MB'ndan dolar ve enflasyon için kötü haber
Mustafa Önsel

Bu adamlar da hep Hulusi Akar'ı bulmuş

Mustafa Önsel

 
2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:40 
Yorum YapYazdır
 
 

Michael Rubin. Bush’un danışmanı. Türkiye ve Ortadoğu uzmanı. Neocon. Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ettiği hakaretlerle Türk kamuoyu gündemine gelen bir densiz.

15 Temmuz kalkışmasından 5 ay önce “Türkiye’de darbe gerçekleşirse, ABD, darbe yönetimiyle çalışmaya devam eder” diyecek kadar ileri giden, 15 Temmuz’daki kalkışma başarısız olunca, “Gelecek darbe çok daha fazla şiddet dolu olacak” diyerek içindeki bütün pisliği kusan bir utanmaz adam.

Bugünlerde birden bütün dediklerini yutan şeyler yazmaya başladı. Aslına bakarsanız Fetullahçı çete ne diyorsa onu tekrar ediyor. Bir ay kadar önce Fetullahçı çete mensuplarının hazırladığı çok açık olan, manipülatif bir dokümanı (Gerçeğin Peşinde) Twitter hesabında paylaştı.

Dün, “Darbe geliyor, onlarla çalışmaya devam edilir”“Bu olmadı ama diğeri daha şiddetlisi olacak” filan derken, bu sefer “Kontrollü darbe” demeye başlamıştı.

***

Son 10 gündür Fetullahçı çetenin sosyal medya hesaplarında başlayan,hükümet yanlısı gözüken bir kısım gazetecinin de balıklama atladığı,“Orduda ulusalcılar Fetullahçı çetenin yerine geçti. Şimdi onlar darbe yapabilir” gibi masalımsı bir dedikodu yayılmaya çalışılıyor.

Olayı iyice abartmak için de “Perinçekcilik” gibi kozmik espri diyeceğimiz, ama bilmeyenleri etkileyici bir isimlendirmeyle zorla bir örgüt yaratma çabasını görüyoruz.

Tıpkı dün Ergenekon, Balyoz’da olduğu gibi…

***

Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a beddualar eden, zıvanadan çıkmış vaziyette “Ocaklara ateşler salan”“Darbeyi Erdoğan yaptı, benim ilgim ve haberim yok” diyen, “Kontrollü darbe” söylemiyle hükümeti güç duruma düşürmek için her türlü propagandayı yapan Fetullahçı çetenin elebaşı, birden tavır değiştirdi ve geçtiğimiz günlerde “Darbeyi ulusalcı laik bir kesimin yaptığını düşünüyorum” deyiverdi.

Ne olmuştu? Bu makas değişikliğinin sebebi neydi?

Bu, bir nevi barış öpücüğü olarak algılandı. En azından benim için öyle. Tabii ki buzların birden kırılmasını beklemek pek mümkün değil. Ama bir çaba olduğu da kesin…

Bu minvalde Fetullahçı çetenin sosyal medya hesapları birden hükümeti eleştiriyi bıraktılar ve özellikle “Ulusalcılar, Perinçekciler” diyerek daha çok da TSK temelinde vatanseverlere saldırıya başladılar.

Yazının girişinde bahsettiğimiz ve Cumhurbaşkanı'na nefret ifadeleriyle saldıranM. Rubin bile geçtiğimiz günlerde, örtülü de olsa öpücük gönderdi Cumhurbaşkanı’nı Erdoğan’a attığı birtwitle.

Twitte şunları yazmış;“Eğer Perinçek’in ordu içindeki elemanları 30 Ağustos da atılırsa, Erdoğan kazanabilir.”

Yani ne demem gerekir bunca saçmalık karşısında bilemiyorum. Fetullahçı çete işte budur diyeyim. Bu çete, ateş olmayan yerden duman çıkmaz özdeyişini yerle yeksan etmiştir isimli davalar sürecinde.

Aynı şeyi bugünde yapmaya devam ediyor.

“Perinçekci” dedikleri de, devlet hiyerarşisinden başka bir hiyerarşi tanımayan, vatansever askerlerden başkası değil tabi. Şuculukla, buculukla ilgisi olmayan insanlar…

Yani Fetullahçı çetenin gerçek panzehirleri. Bu çete, diğer cemaatlerden korkmuyor. Takip edin, diğer cemaatleri eleştirmezler. Devlete sızıyorlar, bizim yerimize geçiyorlar diye dünyayı ayağa kaldırmaya çalışmazlar…

Neden?

Odatv’deki bir önceki yazımda belirttiğim gibi 2009 yılında da bu yönde bir talimat aldıklarını biliyorum. Bu şu anda sürdürülen bazı davalardaki ifadelere de yansımış durumda.

***

“Perinçekçilik” eğer Doğu Perinçek’in övgüsüne mazhar olmaksa, bir numaralı “Perinçekci”nin Genelkurmay Başkanı olduğunu söyleyebilirim. 2015 yılının Temmuz’undan bugüne kadar Hulusi Akar ile ilgili yazdıklarına bakılsın.

Özellikle 2015’te, kamuoyunda Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı tartışılırken Doğu Perinçek,“Komutanı Arkadan Vurmak” başlıklı yazısıyla bizim Akar’ı eleştirilerimize sert bir karşılık vermiş ve Hulusi Akar’ı savunmaya geçmiştir.

O gün bugün hem Aydınlık gazetesinin, hem de Doğu Perinçek’in bu tavrı değişmemiş; iddialarına göre, TSK’yı koruma adına onun komutanı durumundaki Hulusi Akar’a toz kondurmamaktadırlar. Yazıyı uzatmama ve yeni polemik yaratmama adına konuyu daha fazla açmak istemiyorum.

Bu durumda ne diyelim. Perinçek en çok kimi savunuyorsa o “Perinçekcidir”desek…

Neyse kuyuya atılan taşı çıkartmaya çalışarak zaman kaybetmeyelim…

***

Belli kiFetullahçı çetenin amaçları Şüra’ya dönük algı yaratmak. En iyi yaptıkları şeyi yaparak, büyük yalan söyleyip karar vericileri etkilemek istemektedirler. Jandarmadaki terfi ve atamaları görünce bunda başarılı oldukları söylenebilir.

Şimdi sırada TSK’dakuvvet komutanlıklarındaki terfiler var. Fetullahçı çete özellikle “Ulusalcılar” çıkışıyla üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışmakta. Merceğin kendi üzerinden başkalarına çevrilmesi suretiyle, TSK içinde hala azımsanmayacak sayıdaki elemanlarını korumaya çalışmaktadır.

Şûra’da bunun yansımalarının etkisini göreceğiz…

***

Bu söylemle ilgili Fetullahçı çeteyi anlıyoruz da sözde hükümet yanlısı gözüken bir kısım medyaya ne oluyor? Örneğin birkaç gün önce“Ulusalcılar darbe yapabilir” başlığını atan Türkiye gazetesine.

Bunlar kimdir? Hangi cemaattir? TSK’da bir yapılanmaları mevcut mudur? vb. sorular birbaşka yazıya konu olacak kadar uzundur. Ancak devletin içine yuvalanmaya çalışan bütün farklı hiyerarşisi bulunan her oluşum tehlikelidir. Bunlar birbirinin farklı versiyonlarıdır. Yani aynı lacivertin farklı tonlarıdır.

Peki, durup dururken Türkiye Gazetesi bu başlığı neden atar? Sanırım durup dururken değil!

Haberin yazanına geçmeden önce halen tıpkı Fetullah Gülen gibi ABD’de yaşayan Türkiye Gazetesinin veİhlas Holdingin sahibi Mücahit Ören’in, 15 Temmuz’dan 2 gün önce çektiği iddia edilen bir mesajdan bahsedelim.Hatırlatalım ki İhlas Holdingin CEO’su da şu an Fetullahçı çete mensubu olmaktan tutukludur.

ODATV’nin Sebahattin Önkibar’ıkaynak olarak gösterdiği haberine göre; Mücahit Ören, 13 Temmuz günü e-postadan “Ankara’yı ayağa kaldıracağımız gün çok yakın…”

Ne demek istediğini en iyi kendisi bilir tabi. Ama sorulması gerekir bunu öğrenmek için değil mi? Geçelim…

***

Gelelim haberi kaleme alan zat-ı muhtereme. Herkesin en zengin gazeteci dediği Nuri Elibol. Çekirdekten gazeteci mi? Hayır.

Aslında eski bir asker. Binbaşı iken ordudan ayrılmış. Sonra tutabilene aşk olsun!

1981 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirmiş. Bir de devre arkadaşı var; S.Ü.Emekli Kurmay Albay.

S.Ü.; Hulusi Akar, 2003-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu komutanıyken, onun bir yıl kurmay başkanlığı görevini yapmış. Aralarından su sızmadığını yakından tanıyan herkes söylüyor. Hatta2015’te Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olması için çok uğraştığı iddiaları Ankara kulislerinde alabildiğine yaygındır.

S.Ü.’nün kim olduğunu merak edenlere kocaman biripucu; Ergenekon kumpası ile cezaevine tıkılan ve orada vefat eden MİT mensubu emekli BinbaşıKâşif Kozinoğlu’nun el notlarından hazırlanan “Sırlar” kitabının 115 ve 117. Sayfalarına bakınız…

Türkiye Gazetesinde malum haberi yapan Nuri Elibol ile S.Ü. nün devre arkadaşı olması ne büyük tesadüf değil mi?

Haberle bir ilgisi olabilir mi?

***

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Hulusi Akar, Kara Harp Okul KomutanıykenS.Ü.den başka pek çok tanıdık isim de o sırada orada görev yapmaktadır. O zaman ki kadrodan öğrenci alay komutanı,iki tabur komutanı (Mehmet Dişli, Memduh Hakbilen), aralarında sonradan CB’nı Erdoğan’ın başyaveri olacak olan Ali Yazıcı’nın da bulunduğu bir kısım bölük komutanı, 15 Temmuz’da darbenin en kilit isimlerinden olacaklardır.

Bu da haliyle tesadüf!

Bu adamlar da hep Sayın Hulusi Akar’ı bulmuş işte! Ne diyelim, talihsizlik…

Unutmadan, Fetullahçı çetenin sosyal medyadaki algı yönetmenlerinin, zaman zaman işlediği bir konuda CB’nı Erdoğan’ın Ulusalcıları dengelemek istediği (Ne ulusalcılarmış yahu!) ,bu anlamda Hulusi Akar’ı desteklediğidir. Bunun doğru olup olmaması bir tarafa, bu Fetullahçı çete hesaplarının çabaları, yaratmak istedikleri algı, onların planlarını da açığa vurmaktadır.

Söz konusu hesaplar, Genelkurmay Başkanına zaman zaman eleştiri getirseler de, bu konuda örtülü destek verdiklerini anlamamak mümkün değil.

Kendilerine ordu içinde hala en büyük rakip gördüklerini tasfiye etmek için birilerini, tıpkı dün olduğu gibi kullanmak istemektedirler. Bu,bugünbirilerinin işine gelebilir. Ama ya yarın?

Fetullahçı çetenin ne yapmak istediği ortada. Onlardan olmadığını iddia edenlerden “Ulusalcı tehdit”diyenler neye hizmet ediyorlar? Bu söylemlerinin kaynağı neresidir acaba?

Şimdi daha güçlü bir ifadeyle soralım; “Ulusalcı tehdit” söylemi, Fetullahçı çetenin dışında kimin elini güçlendiriyor, kimin yerini sağlamlaştırıyor…

O, ne yapmaya çalışıyor?

Aylar önce şu sözü söyleyeni hatırladınız mı; “Bu hain yapı TSK’dan temizlenmiştir!”

Hain yapıdan kasıt anlıyoruz ki Fetullahçı çete mensupları. Peki, temizlendi mi? Acı acı gülerek cevap vereyim.

O zaman bu açıklamayı yapanın ne yapmak istediğinin değerlendirmesini nasıl yapalım?

Her şey bütün açıklığıyla sadece aptallara söylenir!

 

 
2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:40 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1446 - Lidköping, İsveç'te bir kent konumuna alındı.
1718 - Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Venedik Cumhuriyeti arasında Pasarofça Antlaşması imzalandı.
1774 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı
1798 - Napolyon'un Fransızlara Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı".
1831 - İlk Belçika Kralı I. Léopold tahta çıktı.
1861 - Yıllarca süren Amerikan İç Savaşı sırasındaki İlk Bull Run Savaşı
1904 - Transsibirya demiryolu tamamlandı.
1905 - II. Abdülhamid'e Yıldız Camii önünde suikast girişimi
1922 - İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.
1925 - Tennessee'nin Dayton kentindeki bir lise biyoloji öğretmeni (John T. Scopes), evrim konusunu işlemekten suçlu bulundu ve 100 dolar para cezasına çarptırıldı.
1940 - Baltık ülkeleri, Sovyetler Birliğine ilhak edildi.
1946 - Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 396, DP 65 milletvekili kazandı.
1967 - TBMM'de TİP İstanbul Milletvekili Çetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı.
1969 - Apollo 11 mürettebatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'daki ilk insan adımlarını gerçekleştirdiler.
M.Ö. - 356 Herostratus adındaki bir genç,Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan, Efes'teki Artemis Tapınağı'nı yaktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:49
  • Güneş04:59
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:56
  • Yatsı21:48
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık