Van’da bitmeyen yasak yine uzadı
Türker Ertürk

Haklılar değil, güçlüler kazanır!

Türker Ertürk

 
9 Ağustos 2019 Cuma 15:35 
Yorum YapYazdır
 
 

Canlılar arasındaki tüm mücadeleleri haklılar değil, güçlüler kazanır. İnsanoğlu da bu genel kurala dâhildir. Günümüzde, toplumlar ve devletler de! Geçmişte güçlü olmadığı halde, sadece haklı olunduğu için kazanılan bir mücadeleyi tarih kaydetmemiştir. Yani büyüyle, metafizik güçlerle, dualarla, evliyalar ve enbiyalar ile mücadele ve savaş kazanılmaz ve kazanılmamıştır. Tabii ki insanların ve toplumların performansını arttıran manevi gücün önemi vardır ve yadsınamaz. Ama tek başına, hiçbir anlamı ve ağırlığı yoktur. 

Burada güç derken; sadece adale ve silah gücünden bahsetmiyoruz. Güçlü olmanın en önemli belirleyicisi akıllı olmaktır. Ama bu akıl, farklı seviyelerde de olsa, insanlar dâhil tüm canlılarda bulunan doğal akıl değil, insanlığın binlerce yıl içinde geliştirerek ulaştığı sorgulayıcı akıldır. İnsan, diğer canlılara göre çok fazla zayıflıkları olmasına rağmen aklı ile öne geçmiştir. Güçlü olmanın diğer önemli bir kriteri de bilimsel bilgidir.  

Çözüm Bekleyen Çok Sorunumuz Var 

Türkiye’nin önünde çözüm bekleyen sorun stoku gerçekten çok. İktidar, Türkiye’nin hemen hemen hiçbir konuda sorunlarını çözemediği gibi, her geçen zaman diliminde bu sorun stokuna yenilerini ilave ediyor. Çünkü bilim egemen kafalı değil ve sorgulayıcı akla sahip değil! Ne yazık ki geçmişin aklı ile günümüzün ve geleceğin sorunları çözülemez! Çözülemiyor da! 

Doğu Akdeniz ve Suriye; ülkemizin gündeminde bulunan ve çözüm bekleyen çokça sorunlarımızdan günümüzde öne çıkan ikisi. İktidar, her ikisinde de en başından itibaren yanlış yaptı ve hala yanlış yapmaya devam ediyor. Bunun çok açık olarak anlamı ise; iktidar iki sorunda da bugüne kadar sürdürdüğü rotada çok keskin değişiklikler yapmazsa, Türkiye kaybedecek!  

Doğu Akdeniz ve Suriye 

Gelin bu iki soruna kısaca bakalım; 2002’den bu yana zengin hidrokarbon kaynakları nedeniyle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İsrail, Lübnan ve Mısır derslerine çalışırken, Münhasır Ekonomik Bölgeleri’ni (MEB) ilan ederken, aralarında anlaşmalar yaparak Doğu Akdeniz’i paylaşırken, iktidar hiçbir şey yapmadı. O yıllarda Genelkurmay Başkanlığı; “Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarımızda yoğun faaliyet gösterelim, petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri icra edelim” tekliflerini Avrupa Birliği (AB) ile aramızı bozar diye hep geri çevirdi. Enerjisini ve dikkatini laikliği aşındırmaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisini yok etmeye, rejim değişikliği peşinde koşmaya ve cemaatle (FETÖ) birlikte kumpaslar için harcayarak tüketti. 

İktidarın yanlış işleri yüzünden Türkiye, Doğu Akdeniz çanağında bulunan istisnasız tüm ülkelerle kavgalı! Hamas ve İhvan’a ilan-ı aşk ederekMısır’a, İsrail’e düşmanlık yaparak, antisemitizm içeren söylemlerde bulunarakSuriye’nin kuzeyinde egemenlik alanı peşinde koşarak ve Suriye’yi bölmeye çalışarak Doğu Akdeniz’deki yaşamsal menfaatlerimizi elde edemeyiz. İhvan yani Müslüman Kardeşler; 1928’de hilafeti kaldıran Atatürk’e, Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimlerine ve Cumhuriyetimizin kurucu ideolojisine karşı kurulmuştur.  

Trump ve Macron Yapsa Ne Olur? 

Bir düşünsenize; ABD’de 1776’da yapılan devrime karşı İngiltere’de kurulan bir örgütün Trump tarafından desteklendiğini ve övüldüğünü veya 1789’da yapılan Fransız Devrimi’ne karşı kurulan bir örgüte Macron tarafından methiyeler düzüldüğünü ve destek verildiğini… Yani Müslüman Kardeşlerin desteklenmesi sadece Sisi’ye ve Mısır’a düşmanlık değil, bize ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de düşmanlıktır. 

Mart 2011’de, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) gerçekleştirmesine yönelik olarak Suriye’de vekâlet savaşı başlatıldı. Amaç; Türkiye dâhil bölgemize kelimenin tam anlamıyla tecavüz etmek ve bölgenin haritasını ülkemiz dâhil yeniden çizmekti. Bunun böyle olduğunu yalnız şimdi değil, o gün de söylüyorduk. Doğru söyleyip söylemediğimiz, Hazreti Google’dan öğrenilebilir. 

Tecavüzcüyle İşbirliği Yapmak 

Mademki bölgemize tecavüz edilmeye çalışılıyordu, aklın gereği olarak tecavüz edilecek olan bölge ülkeleri, güçlü tecavüzcüye karşı birleşmeli ve bir araya gelmeliydi. Ama Türkiye, sıranın kendisine geleceği farkındalığı içinde olmadan, tecavüzcüsüyle işbirliği yaptı. Türkiye bu yanlış işlerin içinde olmasaydı; 4 milyon Suriyeli sığınmacıyı kucağımızda bulmayacak, Suriye’nin kuzeyinde Türklere ve Araplara karşı etnik arındırma yapılamayacak, PKK’nın uzantısı PYD bölgeye hâkim olamayacak, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarını icra etmek zorunda kalmayacak, o bölgeden şehitlerimiz gelmemiş olacak ve Ortadoğu bataklığına batmamış olacaktık.  

Şimdi iktidar, geçmişte yaptığı fahiş hataları giderebilmek için “Fırat’ın doğusuna harekât icra edeceğim” diyor. Nerede ve niçin hata yaptığını sorgulamaz ve içselleştirmezse; geçmişin hataları nedeniyle oluşan kötü tabloyu değiştirmek için yaptığı tüm hamleler yine hatalı olur ve durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. 

Öfkeyle Kalkan, Zararla Oturur! 

Türkiye nasıl herkesi karşısına alarak Doğu Akdeniz’de hedeflerine ulaşamazsa, Suriye’de de ulaşamaz. Türkiye; Suriye merkezi hükümeti ile masaya oturmalı, Suriye’nin toprak bütünlüğüne sözde değil, özde sahip çıkmalı, radikal unsurları desteklemekten vazgeçmeli, bölge güçleri olan ŞamTahran ve Moskova ile işbirliği yapmadan Fırat’ın doğusuna harekât icra etmeyi aklına bile getirmemelidir. Ülkemizin çıkarlarının ve güvenliğinin gereği budur. Ama en büyük sorun; iktidarın siyasi ikbali ve çıkarları ile ülkemizin çıkarları ve güvenliğinin örtüşmüyor, hatta çatışıyor olması.  

Öfke ile sonuç almak mümkün değildir. Öfkenin verdiği enerji saldırgan ve gözü kara yapar ama analiz yapan, neden sonuç ilişkisi kuran ve mantıklı karar veren sorgulayıcı aklı devreden çıkarır. Sonuç, genellikle hüsran olur. “Öfkeyle kalkan, zararla oturur!” Ülkeyi yönetenlerin böyle bir lüksü yoktur! 

 

 
9 Ağustos 2019 Cuma 15:35 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1680 - Pueblo kızılderilileri İspanyollarca işgal edilmiş Santa Fe'yi (New Mexico) ele geçirdiler.
1878 - Amerikan Barolar Birliği (ABA) kuruldu.
1888 - William Seward Burroughs, ABD'de ilk başarılı toplama çıkarma makinesinin patentini aldı.
1911 - Mona Lisa tablosu, Louvre Müzesi'nin bir çalışanı tarafından çalındı.
1915 - İkinci Anafartalar Savaşı başladı.
1940 - Sovyet Devrimi liderlerinden Leon Troçki Meksika'da öldürüldü.
1957 - Semiorka adıyla bilinen, günümüzde halen kullanılan Sovyet füzesi R7'nin ilk başarılı uçuşu.
1959 - ABD başkanı Dwight Eisenhower, Hawaii'yi ABD'nin ellinci eyaleti olarak ilan etti.
1968 - Sovyet askerleri Çekoslovakya'yı işgal etti. Romanya devlet başkanı Nicolae Ceauşescu, halkını benzer bir işgale karşı silahlanmaya çağırdı.
1969 - Michael Dennis Rohan adlı bir Avustralyalı, Mescid-i Aksa'yı ateşe verdi.
1983 - Filipinler'de muhalefet lideri Benigno Aquino Jr., Manila uluslararası havalimanında suikast sonucu öldürüldü.
1986 - Kamerun'da Nyos volkanik gölünden çıkan zehirli gazlar yüzünden 1746 kişi öldü.
1990 - Gagavuzlar, Özerk Gagavuz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ni, güneyde Gagavuzların en yoğun yaşadığı Komrat yöresinde ilan ettiler. Bu karar, Moldova Yüksek Sovyeti tarafından iptal edildi.
1991 - Letonya, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti.
2001 - NATO, Makedonya'ya asker göndermeye karar verdi.
2001 - Kızıl Haç, Tacikistan'daki açlık tehlikesine dikkat çekti.
2008 - Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 20 mil batısındaki bir silah fabrikasının önünde iki Taliban intihar bombacısı kendilerini havaya uçurdu; 59 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
2
Sivasspor
1
1
0
0
3
3
Malatyaspor
1
1
0
0
3
4
Denizlispor
1
1
0
0
3
5
Alanyaspor
1
1
0
0
3
6
Antalyaspor
1
1
0
0
3
7
Çaykur Rizespor
1
1
0
0
3
8
Trabzonspor
1
0
1
0
1
9
Kasımpaşa
1
0
1
0
1
10
Ankaragücü
1
0
1
0
1
11
Konyaspor
1
0
1
0
1
12
Gençlerbirliği
1
0
0
1
0
13
Göztepe
1
0
0
1
0
14
Kayserispor
1
0
0
1
0
15
Galatasaray
1
0
0
1
0
16
Beşiktaş
1
0
0
1
0
17
Başakşehir
1
0
0
1
0
18
Gazişehir
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010809112430
 
On Numara
19.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03071012172022262835384245495061627072747778
 
Sayısal Loto
17.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu040617394142
 
Şans Topu
14.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071315253102
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:35
  • Güneş05:28
  • Öğlen12:36
  • İkindi16:23
  • Akşam19:22
  • Yatsı21:00
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık