15 Temmuz, gerçekler ve FETÖ düzeni!
Türker Ertürk

ŞANTAJ, TAKAS, İHANET

Türker Ertürk

 
10 Ekim 2017 Salı 12:55 
Yorum YapYazdır
 
 

Dün gece (8 Ekim 2017), ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama son dakika haberi olarak gündeme bomba gibi düştü. “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” diyor.

 

Bu mesajı doğru okumak lazım. Vize hizmetlerinin askıya alınması, ABD Büyükelçiliği’nin güvenlik gerekçesi ile merkezden yetki alarak yaptığı bir tasarruf değildir. Bu, ABD’nin Türkiye’deki iktidara ve halka tabii ki anlayabilenler için çok net bir mesajıdır. Bu hamle, Türk-Amerikan ilişkilerinde çok tehlikeli bir tırmanmaya yol açacak eşiğin geçilmesine neden olabilir. Kontrolden çıkabilecek böyle bir tırmanışın Türkiye’ye hiçbir yararı olmadığı gibi çok büyük zararlara mal olabilir.

 

Misliyle Mukabele Etmek

 

Vize hizmetlerinin askıya alınması kararı ABD Büyükelçiliği’nin değil, ABD Hükümeti’nin Türkiye’deki iktidara karşı bir misillemesidir. ABD açısından bardağı taşıran son damla ise Suriye’de Rusya ve İran ile ortak operasyona başlanmasıdır.

 

Devletlerarası ilişkilerde ve diplomaside misillemeye karşılık vermek, misillemeye misli ile mukabelede bulunmak mümkündür. Ama bu, tırmanmanın nerelere varabileceği hesap edilerek yapılır. Eğer gerilimden ve tırmanmadan ülkeniz açısından sağlanacak bir yarar yoksa hatta zarar verebileceği ihtimali varsa; mümkün olduğunca itidalli olunur, frene basmaya çalışılır ve daha diplomatik bir dil kullanılır. Ama gelin görün ki, Türkiye’deki iktidar bu ferasetten çok uzak.

 

Öfkesine Yenik Düşen Tek Adam Tavrı

 

Belli ki; vize hizmetlerinin askıya alınması haberi televizyonlardan öğreniliyor, öfke içinde telefonlara saldırılıyor, sağa sola bağırılıyor ve Dışişleri Bakanlığına direktif veriliyor. Bir iki saat içinde Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden “ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığı” açıklaması yapılıyor. Bu, Türkiye’nin çıkarlarını ve güvenliğini merkeze alan bir devlet yaklaşımı değil. Öfkesine yeni düşen tek adam tavrıdır.

 

Hiç değilse ertesi gün beklenir, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılır, izahat istenir, sonucuna göre devletin ilgili kurumlarında tartışılarak içinde misillemeyi de barındırabilecek bir politika tespit edilebilirdi.

 

Hani Dostunuzdu?

 

Daha geçtiğimiz ay “Dostum Donald” diyordunuz, ne oldu? Vize hizmetlerinin askıya alınması kararının arkasında Donald var, biliyor musunuz? Sorun sadece Donald da değil. ABD Kongresi’nde, Pentagon’da ve Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye’deki iktidar iradesine yönelik büyük bir öfke var! Türkiye’deki iktidar iradesini şantajcı ve ihanet içinde görüyorlar.

 

Son olarak; firari eski savcı Zekeriya Öz ile ilişkileri tespit edilen ABD İstanbul Başkonsolosluğu temsilcisi Metin Topuz’un FETÖ kapsamında casusluktan tutuklanması ama yargı süreci başlamadan iktidarın emir ve komutasındaki havuz medyasında ayrıntıların servis edilmesi, ABD’de büyük kızgınlık yarattı. Bu arada; Ergenekon-Balyoz tipi kumpas operasyonları sürecinde, polisin ABD Büyükelçiliği’nde siyasi iktidarın bilgisi dahilinde brifingler verdiğini de unutmayalım! Niye bu konuda casusluktan soruşturma açılmaz?

 

Ayrıca; Türkiye’yi yöneten en yetkili ağızdan Türkiye’de tutuklanan Amerikalılarla Fethullah Gülen ve FETÖ nedeniyle ABD’ye iltica edenlerin takas edileceği yönünde açıklamaları, şantaj olarak görülmektedir. Rusya ve İran’a yaklaşmalar ve beraber operasyon kararı almak da bu kapsamda mütalaa edilmektedir.

 

Seni İktidara Ben Getirdim

 

ABD’nin, Türkiye’nin bölgedeki güvenliğini, çıkarlarını ve endişelerini yok sayan davranışlar içinde bulunduğu doğrudur. Ama bunun baş sorumlusu; iktidara gelebilmek için her şeyi yapabileceğini ve Türkiye’nin bölgedeki kırımızı çizgilerini görmezden gelebileceğini söyleyen iktidardır. ABD’nin, PYD’ye yardım yaptığı da doğrudur. Ama iktidar da PYD’ye yardım yapmış, silahlı militanlarına topraklarımızı açmış ve liderini kırmızı halılarla karşılamıştır.

 

ABD, kendini ihanete uğramış olarak da görmektedir. Özetle ABD; “Seni iktidara ben getirdim ve destekledim. Nedeni ise bölgede gerçekleştirmek istediğim Büyük Ortadoğu Projesi idi! Eş Başkanlığını yaptın. Önünü kesen Türk Silahlı Kuvvetleri’ni sayemde kafese attın. Irak’ta, Suriye’de ve Libya’da beraberdik. Ne oldu sana? Halkını kandırmak için bindiğin demokrasi tramvayından indin ama iktidara gelmek için bindiğin benim trenimden inip rakibimin trenine binemezsin, seni aşağıya atarım!” demek istemektedir.

 

Birisi, Ötekinin Alternatifi Değil!

 

Türkiye’yi yöneten iktidar iradesi; dün Suriye’ye, İran’a ve Rusya’ya düşmanlık yaparken de yanlış yapıyordu, bugün ABD ve Avrupa ile ilişkileri gererken, tırmandırırken de yanlış yapıyor! Birisi ötekinin alternatifi değildir.

 

Türkiye, merkez coğrafyada yaşamakta olup; akılcı, dengeli, uzun soluklu ve çok taraflı bir dış politika uygulamak zorundadır. “Siyasi İslam” ideolojisine, “Yeni Osmanlıcı” hayaline ve mezhepsel bakış açısına sahip dış politikamız ülkemizin başına felaketler getirmiştir, daha büyüklerini de getireceği aşikardır. 

 
10 Ekim 2017 Salı 12:55 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1919 - Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
1920 - Misakı Milli, TBMM'de kabul edildi. Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli üzerine yemin etti.
1925 - Adolf Hitler, Nasyonal Sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf (Kavgam)'ı yayımladı.
1930 - Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.
1932 - Ezanın Arapça okunması ülke genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.
1939 - Takas Limited Şirketi kuruldu.
1945 - Çok partili demokratik hayatın ilk adımı atıldı: Milli Kalkınma Partisi kuruldu. Partinin kurucuları arasında Nuri Demirağ, Hüseyin Avni Ulaş ve Cevat Rifat Atılhan gibi isimler yer aldı.
1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1952 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam'a (Birleşmiş Milletler) 56. üye olarak kabul edildi.
1964 - 10 gündür süren Batman Petrol Rafinerisi işçileri grevi, Bakanlar Kurulu ve Türk-İş'in aracılığıyla sona erdi.
1964 - Türkiye ile Belçika arasında işgücü anlaşması imzalandı.
1964 - Türkiye ile ABD arasında 'pamuklu ihracatına ilişkin' anlaşma imzalandı.
1968 - Intel şirketi, Santa Clara, Kaliforniya'da kuruldu.
1974 - ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in yardımcısı Sisco Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit'in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina'ya hareket etti.
1975 - Apollo Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen verildi.
1995 - Daha önce 18 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklanan BM Genel Sekreteri Butros Gali halkın tepkisinden çekindiği için ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
1996 - Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.
1997 - Yücel Yener, TRT Genel Müdürlüğü'ne atandı.
1998 - THY'nin İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın motoru yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.
M.Ö. - 390 Roma Cumhuriyeti-Galya arasında gerçekleşen Alia Savaşı'nı Galyalılar kazandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
12.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041216303848
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
14.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010513202539
 
Şans Topu
11.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu172426333411
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:45
  • Güneş04:57
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:58
  • Yatsı21:52
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık