Van’da bitmeyen yasak yine uzadı
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Meslek ve Üniversite Seçimi-1

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

 
24 Temmuz 2019 Çarşamba 17:23 
Yorum YapYazdır
 
 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan YKS sonuçlarına bağlı olarak bu yıl 23-29 Temmuz tarihleri arasında tercih alma işlemleri gerçekleştirilecektir. Yüzbinlerce gencimizin karar aşamasında olduğu bu dönemde, bir akademisyen gözü ile gençlerimize bilgilendirme yapmanın ve bazı önerilerde bulunmanın önemli bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum.  Zira hem üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptığım için, hem de toplumsal yapımızı yeterince tanıdığım için objektif bir anlayış ile anlaşılır şeyler dile getirebileceğim kanısındayım. Biliyorum ki; gençlerin meslek ve üniversite seçimleri gelecekteki yaşamlarının şekillenmesinde önemli rol oynayacak ve karakter yapılarından sosyal statülerine kadar her şeyi tamamen etkileyecek bir konudur.  

Günümüzde şüphesiz ki meslek alanları çok çeşitlenmiştir. Artık sadece birkaç mühendislik alanı ya da sosyal alan söz konusu değildir. Mühendislik mesleğinin onlarca alt konusu olduğu gibi, tıp okumak da en az onlarca alanda uzmanlaşmak ile sonuçlanacak bir süreç demektir. Bu açıdan bakıldığında son derece titiz bir seçim yapabilmenin gereği açıktır. O halde bu seçim (ya da tercih) hangi ölçütler göz önünde tutularak yapılmalıdır sorusuna yanıt aramak üzere iddialı bir işe giriş yapalım ve temel ölçütlerimizi önem sırasına göre sıralayalım: 

 

 1. Kendi karakterimizi çok iyi bilmeliyiz 
 2. İlgi alanlarımızı netleştirmeliyiz
 3. Meslek öğreniminin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıyız
 4. Geleceğe yönelik kestirim yapabilmeliyiz (profesyonel yardım gerektirir)
 5. Yaşamdan beklentilerimizi kendi zihnimizde açık ve anlaşılır bir duruma getirmeliyiz 
 6. Mevcut üniversitelerin işleyişi ve mekân durumları hakkında iyi bilgi edinmeliyiz 
 7. Para…(yukarıdaki ölçütlere bağlı)  

Bu genel ölçütlerin ileride yapmayı planladığımız mesleğimizin bizi mutlu kılmasında etkili olacağını söylemek isterim. Eğer yapacağınız iş sizi mutlu kılmaz ise inanın hayatta hiçbir şeyin önemi kalmayacaktır. İsteksiz ve zoraki yapılan hiçbir mesleğin size ve ailenize yararı olmayacağı gibi, sağlığınız üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Bu bağlamda mevcut bütün mesleklere saygılı olmak kaydıyla ve herhangi bir mesleği kötülemeden, sadece olumlu örnekler üzerinde durmak koşulu ile yukarıdaki ölçütleri biraz detaylandıralım. 

Doğal olarak insan karakterleri çeşitlidir. Duygusal, gerçekçi, tepkici, uyumlu, uyumsuz, yardımsever, bireyci, paylaşımcı, doğasever, hırslı, paraya düşkün vb. gibi karakter yapılarından hangilerine yakın olduğumuz konusunda net bir karar verebildiğimiz zaman, mesleki alanlara ilişkin anahtarları da bulmuş oluruz. Örneğin; hızlı düşünen, gerçekçi, hırslı, paraya düşkün bir karakter birleşimi mühendislik, işletme, ekonomi, finans yönetimi için bir gösterge olabilir. Duygusal, uyumlu, yardımsever, paylaşımcı, sabırlı olmak iyi bir eğitimci olmak için fazlasıyla yeterlidir. Gerçekçi, yardımsever, hırslı olmak (paraya düşkünlük kesinlikle değil) iyi bir hekim olmak için kesinlikle gereklidir. Hazırcevap, tepkici, eleştirel, bireyci bir karakter birleşimi insanı iyi bir savunmacı (avukat) yapabilir. Bu birleşimleri daha da artırmak ve son kararı vermek elinizdedir.  

Sahip olduğumuz ilgi alanları ile seçilecek olan meslek arasında yakın bir ilişki vardır. Örneğin matematik ve fen sizi ilgilendiriyorsa, ya da analitik düşünme yeteneğiniz yüksek ise mutlaka mühendislik ya da tıp seçimi, ya da hukuk size çok uygun olacaktır. Analitik düşünce; y=f(x) şeklinde bir matematik fonksiyonu gibi düşünebilmeyi sembolize eder. Yani bir olayı incelerken, olaydaki bütün değişkenlerin (x’ler) sonuç üzerindeki (y) etkisini görecek şekilde düşünmek demektir. Gerçekçi (rasyonel) olarak konuya yaklaşıp, hurafelerden arınarak karar vermektir. Yazın (edebiyat) ilgisi sosyal alanlar için son derecede önemlidir. Okuduğunuz metni iyi kavramak ve bunun üzerinde yorum yapmak iyi bir hukukçu için gereklidir. Doğaya olan düşkünlük ve geniş bir sosyal çevreye sahip olmak, tarım, deniz bilimleri, çevre gibi alanlar için çok olumlu katkı sağlayacaktır.  

Tercih aşamasında bulunan öğrencilerimizin en yoksun oldukları konu, meslek eğitiminin içeriği hakkında yeterli bilgilerinin olmayışıdır. Zira benim akademik yaşantımda çoklukla gözlemlediğim şey, öğrencilerin girmiş oldukları üniversitelerin ders programlarını (müfredatları) iyi bilmedikleridir. Burada kısaca yapabileceğim öneri, kesinlikle üniversitelerin web sitelerinde ilgili alana ait ders programlarını ve hatta ders içeriklerini dikkatlice gözden geçirmeleridir. Mühendislik öğrenimi çok iyi matematik ve fizik gerektirir ve ilgili mühendislik bölümlerinde alınan bütün derslerde bu bilgiler kullanılır. Tıp için iyi bir kimya, biyoloji ve fizik alt yapısı lazımdır.  

 

Gelecekte mesleklerin uygulama alanlarındaki değişimi hesaplayabilen bazı modellemeler yapılmaktadır. Bu konuda fazla iddialı olmadan basit bir örnek vermek gerekirse: günümüzde ülkemizde fazla sayıda ziraat mühendisi olduğunda söz edebiliriz. Ancak öte yandan tarım alanlarındaki daralma, ürün çeşitliliği, gen teknolojisi, organik tarım vb. kavramlar, gelecekte “iyi yetişmiş ve işini bilen” ziraat mühendislerine olan gereksinimi artıracaktır. Benzer şekilde gıda konusunda yapılabilecek yeni şeylerin olduğu açıktır. Bu türden kestirimlerin araştırılmasını ve eğer ilgi alanına giriyorsa tercihlerin arasına alınmasını öneririm.  

Yaşamdan olan beklentimizin bugünkü kararlarımız üzerinde etkili olması gerekir. Sade ve sessiz bir yaşam mı? Yoksa hareketli ve hızlı bir yaşam mı düşlüyoruz? Kapalı mekânlarda mı, yoksa açık alanda mı çalışmak istiyoruz? Hep aynı yerde kalmayı istemek, ya da sürekli gezmekten hoşlanmak önemli bir tercih nedenidir. Günümüzde hekim-hasta arasında maalesef yaşanmakta olan tatsız durumlar, pek çok hekimin uzmanlık alanı seçimine yansımaktadır. Artık hekimler; hastalar ile yakın temasta bulunmadıkları ya da yüz yüze gelmedikleri patoloji, radyoloji, biyokimya, genetik vb. alanlarda uzmanlık yapma yoluna gitmektedir.  

Ülkemizde üniversite tercihlerinde gözden kaçan bir diğer önemli unsur da, mevcut üniversitelerin işleyişi ve mekân durumları hakkında yeterli inceleme yapmamaktır. Meslek tercihini yaparken bu mesleğin kazanılacağı üniversite hangisi olmalıdır sorusuna yanıt aramak için mutlaka detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Üniversitenin konumu iyi bir sosyal çevrede midir? Ülkemizde kampus (yerleşke) sahibi üniversiteler belirlidir. Yerleşke yapısı eğitimi olumlu yönde etkileyen bir unsurdur. Özellikle büyük kentlerimizde kentin ortasına sıkışmış ve dağınık yapılardan oluşan üniversiteler insana huzur vermez. Kendine özgü mimarisi ve dokusu olan yerleşke alanlarına sahip üniversiteler bu anlamda tercih nedeni olabilir. Bu açıdan bakıldığında kesinlikle KTÜ Türkiye’de birinci sıradadır. ODTÜ, Ege Üniversitesi, Çukurova, İTÜ Ayazağa kampüsü ve bazı vakıf üniversiteleri kampüs yaşamını sağlayan üniversitelerimiz arasındadır.  

Meslek seçiminde en önemli unsur olan mesleğin yeterince para kazandırabileceği bir alan olup olmadığı sorusuna cevap aramak boşunadır. Bütün içtenliğimle ifade ederim ki; gençlerimiz kendilerini rahat, mutlu hissedebilecekleri ve başarı ile mezun olabilecekleri her alanda çok kolay para kazanabileceklerdir. Bunun tersi olursa kazandıkları parayı zevkle harcayamayacak kadar hayata küsebilirler. 

 
24 Temmuz 2019 Çarşamba 17:23 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1680 - Pueblo kızılderilileri İspanyollarca işgal edilmiş Santa Fe'yi (New Mexico) ele geçirdiler.
1878 - Amerikan Barolar Birliği (ABA) kuruldu.
1888 - William Seward Burroughs, ABD'de ilk başarılı toplama çıkarma makinesinin patentini aldı.
1911 - Mona Lisa tablosu, Louvre Müzesi'nin bir çalışanı tarafından çalındı.
1915 - İkinci Anafartalar Savaşı başladı.
1940 - Sovyet Devrimi liderlerinden Leon Troçki Meksika'da öldürüldü.
1957 - Semiorka adıyla bilinen, günümüzde halen kullanılan Sovyet füzesi R7'nin ilk başarılı uçuşu.
1959 - ABD başkanı Dwight Eisenhower, Hawaii'yi ABD'nin ellinci eyaleti olarak ilan etti.
1968 - Sovyet askerleri Çekoslovakya'yı işgal etti. Romanya devlet başkanı Nicolae Ceauşescu, halkını benzer bir işgale karşı silahlanmaya çağırdı.
1969 - Michael Dennis Rohan adlı bir Avustralyalı, Mescid-i Aksa'yı ateşe verdi.
1983 - Filipinler'de muhalefet lideri Benigno Aquino Jr., Manila uluslararası havalimanında suikast sonucu öldürüldü.
1986 - Kamerun'da Nyos volkanik gölünden çıkan zehirli gazlar yüzünden 1746 kişi öldü.
1990 - Gagavuzlar, Özerk Gagavuz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ni, güneyde Gagavuzların en yoğun yaşadığı Komrat yöresinde ilan ettiler. Bu karar, Moldova Yüksek Sovyeti tarafından iptal edildi.
1991 - Letonya, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti.
2001 - NATO, Makedonya'ya asker göndermeye karar verdi.
2001 - Kızıl Haç, Tacikistan'daki açlık tehlikesine dikkat çekti.
2008 - Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 20 mil batısındaki bir silah fabrikasının önünde iki Taliban intihar bombacısı kendilerini havaya uçurdu; 59 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
2
Sivasspor
1
1
0
0
3
3
Malatyaspor
1
1
0
0
3
4
Denizlispor
1
1
0
0
3
5
Alanyaspor
1
1
0
0
3
6
Antalyaspor
1
1
0
0
3
7
Çaykur Rizespor
1
1
0
0
3
8
Trabzonspor
1
0
1
0
1
9
Kasımpaşa
1
0
1
0
1
10
Ankaragücü
1
0
1
0
1
11
Konyaspor
1
0
1
0
1
12
Gençlerbirliği
1
0
0
1
0
13
Göztepe
1
0
0
1
0
14
Kayserispor
1
0
0
1
0
15
Galatasaray
1
0
0
1
0
16
Beşiktaş
1
0
0
1
0
17
Başakşehir
1
0
0
1
0
18
Gazişehir
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010809112430
 
On Numara
19.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03071012172022262835384245495061627072747778
 
Sayısal Loto
17.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu040617394142
 
Şans Topu
14.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071315253102
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak03:35
 • Güneş05:28
 • Öğlen12:36
 • İkindi16:23
 • Akşam19:22
 • Yatsı21:00
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık