CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu
Mehmet Polat

ASIL GERÇEK, SÜREKLİ YALAN SÖYLENDİĞİDİR

Mehmet Polat

 
7 Ekim 2018 Pazar 20:03 
Yorum YapYazdır
 
 

Gözümüzle gördüğümüz, sesini duyduğumuz şeyler gerçektir. Bazen korkar kaçar, bazen de öğrenmek için peşine düşeriz. Ancak gerçeğin bilinmesi duyularımızla sınırlı bir çaba değildir, görmediğimiz şeylerin de gerçek olduğunu kabul ederiz. Örneğin tabaktaki elmanın gerçekliğini görerek söylememize karşılık, dünyanın yuvarlak olduğunu görmediğimiz halde gerçek kabul ederiz. Birincisi bir bakışta söylenebilirken, ikincisinin bugünkü gibi bir genel kabul görmesi için yüzyıllar geçmesi ve bu uğurda açılar çekilip bedeller ödenmesi gerekmiştir. Dolayısıyla gerçek, varlığına tanık olduğumuz şeylerden ibaret değildir. Hiçbir zaman göremeyeceğimiz ama gerçekliklerini kabul ettiğimiz şeyler de vardır. Bunu mantık, matematik ve çeşitli bilimlerin yanı sıra, içinde yaşadığımız gerçekler aracılığıyla ve bunlarla tutarlı olacak biçimde öğreniriz. Böylece zihnimizde somut olanın gerçek olduğu fikrinin yanında, gerçek olarak kabul ettiğimizin de mutlaka somut bir varlık olacağı fikri yer edinir. “Gerçek olan somut, somut olan gerçektir” diye düşünürüz.

Elbette herkesten görmediği şeylerin gerçekliğini bilim yoluyla öğrenmesi beklenemez. Dünyanın yuvarlaklığını ilkokulda öğrensek bile, bunu bilimsel olarak değil; başta güvendiğimiz kişiler olmak üzere, herkes böyle söylediği için kabul ederiz. “Herkes öyle diyorsa bir bildikleri vardır” diyerek, söylenenin gerçekliğine inanırız. Böylece bilim, matematik ve mantık yolunun yanı sıra, herkesin gittiği yollardan yürümeyi de öğreniriz.

Bilim bize hayatın yasalarını anlatır. Depremlerin nasıl olduğunu, fay hattı üzerine bina yapmamak gerektiğini, binaların yeterince sağlam olması için kullanılacak beton ve demir miktarını hesaplamayı öğretir. Bilimin inancı, milliyeti, sahibi olmaz. Kuşaklar boyu, toplumların yaşamlarını sürdürebilmek için biriktirdiği sistemli bilgilerden oluşur. Bu yüzden öğrenilmesi çaba gerektirir. Ortalama zekâya sahip herkes bilim, felsefe gibi karmaşık düşünceleri öğrenebilir. Bu sırada çekilen zorluklar akılla değil, içinde bulunduğumuz koşullarla ilgilidir. Bilim öğrenmek için iyi bir eğitim-öğretim, bilgi kaynaklarına ulaşma olanağı ve bunları yapabilecek zaman gerekir. İşyerinde 12 saat çalışan biri ya da evde üç çocuk, çamaşır, bulaşık sayısız işle uğraşan ev kadını bunun için zaman bulabilir mi? Bu tür engeller, gerçeği kendi aklımızla düşünüp öğrenmeyi çok zorlaştırır. Bu yüzden bilgi gereksinimimizi uzun çabalara girmeden karşılamaya çalışırız. Herhangi bir konuda fikir edinmek istediğimizde en yakınımızdakilerden ve en çok güvendiklerimizden başlayarak, herkesin düşüncesini sorar, öğreniriz. Bu sırada hem bilgi alır, hem de herkes gibi düşünmeye çalışarak dışlanmaktan kurtuluruz. Yaşamımızı ancak toplum içinde sürdürebildiğimizden dolayı, başkalarından ayrı düşmek ve farklı görünmek istemeyiz.

Herkes kimdir? Hangi konuda ne düşündüğünü, nasıl bilebiliriz? Bunu, şöyle 30-40 yıl öncesinden geriye doğru giderek anlamaya çalışalım. Çünkü “herkes” rastgele bir insan yığını değildir; hayatta bir yeri, amacı, değişik konularda fikri olan, birbiriyle günlük ilişkiler içindeki gerçek bireyler ve topluluklardan oluşan bir kitledir. Böyle bir “herkes” topluluğunu, bir zamanlar yaşamış bir topluma geri dönerek görebiliriz:

Bir zamanlar bu toplumda köyler ve mahalleler başlıca ortak yaşama alanlarıydı. Okullar ve işyerleri, bugüne göre nispeten nefes alınabilir durumdaydı. Kırsal kesimde yaşayanlar (nüfusu 10 binin altında olan yerleşimleri kapsıyor), bugünkü gibi nüfusun yüzde 15’ini değil, yaklaşık yarısını oluşturuyordu. Mahalleler henüz apartman ormanına dönüşmediği için, geleneksel yaşamın devamı sayılabilecek komşuluk ilişkileri sürüyordu. Bugün işyerleri modernleşerek küçüldü ve çalışma koşulları hapishaneleri aratmıyor. Okullar eğitim-öğretim kurumu olmaktan çıkarak, aileleri sömürme ve genç nüfusu baskı altına alma araçlarına dönüştü. Kent meydanlarında “cazibe merkezi” adı altında, ticarî kazanç dışında işlevi olmayan mekânlar yaratıldı. Devasa kentlerde aslında yaşanmıyor, yaşamın en temel özellikleri her gün hızlı biçimde tekrarlanarak, yaşıyormuş gibi yapılıyor. Öğrenciler ve çalışanlar sabahın köründe barınaklarından çıkıp yola koyuluyor ve akşam karanlığında yorgun argın ancak geri dönebiliyorlar. Nüfusun büyük çoğunluğu günü dar bir tüpün ucundan girerek ve saatlerce ezilip büzüldükten sonra öbür ucundan yıpranmış biçimde çıkarak tamamlıyor. Az dinlenme, az harcama, az sosyalleşme ve çok yorgunluk… Açık gibi görünen tek sosyalleşme olanağı internet. O da sıkı denetim altında. Günlük yaşamın küçük bölmelere ayrıldığı ve her bir parçanın diğerinden yalıtıldığı böyle bir hayatta herkes nasıl ortak fikir oluşturabilir? Birbirleriyle vakit geçirebilecek ortam ve olanaklardan yoksun olan milyonlarca insan, toplumun geneline bakarak fikir edinmeyi nasıl başarabilir?

Günümüzde “herkes”, artık gerçek bir insan topluluğu değildir; günlük yaşamın olağanüstü hızlandırılmış akışı, uzun ömürlü topluluklar oluşturulmasına fırsat tanımaz. Bu yüzden egemenler bile toplum hakkında fikir edineceklerinde, anket yaptırıyor. Gerçek toplumsallıklar, ancak bizi bu hızlı hayat akışına uymaya zorlayan baskıların dışına çıkarak yaratılabilir. Herkes ne düşüneceğini medyadan öğreniyoruz ve biz de medyaya bakarak, herkesin düşüncelerini tahmin etmeye çalışıyoruz. Medyanın yoğun mesaj akışı arasında doğruyu söyleyen olsa bile, egemen haber akışı arasında kaybolup gider. Haberlerin akış yönü, hızı ve içeriğini; tıpkı gerçek hayattaki gibi güç belirliyor. Reklâmlar sürekli neyi tüketeceğimizi söylüyor. Bu malları tüketenlerin ne kadar mutlu ve sağlıklı olduğunu anlatan filmler, haberler vs. görüyoruz. İktidar bir yandan bolluk yarattığını ve herkesin daha özgür olduğunu anlatırken, diğer yandan fiyat artışlarını “dış güçler” misali nedenlere bağlıyor ve enflasyonu düşürmek için ücret kısıyor, işçi çıkartıyor. Duygu seli içinde savaşlarda ölen çocuklara ağıt yakan mesajlara dikkat edin, aslında yetişkinlerin öldürülebilir olduğunu söylüyorlar. Geçenlerde savaşlarda tecavüzün bir silah olarak kullanılmasının önüne geçmeye çalışan Kongolu jinekolog Denis Mukwege’ye “Nobel Barış Ödülü” verdiler. Bu bütün savaşların vazgeçilmez aracı silahın silah olarak kullanılmasını onaylamak değil mi? Trump’ın karısı yılan derisi ayakkabılarla Afrika gezisine çıkıp çocukları severken, “iyi ki insan derisinden ayakkabılar giymiyor” diye sevinmemiz isteniyor herhalde…

Hiçbir elma “ben bir meyveyim, tatlı ve suluyum, yeniyorum” demez; bunun böyle olduğunu çok küçük yaştan başlayarak öğrenir ve elmayla her karşılaştığımızda bilgisini hatırlarız. Günlük yaşamımızda bu gibi davranışları o kadar sık yaparız ki, sonunda bir nesneyi tanımak için onunla karşılaşmamız gerekiyormuş gibi düşünmeye başlarız. Oysa önce öğrenir, sonra yaparız. Yaşam boyu karşılaşacağımız şeylerin bilgisiyle dolu bir dünyaya doğduğumuz için, bu kendiliğinden işleyen bir süreçtir. Zihnimiz, doğumdan ölüme dek, çoğunu kullanmayacağımız sayısız bilgiyle dolar. Kullandıklarımız yukarıya çıkarken diğerleri dibe çökerek unutulur. Bu işleyişin doğal uzantısı olarak, yeni bir şeyle karşılaştığımızda bilgi edinmeye çalışırız. Başkalarından öğrenmek, herkes gibi davranmak bunun en sık başvurduğumuz yoludur. Eskiden herkesin fikrinin içinde, gerçek kişilere ait bir şeyler bulunabiliyordu, günümüzde toplumsal fikirleri medya veriyor. Medyaya hükmedenler bizi de yönetiyor. Saçma sapan fikirler en olmadık yerlerde bile sürekli karşımıza çıkıyor. Eğer bunlara bilinçli biçimde karşı koymazsak, bir süre sonra gerçek olduklarına inanmaya başlıyoruz. Yaygınlaşmaları ve başkalarınca da benimsenmeleri, bu yönde düşünmemizi güçlendiriyor. Herkesten ayrı düşmemek arzusuyla, bize öğretildiği gibi düşünmeye başlıyoruz. Gerçeği dile getiren cılız sesler, güçlü ve yaygın bir koronun arasında boğulup gidiyor. Ve gerçek, yorumlana yorumlana büyük bir yalandan ibaret hale geliyor…

 
7 Ekim 2018 Pazar 20:03 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Çiğdem KOÇ
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1547 - VI. Edward, İngiltere kralı oldu.
1622 - Genç Osman olarak da bilinen II. Osman katledildi.
1833 - Mısır'da çıkan isyanın bastırılması için Rus Filosu İstanbul'a geldi.
1835 - Şili'nin Concepción şehri depremle yerle bir oldu.
1872 - Metropolitan Museum of Art, New York'ta açıldı.
1887 - Almanya, İtalya ve Avusturya arasında 'Üçler Paktı' imzalandı.
1914 - İstanbul'da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.
1919 - Afganistan'da Emir Habibullah Han'ın katledilmesi üzerine yerine geçen Amanullah Han, ülkesinin bağımsızlığını ilan etti.
1921 - "Mahşerin Dört Atlısı" filmi gösterime girdi. Başrolde Rudolph Valentino oynuyor.
1928 - İstanbul'da "Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik" toplantısı yapıldı.
1930 - Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kabul edildi.
1938 - Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya'daki Almanlar için kendi geleceklerini belirleme hakkı istedi.
1939 - Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 'İlköğretim' dergisinin ilk sayısı çıktı.
1941 - Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.
1944 - II. Dünya Savaşı: ABD bombardıman uçakları Nazi uçak üretim merkezlerini bombalıyor.
1947 - 5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye'de ilk kez sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.
1962 - Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay aracının içinde dünya etrafında 3 defa döndü. Olay 4 saat, 55 dakika sürdü.
1965 - Suat Hayri Ürgüplü'nün başkanlığında AP, CKMP, YTP ve MP'nin katılımıyla oluşan dördüncü koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni hükümette AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, başbakan yardımcısı olarak görev aldı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Çetin Altan ve Yunus Koçak 1968 yılında bugün Meclis'te Adalet Parti'lilerin saldırısına uğradılar.
1970 - Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.
1971 - Uganda'da İdi Amin kendini devlet başkanı ilan etti.
1975 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmesi (İETT) grevini yasakladı.
1976 - Türkiye'deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.
1983 - British Petrol Şirketi, Türkiye'deki petrol arama faaliyetini durdurdu.
1990 - Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müdahaleleri nedeniyle görevinden istifa etti. Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) genel başkanlığını hedeflediği söyleniyor.
1991 - Slovenya Parlamentosu Yugoslavya devletinin dağıtılmasını önerdi.
1992 - İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
1992 - Vergi affı yasalaştı. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesini öngören tasarı kabul edildi.
2001 - 7.3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Fischer ve Deppler Başbakan ile yeniden birarayla geldi.
2002 - Mısır'da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi öldü.
2003 - ABD'nin Rhode Island eyaletinde bir gece klubünde çıkan yangında 100 kişi öldü.
2004 - Fenerbahçe hisseleri İMKB'de işlem görmeye başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
6
2
48
2
Galatasaray
22
12
6
4
42
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
22
9
6
7
33
7
Sivasspor
22
8
7
7
31
8
Kasımpaşa
22
9
2
11
29
9
Antalyaspor
22
8
5
9
29
10
Alanyaspor
22
8
4
10
28
11
Kayserispor
22
7
7
8
28
12
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
13
Göztepe
22
8
1
13
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
22
4
9
9
21
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
On Numara
18.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08091315171819273031363942454756596164767780
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:44
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık