ABD'deki davada Zarrab'tan sonra o da anlaştı!
Mehmet Polat

EKONOMİ TIKIRINDA (MI?)

Mehmet Polat

 
9 Ekim 2017 Pazartesi 12:29 
Yorum YapYazdır
 
 

Yine Suriye ile yatıp, Suriye ile kalkıyoruz. Emevi Camiinde namaz, Şam’da hükümet değiştirme hayalleri çok gerilerde kaldı; artık İdlip’de “ateşkes gözlemcisi” olmaktan ibaret ve Putin’in denetimindeki Suriye gerçeklerinin zamanı. Ama havuz medyası “sınıra yığınak yapıldı, bütün illerden Hatay’a askeri birlik kaydırılıyor…” diye konuyu öyle bir hale getiriyor ki, duyan da Türkiye’nin Suriye’yi işgale filan hazırlandığını sanıyor.


Tabi ara sıra “güneyimizde terör koridoruna izin vermeyiz” demeçleri de böyle bir yanlış algıyı besliyor. Oysa Suriye sorunu çoktan sonuca bağlandı. Türkiye, Rus uçağını düşürdükten sonra iç savaşta taraf olmaktan çıktı. Buna Katar ve Suudilerle kurulan ittifakın bozulması da eklenince, Putin olayları dilediği gibi yönetecek duruma geldi. Şimdi Türkiye’yi, İran’a karşı bir denge unsuru olarak kullanıyor. Ama burunlarından kıl aldırmayanlar, “yaptık, yine yaparız” misali söylemlerle işler hâlâ eskisi gibiymiş izlenimi vermeye çalışıyor. Neden?

Çünkü asıl gerilim dışta değil, ülke içinde yaşanıyor. Vergiler arttırılıyor, kaynaklar savruluyor, “ekonomiye çeki düzen verme” adı altında sürekli olarak yoksulu daha yoksullaştırıcı adımlar atılıyor. Ve böyle durumlarda hep olduğu gibi, dikkatler uzak konulara çevrilmeye çalışılıyor. Irak ve Suriye üstüne sonu gelmez hayaller havalarda uçuşurken; hükümetin vergi artışı, işsizlik ve son kamu malı kırıntılarını da birilerine vermekten başka anlamı olmayan “Orta Vadeli Program” (OVP) eleştirisinden hiç bahsedilmiyor. Tabi, her zamanki gibi birkaç namuslu aydın hariç…

İktisat Yardımcı Doçenti Erkin Başer 30 Eylül tarihli “Köprüden Sonra Son Çıkış” başlıklı makalesinde şöyle diyor: “Hükümet her yıl bu aylarda, önündeki üç yılı kapsayan OVP’ler açıklar. Bu üç yıllık ekonomik planlar, her yıl revize edilir.”

Son OVP açıklaması, 2017-2020 arasını kapsıyor ve Başer’in belirttiğine göre bu da nasıl olsa gelecek yıl “revize” edilecek, yani düzeltilecek. Örneğin geçen yıl 2018 enflasyon oranı yüzde 5 öngörülmüş ama bu yıl hemen düzeltilerek oran yüzde 7’ye yükseltilmiş. Büyük olasılıkla gelecek yıl enflasyon bu öngörüyü de aşacaktır.

İşte hükümet bütçe hazırlarken de benzer öngörülerden hareket ediyor ve harcamaları sürekli artarken, beklediği gelirleri elde edemiyor. Bu bir “hesap hatası” değil elbette, bir yönetim politikası. Çünkü hükümetlerin bizimkinden başka cebi yok ve eğer bütçe denkleşmezse, elini hemen cebimize daldırıp ya vergi arttırırlar, ya özelleştirme yaparlar, ya da ücretleri aşağı çekerler. (Son yıllarda hepsini birden yapıyorlar) Nitekim OVP’nin içeriği fazla açıklanmayan bir yanını da vergiler oluşturuyor. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek savunma yapma gereksinimi duymuş olmalı ki, “hiçbir hükümet durduk yerde vergi arttırmaz” diyor. Şimşek, “ya borçlanacağız, ya vergileri arttıracağız” diyerek sırtımıza binecek yeni vergi yüklerini haklı göstermeye çalışıyor. Herhalde Sayın Bakan bu cümleyi, bizim sırrına asla erişemeyeceğimiz bir ekonomi bilimi tahsil etmiş olmasının sonucu söylüyor. “Ya borçlanacaktık, ya vergi arttıracaktık” ne demek? Her ikisini de bu ülkenin yurttaşları ödemiyor mu? Dolayısıyla vergilere mazeret yaratmak istercesine “ya o, ya bu” demeden önce, neden bu duruma düşüldüğünü açıklamak gerekmez mi?

Hakkını yemeyelim, Şimşek bu konuda küçük bir ipucu veriyor: Bu yıl 17-18 milyar liralık bir ek savunma harcaması olacakmış. Bir devlet elbette yurttaşlarının güvenliği için harcama yapacak. Ama güvenlik politikaları ülke sınırlarının ötesine uzanmaya başlarsa, harcamalar da bununla orantılı olarak artar ve bu tür harcamaları, ABD, İngiltere, Fransa vb. emperyalist ülkeler yaparlar. Çünkü “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” misali, uzak bir ülkeye asker gönderip, orayı sömürürler. Dolayısıyla yaptıkları harcamayı, sömürüden elde ettikleri gelirin küçük bir bölümüyle bile karşılarlar. Türkiye böyle bir ülke mi?

Biraz düşünürsek, neden büyük bütçe açıkları verildiğine ilişkin başka bazı örnekler de bulabiliriz. Merak etmeyin, muhalefet olsun diye köprüler ve tünellerin belli sayıda araç geçiş garantisiyle yaptırıldığı ve bu sayıya ulaşılamadığı için devletin işletmelere açıktan para ödediğini söylemeyeceğiz. Bunun yerine, devlet böyle bir ödeme yapmasa bile yol, köprü ve genel olarak inşaat yatırımlarının bir ülke ekonomisine ne ölçüde katkıda bulunabileceği üzerine düşüneceğiz. Örneğin yapılan yol hammadde kaynakları, sanayi bölgeleri, limanlar, ve tüketiciler arasında maliyeti düşürücü nitelikte bağlantı kurmaya yaramıyorsa, kısacası üretime düzenli olarak katkıda bulunmuyorsa, kime fayda sağlar? Yalnızca yol kıyılarındaki arsaları değerlendirmeye ve yüzde 93’ü dışarıdan alınan petrolün daha çok tüketilmesine yolaçarak, petrol tüccarlarını zengin etmeye yarar. Açıktır ki karayolu, daha çok kara taşıtı demektir. Nitekim Türkiye, dünyada en çok araç satılan ülkelerden biridir. Üstelik petrol fiyatları, dünya ortalamasının yaklaşık üç katı kadardır. Emlak, inşaat, otomotiv sanayi ve petrol ticareti tüketici yatırımlardır. Sahte büyüme yaratırlar. Yolaçtıkları ekonomik hareketlilik, belli bir gelir düzeyiyle sınırlı bir toplum kesimi içinde kalır. Bunun dışında kalan ve sayıları her geçen gün artan toplum kesiminin alım gücü sürekli azalır. İşte gelir grupları arasında uçurumlar olan böyle bir ülkede, bir de vergiler arttırılıyor.

Türkiye, dünyanın en adaletsiz vergi düzenine sahip ülkelerinden biridir. Ülkede toplanan vergilerin yüzde 70’inden fazlası dolaylı, kalanı dolaysız vergidir. Oysa sağlam bir vergi düzeni olan ülkelerde durum tersidir. Dolaylı vergi, bilindiği üzere herkesin kullandığı mal ve hizmetlerden alınır. Örneğin ekmekten vergi ödüyoruz. Sonuçta yoksul sayısı her zaman zenginden fazla olduğu için, toplam ekmek tüketiminden alınan verginin ezici çoğunluğunu yoksullar ödemiş oluyor. Bu yüzden adaletli hükümetler dolaysız vergiye ağırlık verir. Çünkü bu vergi, eldeki mal mülk ve sağlanan gelirle orantılı olarak artar. Ama ülkemizde kayıt dışı hayatın önüne geçilemediği için ve zengin kesimlere “ihracat yaptı, istihdam sağladı” gibi gerekçelerle sürekli vergi iadeleri ya da teşvikler ödendiğinden; zenginden alınan vergiler devede kulak kalır.


Temel tüketim maddeleri ve hizmetler üzerinden ödediğimiz vergilerin sağlık, eğitim gibi kamu yararına olacak biçimde geri dönmesi gerekirdi. Ama özelleştirmeler yüzünden bu alanlarda da para ödüyoruz. Göstermelik olarak lüks araç ve tekel maddelerinin vergileri arttırılarak güya dar gelirliye dokunulmuyormuş izlenimi yaratılıyor. Ancak gazetelerin üçüncü sayfalarına baktığımızda durumun tam tersi olduğunu anlıyoruz. Bir mal aşırı vergilendirildiğinde kaçakçılığın önü açılıyor. Bu da vergi gelirini azaltıyor ve bütçe açığı yine namuslu yurttaşın sırtına binilerek kapatılıyor. Öte yandan hükümet iş yaratmak adına yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için teşvik ödüyor. Ve mevzuat, yabancı sermayenin dilediği zaman gitmesine uygun. Böylece bizim cebimizden çıkan teşvikler de onunla birlikte gidiyor. Tabi işsizlik fonu, konut fonu, deprem fonu gibi yıllar boyu toplanan milyarlarca liranın amaç dışı harcanmasını hiç hatırlatmıyoruz… Döviz dalgalanmaları ya da enflasyonla cebimizdeki paranın düzenli olarak eritilmesini de… Bedenimize dar gelen gömlekler biçen yönetimler giysileri bize uyduracağı yerde, bedenimizi oradan buradan yontarak bizi giysilere uydurmaya çalışıyor ve bunu da marifet sanıyorlar…

 
9 Ekim 2017 Pazartesi 12:29 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1256 - İran'da bulunan haşhaşîlerin Alamut kalesi, Hülagû Han ordusu tarafından yok edildi.
1574 - III. Murat 12. Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı.
1840 - Napolyon Bonapart'ın naaşı, St. Helene Adası'ndan Paris'e getirilerek Invalides'e gömüldü.
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Akhisarspor
15
5
4
6
19
11
Kasımpaşa
15
5
3
7
18
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
15
3
3
9
12
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu051019203839
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Şans Topu
13.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080911172306
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:43
  • Güneş07:32
  • Öğlen12:28
  • İkindi14:47
  • Akşam17:02
  • Yatsı18:39
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık