Erdoğan'dan yeni bir aldatılma itirafı
Nihat Genç

Dağın arkasına saklananlar

Nihat Genç

 
16 Temmuz 2017 Pazar 13:07 
Yorum YapYazdır
 
 

Tarihte en çok yürüyen millet Türkler’dir, önünü dağlar kesmiştir. Balkan Dağları’nda isyancılarla baş etmesi mümkün olmamıştır ve Anadolu kadar büyük toprak parçasını kaybetmiştir. Zeydiliğin hakim olduğu Yemen Dağları’nı aşması mümkün olmamıştır, Portekiz ve sonra İngiliz gemilerinin Hint ve uzak doğuda önlerinin kesilmesi hayal olmuş, Kızıldeniz yani Hint Okyanusu’na giriş çıkış kaybedilmiştir. Ege’nin başta Kaz Dağları’nda eşkıya avı bir yüzyıl sürmüştür, sadece Çakırcalı bin yüz jandarma öldürmüştür. Dürzi-Lübnan dağları başına bela, batının Osmanlı topraklarına okullarıyla, silahlarıyla, ajanlarıyla sızdığı ilk bölge olmuş, Maruni ve Dürzilerle baş etmek mümkün olmamıştır. Allahüekber Dağları’nı aşabilseydik Kafkas Dağları’nın eteklerine ulaşabilecektik, ve Toroslar’ın doğusu kırk yıl süren terör savaşının karargahı olmuştur.

Aşılamayan girilemeyen bütün bu dağlarda ‘etnik’ ve ‘mezhebi’ yapılar İmparatorluk’un başına bela olmuştur.

Mesiyanik hareketlerin eşkıyalığın isyancıların doğduğu saklandıkları yerler dağlardır ve her dağın arkasında emperyalistlerin silahları gücü eli vardır.

Bütün bu dağ savaşları Türkiye’nin önüne siyasi sorunlar koymuş ve her dağ silsilesi milli vatanımızın hudutlarını belirlemiştir.

Fıkıh sorunlarını tartışarak bu dağların etnik mezheb gericiliğini aşmanız mümkün değildir, muğlak içi boş özgürlük demokrasi geveleyerek dağın arkasındaki büyük güçleri gizleyemezsiniz.

Cumhuriyet geçit vermez bu dağları ‘herkesin eşitlendiği’ hukuk ve yurttaşlıkla aşmaya çalışmıştır, ve dağları aşmanın tek yolu, pazardır sanayidir ve tarımdır ve üretimdir ve şehirdir ve ortak tarihin ortak kardeşlik kültürüdür.

Dağlar efsane mit üretir, şehir bilgi ve akıl.

Her eski şehrin korunduğu ‘kalesi’ ‘surları’ vardı, günümüzde artık ‘siper’ ‘cephe’ savaşları bitmiştir, çünkü silah teknolojisi çok gelişmiştir.

Sümüklü Mehdi’nin saklandığı dağlar artık Amerika’da.

Köktendinci siyasiler yeni Osmanlı ve ümmet hayaliyle Şam’a yürümüş ve ülkemizi komşularımızla sürekli bir savaş haline sokmuş, Amanos Dağları’nı aşamamıştır.

Modern toplumda en ağır ‘yabancılaşmayı’ yaşayan köktendinciler ve etnik milliyetçilerdir, pazara, şehre, bilgiye akla, üretime, ‘yabancıdırlar’.

Ve bugün köktendincilerin ve etnik milliyetçilerin ellerinde intihar bombacısından başka savaş aracı da kalmamıştır.

BİNLERCESİ KODESTE

Amerika orta-doğuda hala kimin rejimini değiştirecekse bu güçleri kullanarak yapıyor. 

Amerika deli mi hep aynı yanlışı yapıyor ve diplomatik çıkarlarını zora sokuyor, işte sümüklü Mehdi ve PKK kucağında, bu kanlı örgütleri ve darbesini açıklayacak tek cümlesi yok.

Amerika’nın iştahını azdıran yerli işbirlikçilerdir, Amerika gibi batılı ülkelere yerli işbirlikçiler aldatıcı bir enstrüman ve ‘rahatlık’ sağlar.

İşte liberali meczubu binlercesi kodeste.

Bu utanç verici tarihi masasına koyması gereken İslamcı dinci ve hamasi milliyetçiliği kullanan partiler ve gerici liberallerdir.

Sormak lazım bu parti ve oluşumlarda neden Amerikan ajanlarının rahatlıkla sızabildiği yapıları vardır.

Dün Cumhuriyet’te Ataol Behramoğlu yazdı, Kılıçdaroğlu’yla karavanında görüşmüş, sağda bir merkez parti kurulursa CHP de rahat edermiş, çünkü, CHP sağdan değil ancak HDP’den oy olabilirmiş, bu da CHP’nin sosyal demokratlığına uygun bir siyasetmiş.

Yani şehrin partisi, cumhuriyetin partisi CHP arkasına dağları ve o dağların arkasındaki güçleri almaktan hiç gocunmuyor.

Bunca acı felaketten sonra dahi hala ‘dağ siyaseti’ yapabiliyor.

Dün gerici liberaller etnik mezhep kavgasını özgürlükler perdesi arkasına saklıyordu, şimdi, CHP etnik milliyetçiliği ‘sosyal demokrat politika’ arkasına saklamaya çalışıyor. Ve Kılıçdaroğlu yürüyüş sonrası Maltepe konuşmasında hala ‘dağın talebi’ eşit yurttaşlığı diline dolamayı sürdürüyor.

Anladığımız o ki ne CHP’yi ne bu aydınları ‘dağdan’ ve ‘dağın arkasından’ kopartmak mümkün değil.

Dağın arkasına saklanan batılılar ülkemiz aydınının kafasına o kadar çok şey dayadı ki, ve dayattığı o kadar şeyi, aydınlarımızın ağzında o kadar bülbülleştirdi ki, artık bilgi ve akıl, artık sosyolojik gerçekler, aydınımızın kafasını karıştırıyor.

BU GÖRÜŞLER ANADOLU TOPRAKLARINDA DOĞMUŞTUR

Aydınlanma’nın büyük filozoflarından Spinoza, “Tanrı doğanın kendisidir” der ve doğa kanunlarından hareketle (ilahi yasalarla değil) eşitlikçi bir hukuk felsefesi inşa eder.

Spinoza’dan asırlarca önce Muhiddin Arabi’nin felsefesi de ‘vahdeti vücuttur’, yani “yaratılmış bu dünyalar Tanrı’nın bedenidir”, der.

“Yaratılmış bu dünya içinde ot böcek insan ağaç her şeyin kıymeti eşittir, çünkü hepsi Tanrı’dan parçalardır ve birbirlerine üstünlüğü yoktur” der.

Muhiddin Arabi tasavvufa öncülük eden bugüne değin büyük hayranlık bulan bu düşüncelerini şeriatçıların korkusuyla gizlemiş ve anlaşılması çok güç metinler içre kaleme almıştır.

Şaşılacak olan şey, Yavuz Sultan Selim Mısır’ın fethine giderken Suriye’de harabeye dönüşmüş Muhiddin Arabi’nin türbesini görüp, önünde saygıyla eğilip, etrafıyla birlikte restore ettirmesi.

Yavuz Sultan gibi şeriattan sorumlu bir padişah topluma hakim dini inancın bu denli dışında o yıllarda çok marjinal bir tasavvuf ehlini niçin ziyaret eder?

Bir görüş, Yavuz Sultan muhalif dışarda kalmış marjinal hiçbir yapıyı dışlamak istemez, hepsini anlayış ve düşünceleriyle ayakta tutmak ister.

Bir diğer görüş, Muhiddin Arabi, birkaç asır önce Yavuz’un Mısır’ı alacağı kehanetinde bulunmuş olması.

Yeraltına gizlenmiş, dışlanmış, hakim görüşlere muhalif, kapalı konuşan, bu alimlere Osmanlı Sultanı’nın saygısı hala büyük bir gizemdir.

Muhiddin Arabi, kendinden sonra Anadolu’da gelişen tasavvuf hareketlerini kökünden etkilemiştir, her eşya ve hepimiz onun bir parçasıyız, nefesimiz canımız her şeyimiz aynıdır ve kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.

Bu yüzden Anadolu tasavvufu efendi kibir kimsenin kimseye üstünlüğünü tanımaz, ki, bu görüşler o yüzyıla kadar insan zekasının geliştirdiği merkeze insanı alan eşitlikçi ve aydınlık düşüncelerdir.

Tabii ki bu görüşe bugüne kadar şeriatçılar karşı çıkmıştır.

Ve, bugün, modern hukuk’un köküne indiğimizde, modern hukuk’un doğası üzerine konuştuğumuzda, hukuk’u var eden ilk cümle: Herkes dil, din, cins, ırk ayrımı olmadan hukuk karşısında eşittir. 

Herkesi eşitleyen insan merkezli bu görüşler Anadolu topraklarında doğmuştur ve Anadolu’nun bütün ozan ve şiirlerinde ve özlü sözlerinde bunun felsefi köklerine şahit olursunuz.

Bu muhteşem fikirler Aydınlanma çağlarından asırlar önce bu topraklarda karşılık bulmuş, vücut bulmuş asırlar süren taraftarlar bulmuş ve şarkılarımızda ve şiirlerimizde ve türkülerimizde ve halaylarımızda oyunlarımızda ruh bulmuş ve Anadolu hümanizmini oluşturmuştur.

Bir yazara, bir şaire düşen ilk görev, eşitlik kardeşlik fikrinin kendi toprağındaki köklerine inmek, ve siyasetini, ve düşüncelerini toprağının hakiki kökleri üzerine inşa etmektir.

Dağdan ve arkasındaki emperyalist dayatmalardan medet ummak hiç değil.

Sosyal demokrat politika her alanda eşitlikçilik talebidir, insanlık dışı kanlı bir örgüt PKK ve HDP’yle kucaklaşmak hiç değil.

 

 
16 Temmuz 2017 Pazar 13:07 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1600 - Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 - ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 - Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 - Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 - Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.
1915 - İtilaf devletleri'nin Çanakkale'ye denizden yaptıkları saldırı püskürtüldü.
1925 - Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye'de radyonun kurulması TBMM'de kabul edildi.
1928 - Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.
1932 - Halkevleri kuruldu. 1951'de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Iwo Jima muharebesi. Yaklaşık 30.000 ABD askeri Batı Pasifik'teki Iwo Jima adasına çıktı. Japon ordusunun şiddetli direnişi ile karşılaşan ABD birlikleri adada kontrolü ancak bir ay sonra sağlayabildiler.
1947 - İstanbul'da et giderek pahalılaşıyor; İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.
1956 - Türkiye-Macaristan milli futbol maçı Mithatpaşa Stadı'nda oynandı. Türkiye Macaristan'ı 3-1 yendi.
1957 - Türk Ordusu'nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
1959 - Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.
1968 - Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına, Kıbrıslı yetkililerden izin almaksızın müdahale etmeye kalkan Mısır komando birliğinin 15 üyesi, Kıbrıs milli muhafızları tarafından öldürüldü.
1972 - Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy'de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C ) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
1975 - Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1985 - İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
1985 - William J. Schroeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.
1985 - Türk aktör Haluk Bilginer'in de rol aldığı BBC pembe dizisi ünlü EastEnders'ın ilk bölümü İngiltere'de yayımlandı. Dizi halen devam etmektedir.
1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.
1986 - SSCB Mir uzay istasyonu'nu uzaya gönderdi.
1994 - Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 - Haftalık Newroz gazetesi yayımlanmaya başladı.
1994 - Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç'u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
1997 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Bagheri, Sincan'da düzenlenen Kudüs gecesindeki konuşmaların ardından, artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
1997 - Başbakan Tansu Çiller Meclis'te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 - Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 - Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
2008 - Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:45
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık