Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden kritik karar
Mustafa Önsel

Bu adamlar da hep Hulusi Akar'ı bulmuş

Mustafa Önsel

 
2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:40 
Yorum YapYazdır
 
 

Michael Rubin. Bush’un danışmanı. Türkiye ve Ortadoğu uzmanı. Neocon. Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ettiği hakaretlerle Türk kamuoyu gündemine gelen bir densiz.

15 Temmuz kalkışmasından 5 ay önce “Türkiye’de darbe gerçekleşirse, ABD, darbe yönetimiyle çalışmaya devam eder” diyecek kadar ileri giden, 15 Temmuz’daki kalkışma başarısız olunca, “Gelecek darbe çok daha fazla şiddet dolu olacak” diyerek içindeki bütün pisliği kusan bir utanmaz adam.

Bugünlerde birden bütün dediklerini yutan şeyler yazmaya başladı. Aslına bakarsanız Fetullahçı çete ne diyorsa onu tekrar ediyor. Bir ay kadar önce Fetullahçı çete mensuplarının hazırladığı çok açık olan, manipülatif bir dokümanı (Gerçeğin Peşinde) Twitter hesabında paylaştı.

Dün, “Darbe geliyor, onlarla çalışmaya devam edilir”“Bu olmadı ama diğeri daha şiddetlisi olacak” filan derken, bu sefer “Kontrollü darbe” demeye başlamıştı.

***

Son 10 gündür Fetullahçı çetenin sosyal medya hesaplarında başlayan,hükümet yanlısı gözüken bir kısım gazetecinin de balıklama atladığı,“Orduda ulusalcılar Fetullahçı çetenin yerine geçti. Şimdi onlar darbe yapabilir” gibi masalımsı bir dedikodu yayılmaya çalışılıyor.

Olayı iyice abartmak için de “Perinçekcilik” gibi kozmik espri diyeceğimiz, ama bilmeyenleri etkileyici bir isimlendirmeyle zorla bir örgüt yaratma çabasını görüyoruz.

Tıpkı dün Ergenekon, Balyoz’da olduğu gibi…

***

Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a beddualar eden, zıvanadan çıkmış vaziyette “Ocaklara ateşler salan”“Darbeyi Erdoğan yaptı, benim ilgim ve haberim yok” diyen, “Kontrollü darbe” söylemiyle hükümeti güç duruma düşürmek için her türlü propagandayı yapan Fetullahçı çetenin elebaşı, birden tavır değiştirdi ve geçtiğimiz günlerde “Darbeyi ulusalcı laik bir kesimin yaptığını düşünüyorum” deyiverdi.

Ne olmuştu? Bu makas değişikliğinin sebebi neydi?

Bu, bir nevi barış öpücüğü olarak algılandı. En azından benim için öyle. Tabii ki buzların birden kırılmasını beklemek pek mümkün değil. Ama bir çaba olduğu da kesin…

Bu minvalde Fetullahçı çetenin sosyal medya hesapları birden hükümeti eleştiriyi bıraktılar ve özellikle “Ulusalcılar, Perinçekciler” diyerek daha çok da TSK temelinde vatanseverlere saldırıya başladılar.

Yazının girişinde bahsettiğimiz ve Cumhurbaşkanı'na nefret ifadeleriyle saldıranM. Rubin bile geçtiğimiz günlerde, örtülü de olsa öpücük gönderdi Cumhurbaşkanı’nı Erdoğan’a attığı birtwitle.

Twitte şunları yazmış;“Eğer Perinçek’in ordu içindeki elemanları 30 Ağustos da atılırsa, Erdoğan kazanabilir.”

Yani ne demem gerekir bunca saçmalık karşısında bilemiyorum. Fetullahçı çete işte budur diyeyim. Bu çete, ateş olmayan yerden duman çıkmaz özdeyişini yerle yeksan etmiştir isimli davalar sürecinde.

Aynı şeyi bugünde yapmaya devam ediyor.

“Perinçekci” dedikleri de, devlet hiyerarşisinden başka bir hiyerarşi tanımayan, vatansever askerlerden başkası değil tabi. Şuculukla, buculukla ilgisi olmayan insanlar…

Yani Fetullahçı çetenin gerçek panzehirleri. Bu çete, diğer cemaatlerden korkmuyor. Takip edin, diğer cemaatleri eleştirmezler. Devlete sızıyorlar, bizim yerimize geçiyorlar diye dünyayı ayağa kaldırmaya çalışmazlar…

Neden?

Odatv’deki bir önceki yazımda belirttiğim gibi 2009 yılında da bu yönde bir talimat aldıklarını biliyorum. Bu şu anda sürdürülen bazı davalardaki ifadelere de yansımış durumda.

***

“Perinçekçilik” eğer Doğu Perinçek’in övgüsüne mazhar olmaksa, bir numaralı “Perinçekci”nin Genelkurmay Başkanı olduğunu söyleyebilirim. 2015 yılının Temmuz’undan bugüne kadar Hulusi Akar ile ilgili yazdıklarına bakılsın.

Özellikle 2015’te, kamuoyunda Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı tartışılırken Doğu Perinçek,“Komutanı Arkadan Vurmak” başlıklı yazısıyla bizim Akar’ı eleştirilerimize sert bir karşılık vermiş ve Hulusi Akar’ı savunmaya geçmiştir.

O gün bugün hem Aydınlık gazetesinin, hem de Doğu Perinçek’in bu tavrı değişmemiş; iddialarına göre, TSK’yı koruma adına onun komutanı durumundaki Hulusi Akar’a toz kondurmamaktadırlar. Yazıyı uzatmama ve yeni polemik yaratmama adına konuyu daha fazla açmak istemiyorum.

Bu durumda ne diyelim. Perinçek en çok kimi savunuyorsa o “Perinçekcidir”desek…

Neyse kuyuya atılan taşı çıkartmaya çalışarak zaman kaybetmeyelim…

***

Belli kiFetullahçı çetenin amaçları Şüra’ya dönük algı yaratmak. En iyi yaptıkları şeyi yaparak, büyük yalan söyleyip karar vericileri etkilemek istemektedirler. Jandarmadaki terfi ve atamaları görünce bunda başarılı oldukları söylenebilir.

Şimdi sırada TSK’dakuvvet komutanlıklarındaki terfiler var. Fetullahçı çete özellikle “Ulusalcılar” çıkışıyla üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışmakta. Merceğin kendi üzerinden başkalarına çevrilmesi suretiyle, TSK içinde hala azımsanmayacak sayıdaki elemanlarını korumaya çalışmaktadır.

Şûra’da bunun yansımalarının etkisini göreceğiz…

***

Bu söylemle ilgili Fetullahçı çeteyi anlıyoruz da sözde hükümet yanlısı gözüken bir kısım medyaya ne oluyor? Örneğin birkaç gün önce“Ulusalcılar darbe yapabilir” başlığını atan Türkiye gazetesine.

Bunlar kimdir? Hangi cemaattir? TSK’da bir yapılanmaları mevcut mudur? vb. sorular birbaşka yazıya konu olacak kadar uzundur. Ancak devletin içine yuvalanmaya çalışan bütün farklı hiyerarşisi bulunan her oluşum tehlikelidir. Bunlar birbirinin farklı versiyonlarıdır. Yani aynı lacivertin farklı tonlarıdır.

Peki, durup dururken Türkiye Gazetesi bu başlığı neden atar? Sanırım durup dururken değil!

Haberin yazanına geçmeden önce halen tıpkı Fetullah Gülen gibi ABD’de yaşayan Türkiye Gazetesinin veİhlas Holdingin sahibi Mücahit Ören’in, 15 Temmuz’dan 2 gün önce çektiği iddia edilen bir mesajdan bahsedelim.Hatırlatalım ki İhlas Holdingin CEO’su da şu an Fetullahçı çete mensubu olmaktan tutukludur.

ODATV’nin Sebahattin Önkibar’ıkaynak olarak gösterdiği haberine göre; Mücahit Ören, 13 Temmuz günü e-postadan “Ankara’yı ayağa kaldıracağımız gün çok yakın…”

Ne demek istediğini en iyi kendisi bilir tabi. Ama sorulması gerekir bunu öğrenmek için değil mi? Geçelim…

***

Gelelim haberi kaleme alan zat-ı muhtereme. Herkesin en zengin gazeteci dediği Nuri Elibol. Çekirdekten gazeteci mi? Hayır.

Aslında eski bir asker. Binbaşı iken ordudan ayrılmış. Sonra tutabilene aşk olsun!

1981 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirmiş. Bir de devre arkadaşı var; S.Ü.Emekli Kurmay Albay.

S.Ü.; Hulusi Akar, 2003-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu komutanıyken, onun bir yıl kurmay başkanlığı görevini yapmış. Aralarından su sızmadığını yakından tanıyan herkes söylüyor. Hatta2015’te Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olması için çok uğraştığı iddiaları Ankara kulislerinde alabildiğine yaygındır.

S.Ü.’nün kim olduğunu merak edenlere kocaman biripucu; Ergenekon kumpası ile cezaevine tıkılan ve orada vefat eden MİT mensubu emekli BinbaşıKâşif Kozinoğlu’nun el notlarından hazırlanan “Sırlar” kitabının 115 ve 117. Sayfalarına bakınız…

Türkiye Gazetesinde malum haberi yapan Nuri Elibol ile S.Ü. nün devre arkadaşı olması ne büyük tesadüf değil mi?

Haberle bir ilgisi olabilir mi?

***

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Hulusi Akar, Kara Harp Okul KomutanıykenS.Ü.den başka pek çok tanıdık isim de o sırada orada görev yapmaktadır. O zaman ki kadrodan öğrenci alay komutanı,iki tabur komutanı (Mehmet Dişli, Memduh Hakbilen), aralarında sonradan CB’nı Erdoğan’ın başyaveri olacak olan Ali Yazıcı’nın da bulunduğu bir kısım bölük komutanı, 15 Temmuz’da darbenin en kilit isimlerinden olacaklardır.

Bu da haliyle tesadüf!

Bu adamlar da hep Sayın Hulusi Akar’ı bulmuş işte! Ne diyelim, talihsizlik…

Unutmadan, Fetullahçı çetenin sosyal medyadaki algı yönetmenlerinin, zaman zaman işlediği bir konuda CB’nı Erdoğan’ın Ulusalcıları dengelemek istediği (Ne ulusalcılarmış yahu!) ,bu anlamda Hulusi Akar’ı desteklediğidir. Bunun doğru olup olmaması bir tarafa, bu Fetullahçı çete hesaplarının çabaları, yaratmak istedikleri algı, onların planlarını da açığa vurmaktadır.

Söz konusu hesaplar, Genelkurmay Başkanına zaman zaman eleştiri getirseler de, bu konuda örtülü destek verdiklerini anlamamak mümkün değil.

Kendilerine ordu içinde hala en büyük rakip gördüklerini tasfiye etmek için birilerini, tıpkı dün olduğu gibi kullanmak istemektedirler. Bu,bugünbirilerinin işine gelebilir. Ama ya yarın?

Fetullahçı çetenin ne yapmak istediği ortada. Onlardan olmadığını iddia edenlerden “Ulusalcı tehdit”diyenler neye hizmet ediyorlar? Bu söylemlerinin kaynağı neresidir acaba?

Şimdi daha güçlü bir ifadeyle soralım; “Ulusalcı tehdit” söylemi, Fetullahçı çetenin dışında kimin elini güçlendiriyor, kimin yerini sağlamlaştırıyor…

O, ne yapmaya çalışıyor?

Aylar önce şu sözü söyleyeni hatırladınız mı; “Bu hain yapı TSK’dan temizlenmiştir!”

Hain yapıdan kasıt anlıyoruz ki Fetullahçı çete mensupları. Peki, temizlendi mi? Acı acı gülerek cevap vereyim.

O zaman bu açıklamayı yapanın ne yapmak istediğinin değerlendirmesini nasıl yapalım?

Her şey bütün açıklığıyla sadece aptallara söylenir!

 

 
2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:40 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1602 - Hollanda Doğu Hindistan Şirketi kuruldu.
1792 - Fransa Milli Meclisi, giyotinle idamı onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin, ilk kez 25 Nisan 1792'de kullanıldı.
1815 - Napolyon, Elbe adasından kaçışının ardından, 140.000 kişilik düzenli ordu ve 200.000 kişilik gönüllü güçler eşliğinde Paris'e girdi.
1852 - ABD'de Harriet Beecher Stowe'un ünlü kölelik karşıtı romanı Tom Amca'nın Kulübesi ilk kez yayımlandı.
1861 - Arjantin'in Mendoza şehri şiddetli bir depremle büyük hasar gördü.
1899 - Sing Sing Hapishanesi'nde Martha M. Place elektrikli sandalyede idam edilen ilk kadın oldu.
1913 - Çin Milliyetçi Partisi'nin (Kuomintang) kurucusu Sung Çiao-jen, bir suikast girişiminde yaralandı ve 2 gün sonra öldü.
1916 - Albert Einstein görecelik kuramını yayınladı.
1918 - Türk Kadını Dershanesi açıldı. Dershanede yabancı dil, Türkçe ve müzik dersleri ile konferanslar verildi.
1922 - ABD'nin ilk uçak gemisi USS Langley hizmete girdi.
1933 - Naziler'in ilk toplama kampı Münih yakınlarında açıldı.
1942 - Naziler Polonya'nın Zgierz kentinde 100 Polonyalıyı bir çalışma kampından alıp öldürdüler.
1942 - Alman SS birlikleri, batı Ukrayna'nın Rohatin kentinde 600'ü çocuk 3.000 Yahudiyi bir gün içinde öldürdüler.
1945 - Adana Ceyhan'da meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem 39 can aldı, 328 ev yıkıldı.
1956 - Tunus, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı. Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu.
1969 - John Lennon ve Yoko Ono evlendi.
1977 - Diyarbakır adlı yolcu uçağı, İsmail Açan ve Hanefi Güzel adlı 17 yaşındaki iki öğrenci tarafından Beyrut'a kaçırıldı. Olayda pilot Ethem Durak hafif yaralandı.
1981 - Arjantin'in eski başkanı Isabel Peron, rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1986 - Jacques Chirac Fransa başbakanı oldu.
1987 - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) AIDS tedavisinde kullanılan AZT (azidothymidine) adlı ilaca onay verdi. Retrovir adıyla piyasaya verilen ilaç onaylanmış ilk AIDS ilacı oldu.
1990 - Ferdinand Marcos'nun dul eşi İmelda Marcos, rüşvet, zimmetine para geçirme, ve şantaj suçlarından mahkemeye çıkarıldı.
1995 - Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazı saldırısında 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
1996 - İngiltere'de hükümet, deli dana (Mad Cow Disease MCD) hastalığının insanlara da bulaştığını açıkladı.
1996 - Alternatif Bank, Anadolu Grubu tarafından satın alındı.
1997 - Robert Koçaryan, Ermenistan başbakanı oldu.
1997 - Avrupa Birliği Ortaklık Komitesi 106. dönem toplantısı yapıldı.
2002 - MetroCity alışveriş merkezi İstanbul'da açıldı.
2003 - Irak Savaşı: ABD Irak'ı istila etmeye başladı. Bağdad hava bombardıman saldırısına uğradı (Şok ve Dehşet Harekâtı).
2005 - Mersin'de Metropol miting alanında yapılan Nevruz kutlamalarının ardından Türk bayrağını yere atıp yakma girişiminde bulunuldu. Olay yurtta infiale yol açtı.
2005 - Japonya'nın Fukuoka şehrinde meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde 1 kişi öldü, yüzlerce yaralı var.
2006 - Çad'ın doğusunda 150'den fazla Çad askeri, isyancılar tarafından öldürüldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:36
  • Güneş06:17
  • Öğlen12:40
  • İkindi16:05
  • Akşam18:42
  • Yatsı20:11
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık