Doğan Medya'nın satışı neden çok önemli?
A. Şefik Mollamehmetoğlu

Kahraman Rıza’dan hain Reza’ya; Türkiye birden büyüktür!

A. Şefik Mollamehmetoğlu
ahmet-sefik@hotmail.com

 
30 Kasım 2017 Perşembe 11:40 
Yorum YapYazdır
 
 

 

Reza  Zarrab Davası ABD’de başladı. Daha düne kadar davanın 1 numaralı sanığı Zarrab, 1 numaralı tanığa dönüştü. Dava Erdoğan yönetimini çok zor durumda bırakacağı gibi, Türkiye’ye de çok büyük zarar verecek.

Bu noktaya gelinmesinde AKP iktidarının çok büyük sorumluluğu ve hatta günahları var. Yazık ki bedeli, yapanlar değil, Türkiye ve 80 milyon ödüyor.

Şu gerçeği de vurgulayalım: Bu dava Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için bir gerekçe olarak kullanılıyor, kullanılacak.

Önce Zarrab’ın kim olduğunu ve ne ile suçlandığını anımsayalım:

HAKSIZ AMBARGO

ABD İran’a ambargo uyguladı. Bu ambargo haksızdı, adaletsizdi. Türkiye’nin, ambargoya karşın bazı alanlarda ticari ilişkilerini sürdürme çabası doğruydu. Ancak bu süreç, gayrimeşru bir zeminin oluşmasına da katkı sağladı. Bazı uyanıklar ve Türkiye’deki suç ortakları (ki bunların içinde siyasetçiler de var görünüyor), İran ve Türkiye’yi dolandırarak büyük voleler vurdu, çok büyük ölçeklerde kara para akladı.

ZENCANİ-ZARRAB ORTAKLIĞI

Bu kirli sürecin en çarpıcı isimleri İranlı işadamı Babek Zencani ile İran kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen Azeri işadamı Reza Zarrab ortaktı. Altın ticareti olmak üzere pek çok işi birlikte yaptılar. AKP Hükümeti’ne karşı çok ağır suçlamaları içeren 17-25 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk iddiaları içinde adı öne çıkan isim oldu Zarrab. Kısa bir süre tutuklu kaldı ve çok ciddi kanıtlara karşın, hükümetin koruması altında serbest bırakıldı. Ortağı Zencani o kadar şanslı değildi. İran devleti, benzeri suçlamalardan Zencani’yi idam cezasına çarptırdı.

8.5 MİLYAR DOLAR RÜŞVET

Zarrab’ın eski bakanlar Z.Çağlayan, M.Güler ve E.Bağış’a toplam 52 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edilmişti. Hükümet, iddiaları ‘darbe girişimi’ göstererek, Erdoğan’a kadar gittiği öne sürülen dosyaları ortadan kaldırdı, bakanları da Meclis’te akladı. Ancak Zencani’nin İran’daki mahkeme dosyalarında flaş belgeler ortaya çıktı. Zencani, 1.5 ton altının İstanbul’da uçakta yakalandığında rüşvetle nasıl kurtarıldığını, İran’ın petrol paralarını Zarrab’a verdiğini, para trafiğinde yüzde 20-25’in ‘komisyon’ olarak dağıtıldığını anlattı. Anlatılanlara göre Türkiye’de dağıtılan toplam rüşvet miktarı 8.5 milyar dolar. İddiaya göre bunun 137 milyon doları 3 bakana gitti.

ZARRAB NE İLE SUÇLANDI?

ABD’deki suçlamalar: ABD’yi dolandırmak, İran ambargosunu ihlal etmek, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklamak.

Önce 75 yılla yargılanacak sanık, ABD makamlarıyla anlaşarak şimdi tanık pozisyonunda.

İran’daki suçlamalar: İran’ı dolandırmak. Ambargonun delinmesiyle gerçekleşen ticarette İran devletinin mal ve paralarını kendi üzerine geçirmek. Rüşvet vermek.

Benzeri suçlamalardan ortağı idam cezasına çarptırıldı.

Türkiye’deki suçlamalar: İstanbul’da kurdurduğu şirketler kanalıyla 2009-2012 yılları arasında İran’dan getirilen 87 milyar Euro’nun transferini gerçekleştirmek. Kara para aklamak. yasadışı altın ticareti yapmak. Vergi kaçırmak. Üç bakana 52 milyon dolar rüşvet vermek. Türkiye’de toplam 8.5 milyar dolar rüşvet dağıtmak.

Türkiye’de serbest bırakıldı. Hatta iktidar yanlısı  televizyonlara çıkıp, Türk bayrağı altında Türkiye’ye nasıl parasal katkı sağladığını iddia etti.

ERDOĞAN ‘BİZLE İLGİSİ YOK’ DEMİŞTİ

Zarrab, ABD’de tutuklanmasının ardından Erdoğan, ‘’Bizimle ilgili bir durum yok’’ dedi.  Ama ‘’Kara para aklama, yasadışı altın ticareti, vergi kaçırma, rüşvet ve benzeri birçok suçun merkezi Türkiye iken, nasıl oluyor da bu olay Türkiye ile ilgili olmuyor?’’  sorusu kafalarda takılı kaldı. Bunca ağır iddialar ortadayken, bu iddialar komşu bir devletin mahkemelerinde bir kişinin idam cezasına yol açacak kadar önemsenmişken, İran’la ABD gibi iki düşman devlet bile aynı  kişilere karşı yasal yargılama süreci başlatmışken, Türkiye neden böyle davranıyordu?

Ki daha ‘bizimle ilgisi yok’ diyen sonra Erdoğan bu davanın Türkiye’ye ve kendisine karşı kullanıldığını söyleyecekti.

ERDOĞAN DAHA DA İLERİ GİTTİ

Erdoğan daha da ileri gitti, dışarıda yargılanan binlerce Türk’ün hakkı hiç ya da yeterince aranmazken,  ‘'Bu tutuklama hangi kurala göre yapıldı? diye sordum. Neticede bizim vatandaşımız olduğu için, hukukunu aramak zorundayız... Kaldı ki gerek Adalet gerekse Ekonomi Bakanlığı’mızın yaptıkları çalışmalara göre, bu kişinin bir suçu da bulunmuyor’’ iddiasında bulunacaktı.

TANIK ZARRAB ANLATIYOR

Şimdi bu kişi, bildiklerini söylemek ve açılan davada tanıklık yapmak üzere ABD makamlarıyla anlaştı.  Türkiye’de iktidar sözcüleri buna zorlandığını söylüyor. Erdoğan ''suçsuz'' demiş ve savunmuştu ama, Zarrab ''suçunu kabul edip'' Türkiye'yi çok ağır sonuçlarla karşı katşıya bırakacak ifadeler veriyor.

İlk gün ifadelerinde, daha önce telefon tapelerinde çıkan tüm olayları kabul etti. Eski Bakan Egemen Bağış’ın nasıl aracı olduğunu, eski Bakan Zafer Çağlayan’a 50 milyon Euro ve diğer para birimlerinde rüşvet verildiğini,  İran ambargosunun delinmesinde nasıl bir yol izlendiğini anlattı.

Anlatımlar bugün ve yarın da devam edecek.

DÜNYA İZLİYOR

Türkiye’de iktidar yandaşı medya tarafından verilmeyen iddia ve yargılama süreci tüm dünyadan izleniyor. Dünya medyası olaya geniş yer veriyor. Türkiye’dea aklama ağı kurulduğu iddialarını haberleştiriyor.

Türkiye’de ise iktidar her şeye yalan, uydurma, montaj diyerek taraftarlarına propagandaya devam ediyor.

Evet 17-25 Aralık 2013 iddiaları Erdoğan yönetimini devirmek amacıyla başta Fethullahçı yapılanma ile yabancı istihbarat servislerinin işbirlikçi bir projesiydi. Ne var ki, iddiaların önemli bir kısmında da gerçek payı vardı.

Erdoğan yönetimi bu iddiaları araştırıp yargıya götürüp aklanma yerine, mecliste gerçekleştirilen siyasi aklama ile üstünü kapadı. Belki de kendilerine yöneleceğini düşündüklerinden. Ama şimdi bu iddialar Erdoğan yönetimi üzerinden Türkiye’ye karşı bir operasyona dönüştü.

ÖLÜM-SITMA

Siyasi iktidar, ABD emperyalizmini göstererek memleketi kendisine razı etmek istiyor; yani ölümü göstererek sıtmaya razı etmek gibi.

Oysa Türkiye çok ağır sonuçları olabilecek ikilemi aşabilecek çözümler üretmek zorunda.

Bu dava sonucunda bazı bankalar başta olmak üzere Türkiye büyük tazminatlarla karşı karşıya bırakılabilir. Bunların faturası ne iktidardan ne de buna neden olanlardan çıkmayacak, topyekün 80 milyondan çıkacak!  Ki, son dönemlerde sadece dolar kuru üzerinden Türkiye yüzde 20 yoksullaştı.

Memleketi yönetenlerin buna ne hakkı var?

TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜK!

Türkiye bir kişiden de, partiden de, partilerden de büyüktür. Önemli olan Türkiye’nin, 80 milyonun bu kuşatılmışlığı, bu tehdit ve tehlikeleri, bu yıkıcı ikilemleri yaşamaması.

Kendi yanlış ya da günahlarının bedelini millete ödetenler, bu suçlarını  ülke güvenliğini tehlikeye atarak perdelemeye çalışanlar, ülkeye ve 80 milyona karşı en büyük suçu işliyor.

 

 

 
30 Kasım 2017 Perşembe 11:40 
Yorum YapYazdır
(1 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Necmettin DİLBER</p> <p>2017-12-11 00:29:12</p> <p>Hasan hocam,yeni görevinde başarılar dilerim .</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:12
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:07
  • Akşam18:45
  • Yatsı20:15
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık