancak tugay komutanı izinden dönünce onu alan, faaliyetlerine eşlik eden emir astsubayı da Şener ile aynı maddeden yani yardım etmekten ceza alıyor, ama 2 yıl daha torpillisinden: 12 yıl!

2 yıl dediğin nedir ki değil mi? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Giden yılların geriye gelmediği açık.

Tekrar sorayım, bu zorlama cezalar neden? Bakın Şener Balıkçıoğlu’nun bütün hayatı allak bullak oldu. Hüküm verilince TSK’dan da ilişiği kesildi.

Lüleburgaz’da sadece Şener Balıkcıoğlu mu? İddialara göre çıkan taburun tabur komutan vekili olup, durumu anlayıp eyleme katılmayıp kapıdan dönen Barış Vardar; Kolordu komutanının aradığı topçu tabur komutanı Mehmet D.’da aynı durumda. O da tank taburunun çıkışını önlemiş. Kolordu komutanı ikisi içinde lehe tanıklık yapmış, “Bana o gece çok yardımcı oldular” demiş. Ancak ikisine de müebbet verilmiş ve hükümle tutuklanmışlar.

İstanbul’a çıkan taburdaki bir bölük komutanı ceza alırken diğeri almamış. Anlamak zor gerçekten…

***

BU NE GARABETTİR

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi azımsanmayacak sayıda benzer olay var. Örneğin Manisa’da…

Daha önceki yazılarımda geniş bir şekilde değindiğim Manisa’daki eğitim tugayında kesinlikle bir kalkışma yok. Emare, toplantı vs yok! Erzincan’daki Ergenekon davasından 10 yıla yakındır yargılanıp geçen yıl beraat eden Fetullah Gülen Terör Örgütünün hedefinde olmuş, onlarla mücadelesi açık olan Albay Murat Yılmaz, İl Emniyet müdürünün bir ifadesinden dolayı dört arkadaşıyla beraber hala tutuklu. Bu zamana kadar hiçbirinin ne kalkışmayla, ne Fetullah Gülen ile bir ilintisi bulunamamış.

Ancak sanık yakınları, Emniyet müdürünün eşinin, 2013-2015 arası, Adıyaman’da KHK ile kapatılan FETÖ iltisaklı Özel İkbal Anadolu Lisesinde öğretmenlik yaptığını, çocuklarının da FET֒ye iltisaklı okullara gittiklerine dair bilgi ve belgeye ulaşmışlar. İfade ettiklerine göre de bunları dilekçe ile savcılığa sunmuşlar…

Bir suçlayanın durumuna bakın, bir de suçlananın durumuna bakın!

Sap, saman, toz, duman… Karmakarışık… Bu ne garabettir?

Daha öncesinde de belirtmiştim, Erzincan’da, Sakarya’da, Polatlı’da da benzer olaylar var…

Bilmediğimiz kim bilir daha neler var?

Bu davaları bu şekilde sulandırmanın kime faydası olduğu açık!

O zaman…

Bu tür zorlama cezalarla mağdur sayısını artırmak, yargılamaları bu şekilde tartışılır kılmak, bir tek Fetullah Gülen Terör Örgütünün işine gelir. Bu, onların ekmeğine yağ olur, bal olur! Bu mağduriyetleri kılıf yaparak, kana buladıkları bu çuvaldan çıkmak isteyeceklerdir.

Ey değerli yargıçlar! Adına karar verdiğiniz Türk Milleti adına, masumları bir an önce bu kanlı çuvaldan çıkartın!

Devam edeceğim…

 
6 Ocak 2019 Pazar 10:21 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mehmet Polat
 
Attila Aşut
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1547 - Rus Çarı Korkunç İvan taç giydi.
1556 - Philip II, İspanya'nın kralı olur.
1795 - Fransa, Hollanda'nın Utrecht şehrini işgal etti.
1846 - İlk Ziraat Bakanlığı (Nazırlığı) kuruldu.
1914 - Altay Spor Kulübü kuruldu.
1925 - Sovyetler Birliği'nde Lev Troçki savaş komiserliği görevinden alındı.
1928 - Sovyetler Birliği'nde 30 muhalefet lideri Almanya'ya sürgüne gönderildi. Sürgüne gidenler arasında Lev Troçki de vardı.
1928Cemal - Reşit Rey'in "12 Anadolu Türküsü" adlı ses ve piyano için yapıtı ilk kez seslendirildi.
1928 - Doktor Şefik Hüsnü Değmer ve arkadaşlarının Türkiye Komünist Partisi davası başladı.
1929 - Josef Stalin'le anlaşmazlığa düşen Nikolay Buharin, Komünist Enternasyonal'in başkanlığından istifa etti.
1952 - Gazeteci ve yazar Ercüment Ekrem Talu'ya Fransız "Légion d'honneur" nişanı verildi. Yazar bu ödüle Türk-Fransız kültür ilişkilerine katkılarından dolayı layık görüldü.
1956 - Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye'de basına baskı yapıldığını açıkladı.
1960 - İşçi Sigortalıları Kurumu İstanbul Hastanesi Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından hizmete açıldı.
1961 - ABD Türkiye'ye 43 milyon Dolar yardımda bulundu.
1969 - Metroliner treni hizmete girdi
1970 - Muammer Kaddafi Libya başkanı oldu.
1979 - Şah Muhammed Rıza Pehlevi, ailesi ile birlikte İran'ı terk ederek Mısır'a yerleşti.
1980 - Bilim insanları interferon üretmeyi başardı.
1983 - Türk Hava Yolları'nın "Afyon" uçağı Ankara'da düştü: 47 kişi öldü.
1985 - Halkçı Parti (HP) milletvekili Bahriye Üçok, zina yapan erkeklerin de cezalandırılmasını öngören yasa önerisi vermişti. TBMM yasa önerisini reddetti.
1986 - İnternet mühendislik özel kuvvetinin ilk toplantısı.
1986 - New York'ta toplanan Uluslararası PEN Kongresi, Türk hükümetini yazarlarla ilgili tutumunu gözden geçirmeye çağırdı.
1987 - 1 Ocak'ta Pekin'de Tiananmen Meydanı'nda öğrencilerin başlattığı gösteriler sonunda Komünist Partisi lideri Hu Yaobang istifa etti; yerine Zao Ziyang getirildi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
10
5
2
35
2
Trabzonspor
17
8
5
4
29
3
Malatyaspor
17
8
5
4
29
4
Kasımpaşa
17
9
2
6
29
5
Galatasaray
17
8
5
4
29
6
Antalyaspor
17
8
3
6
27
7
Beşiktaş
17
7
5
5
26
8
Konyaspor
17
6
7
4
25
9
Sivasspor
17
6
6
5
24
10
Göztepe
17
7
1
9
22
11
Bursaspor
17
4
9
4
21
12
Ankaragücü
17
6
2
9
20
13
Kayserispor
17
5
4
8
19
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Akhisar Bld.Spor
17
4
5
8
17
16
Erzurum BB
17
3
7
7
16
17
Fenerbahçe
17
3
7
7
16
18
Çaykur Rizespor
17
1
9
7
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
10.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031039444649
 
On Numara
14.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04050711161719232526303440414346657072767879
 
Sayısal Loto
12.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051721242940
 
Şans Topu
09.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071519323307
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:50
  • Güneş07:36
  • Öğlen12:42
  • İkindi15:10
  • Akşam17:27
  • Yatsı19:01
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık