MHP'den ekonomide durgunluk uyarısı
Mustafa Önsel

ABD bizi Pirus zaferine zorlayacak

Mustafa Önsel

 
14 Şubat 2018 Çarşamba 00:27 
Yorum YapYazdır
 
 

MÖ. 280’de Epir Kralı Pirus Romalılara savaş açar. Savaş 5 yıl sürer. İki taraf da çok yıpranır. Karşılıklı çok kayıp yaşarlar. En son savaş Askulum denilen bir bölgede gerçekleşir. Pirus ordusu fillerle yürür Romalıların üzerine. Romalılar çetin ceviz çıkar. Fillere kızgın ok ve mızrak atarak onları hem kızdırır hem de panikletirler. Böyle olunca filler etraflarındaki Pirus’un askerlerini ezerler. Pirus hem askerlerinin hem fillerinin önemli bir bölümünü kaybeder.

Sonrasında bütün gücünü seferber ederek Romalıları zor da olsa yener. Ancak Pirus’un ordusu bir başka savaşı kaldıramayacak kadar perişan olmuş, bütün gücünü kaybetmiştir.

Bunun üzerine Pirus, “Bir daha böyle bir zafer istemiyorum. Tanrım bir daha böyle bir zafer yaşatma” demiştir.

İşte bu olaydan sonra kaybedilenin kazanılandan daha ağır olduğu zaferlere, siyasi tarihte "Pirus zaferi" deniyor. Pirus zaferi, yendiğin halde yenilmiş gibi olma halidir.

Bunu neden anlattığımı aşağıda izah edeceğim…

***

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DAHA SERT ÇATIŞMALAR OLACAK

Bir hafta önceki “Afrin Daha Başlangı甠başlıklı yazımda mealen, ABD’nin, süper güç olmanın avantajıyla bölgede sıkı bir satranç oyuncusu olarak karşımızda konumlandığından bahisle, Afrin operasyonuna sert bir karşılık vermediğini, Afrin’i oynadığı satranç oyununda muhtemel piyon olarak önümüze sürdüğünü; ABD için Menbiç’in değerinin satrançtaki fil, at, kale hatta vezir; Fırat’ın doğusunun ise şah değerinde olduğunun altını çizdim.

Afrin operasyonunun 3 haftasını geride bıraktık. Yaralılarımızın yanı sıra şu ana kadar 26 Mehmetçik toprağa düştü. Ruhları şad olsun! Afrin merkezine yaklaştıkça daha sert çatışmalar olasıdır.

Elbette böylesi zorlu bir coğrafyada, yıllarca hazırlık yapmış, dünyanın bir numaralı süper gücünü arkasına almış, beş yıldan fazla o bölgede tahkimat yapmış bir örgütü, sanırım kimse sadece bir örgüt olarak görmüyordur.

MEHMETÇİK'E BÖYLE MORAL YAPILMAZ

Bölgede önümüzdeki günlerde daha sert çatışmaların olacağını, zaman zaman da üzüleceğimiz haberler alabileceğimizi düşünmek zorundayız. Üzüleceğiz ama böylesi bir operasyonu, elimizi kolumuzu sallayarak bitireceğimizi, işi biraz bilenler tahmin etmiyordur herhalde. Savaşın, çatışmanın kaçınılmaz sonucu kayıplarınızdır. Keşke olmasa ama…

Her şeye rağmen Mehmetçik canla başla mücadele ediyor. Bize düşen bu olayı iç politika malzemesi yapmamak, cephede mücadele eden, canlarını veren, uzuvlarını kaybeden aziz Mehmetçiklerimize moral takviyesi yapmaktır. Asker, halkı arkasındaysa çok daha iyi savaşır.

Ancak orada böylesi mücadele devam ederken televizyonlarda vur patlasın çal oynasın eğlenceler düzenleniyorsa; siyasi aktörler, sonunda ölüm ve sakat kalma riski barındıran böylesi mücadeleyi futbol maçlarında yapılan cıvık sloganlı şovlara dönüştürüyorsa; siyasette birbirini suçlayıcı sert demeçler devam ediyorsa; normal zamandaymışız gibi il/ilçe kongreleri hız kesmeden sürüyor, her şey normalmiş gibi davranılıyorsa cephedeki askerin morali bozulur…

Bunlara neden dikkat edilmez bilmem…

***

PKK'NIN BÖLGEDE YENİDEN TOPARLANMASINA İMKAN VERİRSİNİZ...

Anlatmak istediğim bir başka konu şöyle; Geçtiğimiz gün yani 10 Şubat gününü 11’ine bağlayan gece çıkan çatışmada 11 askerimiz şehit oldu.

Şehit olan askerlerimizin Bitlis/Tatvan’dan gelen bir komando taburunda görevli olduklarını öğrendik. Yani halen teröre hassas bir bölgede görev yapan komando taburu Afrin’e kaydırılmış. Elbette olabilir.

Ancak o bölgeden başka seçkin birliklerin de Afrin’e kaydırıldığı basına yansıyor. Doğru mu bilmem. Tabii biz sahada değiliz. Oturduğu yerden ahkâm kesenlere en fazla kızanlardan biri olarak oturduğum yerden ahkâm kesmek istemiyorum. Ama bu faraziyeden hareketle bir hususa dikkat çekmeden geçemeyeceğim.

Eğer basına yansıyanlar doğruysa, seçkin birlikleri, teröre hassas bölgelerden çekip Afrin’e angaje ederseniz, oralarda oluşacak kuvvet zafiyeti, yediği darbelerden kımıldayacak hali kalmayan PKK’yı rahatlatır ve bölgede yeniden toparlanmasına imkan verirsiniz.

Afrin operasyonunda elbette insan gücü çok önemli. Kontrol altına aldığınız arazinin en azından kritik bölgelerini elde bulunduracaksınız. Bunun için daha çok ÖSO birlikleri önceliklidir diye düşünüyorum. Meskûn mahal operasyonlarında ise elbette bu konuda eğitimli seçkin birliklerinizi kullanacaksınız. Ama kesinlikle gerektiği kadar.  

Tabii ki söz konusu operasyonun bir an önce bitirilmesi önemlidir. Fakat bu daha çok seçkin birliğin sahaya sürülmesiyle sağlanamaz. Operasyonun hızı bu şekilde artırılamaz.

SORUNLARIN EN ÖNEMLİSİ ZAYİAT VE YORGUNLUKTUR

Seçkin birlikler bize Afrin sonrası da lazım. İç güvenlikte de, başka sürpriz gelişmelere karşı da, bu birlikler bizim elimiz kolumuz.

 Muharebede “kuvvet tasarrufu” önemlidir. Daha anlaşılır olsun diye ifade edeyim; Bir kişinin halledeceği bir işi on kişiye verirseniz, hem işleri koordine de zorlanırsınız, hem bir kişinin yorulması yetecekken dokuz kişiyi fazladan yorarsınız. Bir çatışma bölgesinde ise personel kaybetme riskiniz gereğinden fazla artar.

Muharebede gereğinden fazla birlik kullanır “kuvvet israfı” yaparsanız, muharebenin ilerleyen safhalarında çok değişik sorunlarla karşılaşırsınız ki bu sorunların en önemlisi zayiat ve yorgunluktur.

“Kuvvet israfı” birliklerin bir süre sonra elden çıkmasına sebep olur. İlerleyen safhalarda kullanacak birlik bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gelelim işin yukarıda yazdıklarımla ilintili daha önemli noktasına…

***

ABD BİZİ AFRİN'DE PİRUS ZAFERİNE ZORLAYACAK

Yukarıda ne dedik faraziye olarak, ABD Afrin’i piyon olarak önümüze sürdü. Ama biz piyonu yeme uğruna çaba harcarken, bilesiniz ki o bizim piyon taşlarımızın yanı sıra daha değerli at, fil, kale, vezir gibi taşlarımızı da devre dışı bırakmak isteyecektir. Elinden gelse şahı da götüreceği şüphesizdir.

Dikkat edilmesi gereken karşı tarafın piyonunu yeme pahasına ilerde bize çok lazım olacak taşlarımızı kaptırmamaktır. ABD’nin hesabı açıktır, piyona karşılık alabildiğince değerli taşlarımızı alarak oyunu sürdüremez hale gelmemizi sağlamak.

Düşünün adamın piyonunu alacağım derken bakmışsınız piyonlarınız gitmiş, iki atınız, iki kaleniz, bir filiniz hatta veziriniz oyun dışı kalmış. İlerleyen aşamada kaybedeceğiniz, kesinlikle mat olacağınız bir durumla karşı karşıyasınız demektir.

ABD bizi Afrin’de Pirus zaferine zorlayacak. Bakın Menbiç üzerinden pek çok PYD militanını Afrin’e gönderdi.

İdlip’te el altından işbirliği içinde olduğu El Nusra, Rus uçağını vurdu. Bu da bize, Rusların hava sahasını, Afrin dahil uçaklarımıza kapatması olarak döndü. Rusya gerekçesini, bölgede hava savunma sistemlerini güçlendirme çalışması olarak belirtti.

Sahadaki birliklerimiz operasyonu günlerce hava desteği olmadan sürdürmek zorunda kaldı. İster istemez operasyon hızı zayıfladı. Halen sorun tam olarak ortadan kalkmış değil. Rusya, birkaç gündür hava sahasını kısa zaman aralıklarıyla uçaklarımıza açıyormuş o kadar…

Burada Rusya’nın da PYD ile çok soğuk olmadığını, Soçi’deki toplantıya PYD/PKK’yı da davet ettiğini unutmayalım. Yani bölgede “dostumun dostu düşmanım olabiliyor.” Elbette Rusya PYD’ye Türkiye gibi bakmıyor, onları Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde tutmak ve tamamen ABD’ye kaptırmak istemiyor. Yani onun hesabı bizden çok farklı. Bir başka açıdan ifade edersek sahada aslında kimse Türkiye ile can ciğer kuzu sarması değil.

OYNADIĞIMIZ TAVLA DEĞİL, SATRANÇ...

Devam edelim…

Dolayısıyla hedefe yaklaştıkça birliklerimiz daha büyük sürprizlerle karşılaşabilir. Çeşitli provokatif eylemlerle yüz yüze gelebilir. Bu anlamda Türk ordusunun gücünü tüketmesi için her türlü kirli yola başvurulacağı değerlendirilmelidir.

Yani piyonu (Afrin) ne pahasına olursa olsun almak zafer değildir. Yönetenler eğer bu operasyonla iç siyasi hedef gözetmiyorlarsa, Afrin sonrasını düşünmek zorundadırlar. İşin Menbiç’e ve devamında Fırat’ın doğusuna uzaması olmazsa olmazdır. Bu, Türkiye’nin beka sorunu olarak görülmelidir.

Bu anlamda öncelikle diplomasi gücünüzü kullanacaksınız. Ama diplomatik gücünüz de askeri gücünüze bağlı. Diplomasi masasındaki konumunuz askeri gücünüzle doğru orantılı. Onun için askeri gücünüzü çok dikkatli kullanmak zorundasınız. Unutmayın oynadığınız tavla değil satranç. Hesap ister, akıl ister…

Asla acele edilmemeli, her adım planlı ve hesaplanarak atılmalı, Afrin ele geçtiğinde (ona hiç şüphe yok) ülke olarak, ihtiraslı Epir kralı gibi, “Bir daha böyle bir zafer istemiyorum. Tanrım bir daha böyle bir zafer yaşatma” demek durumunda kalınmamalıdır…

Çok uzatmak istemiyorum, umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır… 

 
14 Şubat 2018 Çarşamba 00:27 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1631 - Vezüv yanardağı faaliyete geçti: yaklaşık 4.000 kişi öldü.
1707 - Japonya'da Fuji Dağı'nın kayıtlara geçmiş son patlaması gerçekleşti.
1727 - Türkiye'de ilk kitap (Vankulu Lugati) basıldı.
1773 - Boston Tea Party: Amerikan kolonistleri çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300 den fazla çay sandığını denize döktüler.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
16
10
4
2
34
2
Malatyaspor
16
8
4
4
28
3
Galatasaray
16
7
5
4
26
4
Kasımpaşa
16
8
2
6
26
5
Antalyaspor
16
8
2
6
26
6
Beşiktaş
15
7
4
4
25
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Konyaspor
16
6
6
4
24
9
Sivasspor
16
6
6
4
24
10
Bursaspor
16
4
8
4
20
11
Ankaragücü
16
6
2
8
20
12
Göztepe
16
6
1
9
19
13
Kayserispor
16
5
3
8
18
14
Alanyaspor
16
5
2
9
17
15
Akhisar Bld.Spor
16
4
4
8
16
16
Erzurum BB
15
3
5
7
14
17
Fenerbahçe
15
3
5
7
14
18
Çaykur Rizespor
16
1
9
6
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
On Numara
10.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050611202123303137434647515255596567727780
 
Sayısal Loto
15.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu182529303244
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:43
  • Güneş07:32
  • Öğlen12:28
  • İkindi14:48
  • Akşam17:02
  • Yatsı18:39
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık