Doğan Medya'nın satışı neden çok önemli?
Mehmet Polat

DÜNYADA DOLAR, AHİRETTE İMAN=SUUDİ ARABİSTAN…

Mehmet Polat

 
4 Aralık 2017 Pazartesi 12:30 
Yorum YapYazdır
 
 

 

Ülkeler genellikle o topraklarda son yaşayan halklardan birinin adıyla anılır. Arabistan, yüzyıllardan beri bu topraklardaki Arapların ülkesi demektir. Suud ise, buradaki pek çok kabileden birinin, yani bir soyun adıdır. Ülkeleri bir soy adıyla anmak, feodal imparatorluklar döneminden kalmadır. Toprakların ve üzerinde yaşayan tüm canlıların o soya ait olduğu anlamına gelir. Elbette böyle bir durumun gerçekleştiricileri Suudilerdir. Ama bu işin asıl mimarı, İngiliz emperyalizmidir.

 

“Petrol” denildiğinde bir zamanlar ilk akla gelen Suudi Arabistan değil, Romanya, Azerbeycan, İran olurdu. Petrolü çıkartıp işleyerek pazarlayacak sermaye ve güce sahip emperyalist şirketler, az buçuk devlet geleneği olan bu ülkelerin yönetimlerine bir pay öderlerdi. 1917 Ekim Devrimi sonrası Bakü petrolleri emperyalizmin elinden gitti. Romanya, daha sonraki yıllarda Almanlarla rekabetin konusu olacaktı. Dünyanın önemli petrol ülkesi olarak geriye İran kaldı. Tüm gözler ise, henüz işletilmeyen Musul ve Kerkük petrollerindeydi. İngiltere, sömürgesi olan Hindistan yolunu güvenceye almak ve bölge petrolünü ele geçirmek için ağırlığını Arap Yarımadasına verdi. İşte SA bu süreçte doğdu.

 

Suudiler İngiltere’ye hizmet yarışında rakiplerini kılıçla alt ederek ve Vahhabî desteğini de yanlarına alarak, 1932’de Arabistan'da krallıklarını ilân ettiler. O zaman topraklarında petrol olduğu bilinmiyordu. Görevleri, Osmanlının yıkılışının ardından başsız kalan ve Batılı sömürgecilere karşı yer yer cihat bayrağı açmaya eğilimli ümmeti Müslüman’ı yumuşatmaktı. Ne de olsa Kabe’nin bekçiliği gibi saygın bir sıfat taşıyorlardı.

 

Ancak bu, hakedilmemiş bir saygınlıktı. Çünkü Vahhabîler, çoğu Müslümanın “kutsal” saydığı yer, işaret ve ibadet biçimlerini “put” olarak görüyorlardı. Hatta bu yüzden 2015’de ölen ve ülkemizde de bayrakların yarıya indirildiği Kral Abdullah, Vahhabî geleneklerine göre ve başında dua edilip putlaştırılmasın diye mezarı belirsiz olarak defnedildi. Aynı selefilik anlayışını paylaşan IŞİD de eğer bir gün Mekke’yi ele geçirirse, “Allahın izniyle Kâbe’yi yıkacağız” diyor. Eğer şimdiye dek Vahhabîler bunu yapmadıysa, emperyalizm tarafından frenlendikleri ve hac gelirlerinden vazgeçemedikleri içindir.

 

Zamanla İngiliz emperyalizmi gerileyerek, dünyanın dört bir yanına donanma ve asker gönderme işlerini ABD’ye devretti. Sömürüsünü daha az maliyetli yollardan, ticarî ve siyasî işbirlikleri üzerinden sürdürüyordu. Bu gelişme, ABD-SA yakınlaşmasını kolaylaştırdı. Bir emperyalistin dünyaya getirdiği SA’nın bahtı, başka bir emperyalistle ortaklığı sayesinde açılıyordu. ABD Başkanı Roosvelt ve Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud’un 1933’de imzaladığı anlaşma çerçevesinde, Standart Oil şirketi SA petrol haklarını 250 bin dolara satın aldı. İlk petrol 1938’de çıkarıldı ve bedeli altın olarak Suudilere ödendi. Suudiler önceleri petrol işine hiç karışmıyorlardı. Uluslararası tekeller çalışmalarını devlet garantisi altında sürdürüyor ve hanedana bir pay veriyorlardı. Yabancı şirketin kazancı dikkat çekmeye başlayınca, 1944’de adı değiştirilerek ARAMCO; yani Arabian-American Oil Company (Arap-Amerikan Petrol Şirketi) oldu. Elbette ipler hâlâ ABD’nin elindeydi. Zamanla şirket yönetimine Suudiler de girdi. 1960’lara gelindiğinde, ARAMCO eğitimden inşaata kadar pek çok alana yatırım yapan devasa bir kuruma dönüşmüş ve ülkenin temel direklerinden biri haline gelmişti.

 

Dünyada tüketime bağlı olarak petrol gelirleri de artıyordu. İsrail’in Araplarla yaptığı çeşitli savaşlardan üstün çıkması ve Filistin halkının uğradığı haksızlıklar, Arap milliyetçiliğini keskinleştirdi. SA ve diğer körfez ülkelerine petrolü politik bir araç olarak kullanmaları için baskı yapmaya başladılar. ABD’nin İsrail’e silah sattığı gerekçesiyle OPEC ülkeleri 1973’de üretimi kıstı ve ambargo başlattı. Petrol fiyatları uçtu. Dünya ekonomisi büyük bir altüst oluş yaşıyordu. Bu süreçte ABD 'nin Vietnam savaşı nedeniyle masrafları zaten arttığı için büyük bütçe açıkları veriyor, dünya parası olarak doların değerinin altına göre ölçülmesi anlaşmasından (Bretton Woods) çıkıyordu. ABD-SA işbirliğinin bugüne dek süren evresi, işte bu yıllarda başladı. Bugün ise yeni bir aşamaya geçilmeye çalışılıyor.

 

Bilindiği üzere devletler bütçe açığını ya para basarak, ya da borç tahvili çıkararak kapatıyor. Para basmak bir yere kadar geçerli. Sürekli hale gelirse para güvenilir bir değer ölçüsü olmaktan çıkıyor ve enflasyon artıyor. ABD ikinci yolu seçti ve devlet tahvili çıkartıp, bunları elinde dolar stokları olan Japonya ve petrol ülkelerine sattı. Böylece hem ABD enflasyon riskine girmeden bütçe açığını kapatmış, hem de zengin ülkeler paralarını güvenli bir yere emanet etmiş oluyorlardı. Ayrıca bu uygulama, ülkelerin birbirlerinin ekonomilerini denetlemelerini de kolaylaştırıyordu. Ancak Suudilerin faiz getiren devlet tahviline para yatırmaları sorunluydu. Çünkü faizin haram olduğu gerekçesiyle Vahhabî ulemasının buna karşı çıkacağı kesindi. Bu yüzden iki ülke arası bu alışeriş gizli tutuldu. Anlaşmanın bir başka gizli yanı da, SA’nın devlet tahvili alarak ABD’yi ekonomik darboğazdan kurtarması karşılığında, ABD de Suudilerin güvenliğini her tür saldırıya karşı sağlayacaktı.

 

ABD ve SA arası güven bağlarının yeniden kurulması üzerine Amerikan şirketlerinin ARAMCO hisselerini elinde tutmasına gerek kalmadı. SA 1973-80 arası şirketin bütün hisselerini satın aldı. Adı 1988’de “Saudi Aramco” olarak değişti. Şirketin bugünkü değerinin 2 ile 2,5 trilyon dolar arası olduğu tahmin ediliyor. Ancak şirket kayıtlarının kamuya açık olmaması, küresel sermaye açısından sorun yaratıyor. Çünkü petrol yalnızca bir meta değil, aynı zamanda üzerinde spekülasyon yapılarak küresel sermaye akışını yönlendirmek ve siyasi baskı yapmakta kullanılan bir araç. Emperyalizm, petrolü SA gibi kırılgan toplum yapısına sahip ve keyfî kararlar alabilen bir yönetime emanet etmek istemiyor. Demokratik bir toplum yapısı oluşturarak yönetimi denetlenmesi ise uzak bir olasılık. Çünkü Suudilerin ülkeyi sopa dışında yönetebilecek bir aracı yok. Bu yüzden en küçük özgürlüğe bile katlanamıyorlar. Geriye, şirketi özelleştirerek petrol akışını ve onun üzerinden ülke yönetimini denetlemek kalıyor. Prens Selman geçen yıl şirketin yüzde 5 hissesinin borsada satışa çıkarılacağını duyururken, emperyalizmin arzusunu da seslendiriyordu. Konunun uzmanı Mühdan Sağlam’ın da belirttiği gibi; şirket özelleştirildiğinde bütün kayıtları açıklanarak hissedarlar tarafından günü gününe izlenebilecek. Dolayısıyla, hisse değerlerini düşürmemek için Suudi yönetimleri keyfî davranışlar gösteremeyecek. Çünkü özelleştirme, bir bakıma onların da işine gelecek. Yeni yatırımlar yapmak için öz kaynaklarını değil, hisse satışlarından gelen sermayeyi kullanacaklar. Elbette bu noktaya kolay gelinmedi ve uzun süredir hanedanın kimi üyelerinin özelleştirmeye direndiği biliniyordu. Ancak SA’nın Yemen ve Suriye’de yürüttüğü savaşların yanı sıra petrol tüketen ülkelerin alternatif enerji arayışları, üretim alanlarında ve nakliyede yaşanan sıkıntılar; ülke gelirlerinde azalmaya yol açıyordu. Geçen yıl SA bütçesi 90 milyar dolar açık verdi. Bütün bunlar, SA ekonomisini petrole bağımlı olmaktan çıkartmayı gerektiriyor. Prens Selman bu doğrultuda bir değişim amacıyla, “2030 vizyonu” adı altında, hayallerden oluşan bir proje açıkladı. Ne var ki düzeni kurtarmak için hayal değil, köklü bir restorasyon gerekiyor. Bu uzun zamandır bilinen ve hazırlığı yapılan bir çalışma. Sistem gereği tahta geçmek için ileri yaşlara kadar bekleyen krallar ve hanedan içi entrikalarla bir türlü sağlamadığından, genç bir kral yönetiminde sorunların çözülmesi yoluna gidildi. Şimdilik SA’da ne darbe, ne reform girişimi, ne de İran’a karşı bir savaş hazırlığı var. ABD ve emperyalist ortaklarının talepleri doğrultusunda bir tamirat başlatılmış durumda. Bunu da emperyalist efendilerinden öğrendikleri usullerle ve onların desteğiyle yapıyorlar. 

 
4 Aralık 2017 Pazartesi 12:30 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:12
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:07
  • Akşam18:45
  • Yatsı20:15
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık