Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş
Türker Ertürk

SURİYE’DE YAPILACAK HAREKATIN ASLI ASTARI NEDİR?

Türker Ertürk

 
31 Aralık 2018 Pazartesi 11:39 
Yorum YapYazdır
 
 

Türkiye’yi yöneten iktidar iradesi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile Fırat’ın batısına yaptığı askeri harekât için Rusya’dan izin almıştı; şimdi de Fırat’ın doğusundan yapacağı harekât için ABD’den izin istedi, sözler ve güvenceler verdi ve mahdut hedefli izni aldı.

“Birkaç güne kadar Fırat’ın doğusunda başlayacağı davulla zurnayla ilan edilen askeri harekâtın iliklerine kadar sınırlı hedefli bir seçim operasyonu olduğu, Amerikalılardan izin alındığı ve karşılığında Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra açıklanacak olan tavizler verildiği” değerlendirmesini, iktidarın bu beyan ettiği ilk açıklamanın üzerinden henüz bir tam gün geçmeden yapmıştık. Bugün geldiğimiz yerde daha net görüyor ve anlıyoruz ki; ilk gün yaptığımız değerlendirmede eksik var, fazla yok.

Suriye’den Çekilme Konusu Sürpriz Değil!

Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi sürpriz değil! Bu husus, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında verdiği sözlerden biriydi! Bunun böyle olduğunu twitter’dan bizzat kendi açıklıyor ve “Suriye’de bulunmamızın tek nedeni olan IŞİD’i yendik, artık eve dönme zamanı geldi” diyor. Ayrıca; Trump, Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuklarını, söz aldığını ve mutabık kaldıklarını söylüyor. Bu konuda bizim taraftan yalanlama gelmediği gibi, doğrulama geliyor.

Erdoğan, geçen hafta 21 Aralık’ta, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde “Başından beri Trump’la yüz yüze ve telefonla pek çok görüşmemizde Suriye meselesinde birçok noktada aynı fikirleri paylaştığımızı gördük. Ancak, bu görüş birliğinin sahaya yansıması oldukça geç ve güç oldu, ama oldu” dedi.

Anlamamak İçin Zır Cahil Olmak Lazım

ABD, 1991’de Birinci Körfez Savaşı ile başladığı, 2003’de İkinci Körfez Savaşı ile hız verdiği ve bugüne kadar uzun soluklu olarak devam ettirdiği Büyük Ortadoğu Projesi’nden (BOP) vazgeçmiş olabilir mi? ABD, Türkiye’nin de bulunduğu “Büyük Ortadoğu” coğrafyasını yeniden şekillendirmek ve siyasi haritasını yeniden çizmek istiyor. Bunu açıkça, en yetkili ağızlardan ifade etti ve ediyor! Anlamamak için zır cahil olmak lazım. Anlaşıldığı halde sessiz kalınıyorsa; bunun da karşılığı hainliktir.

BOP özetle; bölgeyi etnik, dinsel ve mezhepsel olarak daha küçük parçalara ayırmak, ulus devletlere son vermek, İsrail’in çevresindeki ülkeleri Balkanlaştırmak, bölgenin Arap-İsrail ana çatışma eksenini Şii-Sünni olarak değiştirmek, enerji ve ham madde kaynaklarını tamamen denetim altına almak, bölgeyi istikrarsızlaştırmaktır. BOP’un en önemli bacağı ise; bölgede uydu bir Kürt Devleti’nin kurulmasıdır.

Bölgeyi Yeniden Dizayn Ediyorlar

Mart 2011’de Suriye’de başlatılan vekâlet savaşı, BOP’un Suriye bacağını gerçekleştirmek içindi! Evet, BOP’un realizasyonunda zorluklarla karşılaşıldığında planın bazı bölümleri revize ediliyor, bazı hedeflerin gerçekleştirilmesi zamana yayılıyor ve öteleniyor, kimi hedeflerin ele geçirilmesinde ise müttefikler değiştiriliyor. Değişmeyen tek bir şey var, o da 27 yıldır inişli çıkışlı olarak sürdürülen plan ile Türkiye’nin de dâhil olduğu bölgenin yeniden küresel emperyalizmin istekleri doğrultusunda dizayn edilmesi.

ABD’yi mercek altına aldığımızda görüyoruz ki; yekpare ve homojen bir ABD’den bahsetmek mümkün değil! Kendi aralarında da itiş kakışlar oluyor ve anlaşmazlıklar çıkıyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis’in istifası, bu konudaki en son örneklerden biri. Ama bunu yanlış yorumlamamak lazım. Burada söz konusu olan anlaşmazlık, Suriye’den çekilip çekilmeme meselesi değil! Suriye’den asker çekilmesi konusu; ABD Yönetimi, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı içindeki anlaşmazlığın aynen aysberg gibi su üstünde kalan küçük bir bölümü. Esas sorun ve ayrıştıkları konu ise İran!

Sekiz Ay Önce Nasıl Değerlendirmişiz!

Geçtiğimiz Nisan ayında, yani 8 ay önce yine bu köşede ABD kaynaklarına dayanarak şöyle bir değerlendirme yapmıştım;

“Kabinede yapılan en son değişiklikle, Ulusal Güvenlik Danışmanlığına (National Security Advisor) şahin davranışları ile bilinen John Bolton getirildi. Trump göreve başlayalı sadece 15 ay geçti ama bu süre içinde iki Ulusal Güvenlik Danışmanı değiştirildi, Bolton üçüncüsü oldu. Son olarak görevden aldığı asker kökenli McMaster ise körü körüne Trump’ın peşinden gidecek bir insan değildi. Bu konuda “Görevi İhmal” adlı bir kitap yazmış ve Vietnam Savaşı’nı ABD’nin çıkarları ve güvenliği peşinden değil, başkanların peşinden körü körüne giden komutanlar yüzünden kaybettiklerini anlatmıştı. Anlaşılan; McMaster itiraz etti ve yerine İran’a müdahale edilmesini, önleyici saldırı (Preemptive Strike) yapılmasını savunan Bolton geldi!

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan biraz da onuru ile oynanarak alınan Rex Tillerson, İran’la savaş yanlısı değildi, nükleer anlaşmanın devamından yanaydı ve gitti! Yerine CIA Başkanlığı’ndan, İran’a karşı sertlik yanlısı olan Mike Pompeo getirildi.

 

Trump yönetimi tarafından saray darbeleri ile veliaht yapılan, fiili olarak Suudi Arabistan Kralı’nın yetkilerini kullanan ve pek yakında tahta oturacak olan Muhammed bin Salman, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney için “Hitler” diyor ve İran’ın bölge için çok ciddi bir tehdit olduğunu söylüyor.

 

İran’a direkt müdahalenin önünde kalan son eşik ise ABD Savunma Bakanı James Mattis! Çünkü Mattis, İran’la savaştan yana değil. O giderse ya da gelişmeler elini kolunu bağlarsa savaş başlar!

 

Bu Gizli Gündem ile Çatışma Kaçınılmaz

 

Görülen o ki; ABD’de İran’a müdahalenin önünde duran son itiraz odağı da gönderildi. Evet, Suriye’den çekilme işi bu planın bir parçası. Rusya Türkiye’nin Fırat’ın batısına girmesine müsaade etti, çünkü Türkiye’yi Batı’dan, NATO’dan ve ABD’den koparmak istiyordu! Rusya kendisi açısından doğru iş yaptı, doğru strateji uyguladı ve epey mesafe kat etti. ABD’nin Suriye’de PKK’nın uzantısı olan PYD’yi müttefik olarak görmesi ve işbirliği yapması ise Rusya’nın ekmeğine yağ sürüyordu!

 
31 Aralık 2018 Pazartesi 11:39 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1602 - Hollanda Doğu Hindistan Şirketi kuruldu.
1792 - Fransa Milli Meclisi, giyotinle idamı onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin, ilk kez 25 Nisan 1792'de kullanıldı.
1815 - Napolyon, Elbe adasından kaçışının ardından, 140.000 kişilik düzenli ordu ve 200.000 kişilik gönüllü güçler eşliğinde Paris'e girdi.
1852 - ABD'de Harriet Beecher Stowe'un ünlü kölelik karşıtı romanı Tom Amca'nın Kulübesi ilk kez yayımlandı.
1861 - Arjantin'in Mendoza şehri şiddetli bir depremle büyük hasar gördü.
1899 - Sing Sing Hapishanesi'nde Martha M. Place elektrikli sandalyede idam edilen ilk kadın oldu.
1913 - Çin Milliyetçi Partisi'nin (Kuomintang) kurucusu Sung Çiao-jen, bir suikast girişiminde yaralandı ve 2 gün sonra öldü.
1916 - Albert Einstein görecelik kuramını yayınladı.
1918 - Türk Kadını Dershanesi açıldı. Dershanede yabancı dil, Türkçe ve müzik dersleri ile konferanslar verildi.
1922 - ABD'nin ilk uçak gemisi USS Langley hizmete girdi.
1933 - Naziler'in ilk toplama kampı Münih yakınlarında açıldı.
1942 - Naziler Polonya'nın Zgierz kentinde 100 Polonyalıyı bir çalışma kampından alıp öldürdüler.
1942 - Alman SS birlikleri, batı Ukrayna'nın Rohatin kentinde 600'ü çocuk 3.000 Yahudiyi bir gün içinde öldürdüler.
1945 - Adana Ceyhan'da meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem 39 can aldı, 328 ev yıkıldı.
1956 - Tunus, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı. Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu.
1969 - John Lennon ve Yoko Ono evlendi.
1977 - Diyarbakır adlı yolcu uçağı, İsmail Açan ve Hanefi Güzel adlı 17 yaşındaki iki öğrenci tarafından Beyrut'a kaçırıldı. Olayda pilot Ethem Durak hafif yaralandı.
1981 - Arjantin'in eski başkanı Isabel Peron, rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1986 - Jacques Chirac Fransa başbakanı oldu.
1987 - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) AIDS tedavisinde kullanılan AZT (azidothymidine) adlı ilaca onay verdi. Retrovir adıyla piyasaya verilen ilaç onaylanmış ilk AIDS ilacı oldu.
1990 - Ferdinand Marcos'nun dul eşi İmelda Marcos, rüşvet, zimmetine para geçirme, ve şantaj suçlarından mahkemeye çıkarıldı.
1995 - Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazı saldırısında 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
1996 - İngiltere'de hükümet, deli dana (Mad Cow Disease MCD) hastalığının insanlara da bulaştığını açıkladı.
1996 - Alternatif Bank, Anadolu Grubu tarafından satın alındı.
1997 - Robert Koçaryan, Ermenistan başbakanı oldu.
1997 - Avrupa Birliği Ortaklık Komitesi 106. dönem toplantısı yapıldı.
2002 - MetroCity alışveriş merkezi İstanbul'da açıldı.
2003 - Irak Savaşı: ABD Irak'ı istila etmeye başladı. Bağdad hava bombardıman saldırısına uğradı (Şok ve Dehşet Harekâtı).
2005 - Mersin'de Metropol miting alanında yapılan Nevruz kutlamalarının ardından Türk bayrağını yere atıp yakma girişiminde bulunuldu. Olay yurtta infiale yol açtı.
2005 - Japonya'nın Fukuoka şehrinde meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde 1 kişi öldü, yüzlerce yaralı var.
2006 - Çad'ın doğusunda 150'den fazla Çad askeri, isyancılar tarafından öldürüldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu043241424353
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Sayısal Loto
16.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051127314142
 
Şans Topu
13.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010913213213
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:37
  • Güneş06:18
  • Öğlen12:40
  • İkindi16:05
  • Akşam18:42
  • Yatsı20:11
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık