AKP İstanbul seçimine itiraz edecek mi?
Mehmet Polat

YEREL SEÇİME DOĞRU

Mehmet Polat

 
5 Kasım 2018 Pazartesi 12:11 
Yorum YapYazdır
 
 

 

Eğer 3 Kasım 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi 24 Haziran’a alınmasa, içinden geçtiğimiz ekonomik sıkıntılara belki siyasi çalkantılar da eklenecek ve bu koşullarda 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçime doğru gidiyor olacaktık. Ve iktidar partisi belki böyle bir durumu öngördüğü için başkanlarını istifaya zorladığı İstanbul, Ankara başta olmak üzere bazı büyük kentlerde belediyeleri kaybedecek, yarı yenik biçimde cumhurbaşkanlığı seçimine girecekti. Ama böyle olmadı. Devlet Bahçeli gaipten haber gelmiş gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü ve genel seçimin erkene alınmasını istedi. Beklentisi, seçimin yaz sonunda yapılmasıydı. Ancak “vur deyince öldürür” misali, iktidar seçimi yaz başına aldı. Doğal olarak muhalefet gafil avlandı ve 16 Nisan 2017 Anayasa referandumuna benzer biçimde üzerinde hala tartışılan bir seçim sonucu, az bir farkla Erdoğan cumhurbaşkanlığını kazandı. Referandum iktidarın yolunu açmış, seçim koltuğun alınmasını sağlamıştı. Yeni rejim altında, Cumhurbaşkanlığı dışındaki iktidar güçlerinin pek bir önemi kalmamıştı. 5 ay sonra yapılacak bir seçim bu koşullarda ve şimdiden tartışılıyor.

İktidar dağıtır. Yanlış anlaşılmasın, “rakiplerini yok eder” anlamında söylemiyoruz; para ve makam dağıtır. Oradan alır, şuraya verir. Hiç veremiyorsa, söz verir. İnsanlar iktidara, bir şeyler almayı umdukları için yanaşır. Sağı-solu belli olmayan bir ejderhaya yaklaşır gibi usulca yanına sokulur, dokunamasalar bile sevgiyle bakarlar. Dolayısıyla iktidar, sahibini olduğundan başka türlü gösterir. Güzelleştirir, hiç olmadığı kadar akıllı, adaletli, ahlaklı vesaire vesaire… kılar. Gerçekte bunun böyle olmadığını iktidarın çevresine doluşanlar da bilirler. Ama ne yapsınlar? “Kazan bizim, kepçe bizim yiyoruz yiyebildiğimiz kadar” mı desinler? İktidar konumunu sürdürebilmek için, biri hariç her şeyi dağıtır, paylaşır ve tüketir. Paylaşmadığı tek şey iktidarıdır. Çünkü herkes bilir ki, iktidarın gücü iktidar olmaktan gelir. İktidara yaklaşanların gönlünde yatan da aslında o gücü paylaşmak ve uygun bir fırsat çıktığında ele geçirmektir. Ve bunun iktidar da farkındadır. Sürekli uzak rakiplerini uzun sopasıyla hizaya getirirken, bir gözü hep yakınındakilerin üzerinde olur. Sırtını sıvazlayan eller arasında kimin tırnağının sivrildiğini takip etmezse, başına gelecekleri bilir. İktidar ortamı, kör dövüşünün bitmediği bir kurtlar sofrasıdır. Muhalefete gelince:

Eğer konumunun hakkını verecekse, öncelikle iktidar sofrasına düşecek kuzu gibi olmaması gerektiğini bilmelidir. Ama sofraya oturmaya hazırlanan bir kurt da olmamalıdır. Ya ne yapmalı? Adil olmalıdır. Bunca zulmü ve sömürüyü örten haksızlık perdesini yırtıp atmalı, yarın iktidar olursa adaletsizlik üstüne kurulu zalimler sofrasını dağıtacağını şimdiden göstermelidir. Zalimin gücü ancak yargıcı satın almaya yeter, adaleti değil. O bir fırsat yakalayıp elin malıyla elin gücünü kendine memur ederken, bunun karşısında adil, dürüst ve güvenilir olmak hiç de zor değildir. Maliyeti bilge ve kararlı olmaktan ibarettir.  Yeter ki doğru yerde dur ve zalim gibi uzaklara söz vererek, gül atarak kendini sahte yollardan kanıtlamaya çalışma. Ve adaletini göstermeye iki yerden başlayacağını unutma: Birincisi etkisinin topluma dalga dalga yayılması için işe en yakınlarından başlamak, ikincisi ne olursa olsun iktidarın seni satın almaya kalkışmasına asla fırsat vermemek. Peki, yapılan ne?

İktidarı taklit etmek. Sanki iktidar olmak yolda altın bulmakmış gibi, ısrarla aynı yollardan yürümek. Kurt postuna bürünüp, kurtlar sofrasında başköşeye oturmayı hayal etmek. Muhalefet bunu yaparken kurtları değil, seçmeni kandırdığını hiç düşünüyor mu acaba? Hem de iki yönden kandırıyor: Birincisi, iktidarı taklit etmekle kendine ait politikaları olmadığını itiraf etmiş oluyor ve güvenilirliğini yitiriyor. İkincisi, birbirine benzer seçenekler arasında en pırıltılısı doğal olarak iktidar partisi olacağından, seçmenin oraya yönelmesine dolaylı yoldan hizmet ediyor. Akılsızlık…

Elbette olay bundan ibaret değil; akıl boş bir kaptır, içini toplumsal varoluşumuzun yarattığı, zorladığı, düşündürttüğü şeyleri atarak doldururuz. Zalim mazlumu yemek için sofraya oturur. Çakal arta kalanları yemek için sırasını bekler. Başka bir zalim sofrayı ele geçirmek ya da önceki zalimle anlaşıp ziyafeti paylaşmak ister. Elbette mazlum sonsuza dek mazlum kalacak değil ya, onun da bir hesabı vardır. Muhalefet bunlardan hangisi olduğunu, daha ilk attığı adımda belli eder. Bunu en çabuk anlayacak olan da mazlumlardır. Gücü varsa zaten kimseyi dinlemez de, güçsüz olduğu şimdiki zamanlarda taklitlerini değil, asıllarını seçer. İşte “akılsızlık”  dediğimiz budur.

 

Seçimlere 5 ay var. Muhalefetin hayali yerel seçimi bir referanduma dönüştürüp birkaç büyük kent yönetimini almak ve haklı bir konuşma fırsatı yakalamak. Oysa atı alan Üsküdar’ın da ötesine geçip Körfez ülkelerine, Afrika Boynuzuna, Çin’in İpek Yolu projesine kadar uzandı. Muhalefet belki bunun farkında olmayarak her sabah “ülkenin şu kadar borcu var” diye kalkıyor ve akşam “inşallah ülke yarına kadar batmaz” diye yatıyor. Borç bir sermaye biçimidir. Yani kâr getiren yatırımdır. Eğer kârın nasıl dağıtılacağını tartışan bir toplumsal muhalefet yoksa, borç tıkır tıkır ödenir. Ve muhalefet partileri istedikleri kadar yırtınsın, iktidar gemisini yürütmeye devam eder. Muhalefet derken de durmak lazım:

Yunanistan’ın yaklaşık 10 milyon nüfusu, 476 milyar dolar dış borcu var. Türkiye’nin 80 milyon nüfusu ve yaklaşık bu miktarın biraz altında dış borcu bulunuyor. Yunanistan’da halk üç yıl boyunca isyan etti ve o güne dek ülkede iktidar sorumluluğu almış partiler tutunamaz hale geldiler. Sonunda isyancıların gönlüne uygun bir parti, sol görüşlü Syriza seçilerek borcu ödemeye başladı. Durumdan ABD, Avrupa, Yunan zengin sınıfı memnun… Halk memnun mu bilmiyoruz, tekrar sokağa çıkarsa öğreneceğiz…

Türkiye’de bırakalım halkın sokağa çıkmasını, iktidara talip olduğu iddiasındaki partiler bile sokağa çıkmıyor. Sokağa çıkma olasılığı bulunanlara da tıpkı iktidar gibi mavi boncuk dağıtarak kanatları altına alıp yatıştırıyorlar. Yatıştırıcı muhalefet istemeyenleri ise, iktidarın insafına terkediyorlar. Yerel yönetimler, merkezî yönetime göre topluma daha yakın olan iktidar odaklarıdır. İktidar baskısı onların üstünden de hiç eksilmez. Eskiden muhalefet partileri yerel seçimleri demokrasinin aşağıdan yukarı inşası için bir fırsat olarak görürdü. Bunun olamayacağını bilsek de, böyle görülmesi hoşumuza giderdi. Yeni rejim altında iktidarın gölgesi dışında bir yönetim olanağı kalmadı. Yerel yönetimler üzerindeki merkezî baskıyı anlatmaya gerek yok, biz kimi seçersek seçelim, iktidar isterse bunu bir kayyımla değiştirebiliyor. Bu durum yerel seçimi muhalefet açısından ister istemez bir referanduma dönüştürüyor. Politikalarını yerel seçimin gereklerine göre değil, iktidarın belirlediği doğrultuda oluşturuyorlar.

Ama iktidar yerel seçimi bir referandum gibi görmüyor. Zaten genel seçimde alacağını aldığından dolayı, yerel seçimi yalnızca kendini destekleyen toplum kesiminin omurgasını güçlendirme fırsatı gibi ele alıyor. Omurgası inşaat ve emlâk sektörü. Bu işin kalbi de yerel yönetimlerde, belediye meclislerinde ve komisyonlarında atıyor. Buralarda alınan kararların ezici çoğunluğu bu sektörlerle ilgili. Zaten “cumhur ittifakı” karizmayı çizdirse de bu nedenle bozulmuyor. Cumhurcuların Mersin, Adana, Manisa gibi geçen yerel seçimde yakın oylar aldıkları yerlerde ayrı girmelerinin nedeni bu. Seçimi kazanmayacaklarını bildikleri yerlerde de diğer partiyi destekleyeceklerdir. Yeni seçim, yeni talan sofrası… Bunu dağıtmayı amaçlamayan muhalefetten bize ne

 
5 Kasım 2018 Pazartesi 12:11 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1775 - Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.
1904 - Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.
1909 - Jeanne d'Arc azize ilan edildi.
1926 - Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.
1927 - Mae West, Sex adlı oyundaki rolü müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkum oldu.
1934 - Shirley Temple, Stand Up and Cheer adlı filmde ilk rolünü oynadı.
1938 - Kırşehir ve çevresindeki 6,6 büyüklüğündeki depremde 149 kişi öldü.
1943 - II. Dünya Savaşı: Alman askerleri Yahudileri toplamak için Varşova Gettosu'na girdi.
1943 - İsviçreli kimyager Albert Hofmann çavdarmahmuzundan ürettiği LSDnin etkilerini yaşayan ilk insan oldu
1947 - Hindistan'da Kongre Partisi, ülkenin Hindistan ve Pakistan olarak iki ayrı devlete bölünmesini kabul etti.
1948 - Amerika Birleşik Devletleri yeni bir atom silahını Marshall Adası'nda denedi.
1951 - General Douglas MacArthur, ordudan emekli olarak ayrıldı.
1956 - Monako Prensi III. Rainier ile ABD'li sinema oyuncusu Grace Kelly Monte Carlo'da evlendi. Tören için 25 ülkenin temsilcileri Monako'ya geldi.
1961 - Küba'ya karşı yapılan Domuzlar Körfezi Çıkarması ABD açısından başarısızlıkla sonuçlandı.
1961 - 27 Mayıs'tan sonra ilk basın mahkumiyeti: Ahmet Emin Yalman 25 lira ağır para cezasına çarptırıldı.
1964 - Ford, Mustang modelini piyasaya sunuldu.
1969 - Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alparslan Türkeş, "doğum kontrolü suikasttır" dedi.
1971 - Sierra Leone'de cumhuriyet ilan edildi.
1971 - İlk uzay istasyonu Salyut 1 uyduya fırlatıldı.
1971 - ABD'li seri katil Charles Manson, aralarında Roman Polanski'nin hamile eşi Sharon Tate'in de olduğu beş kişiyi öldürdüğü için idam cezası aldı, cezası ömür boyu hapse çevrildi.
1975 - Hindistan'ın ilk uydusu olan Aryabhata fırlatıldı.
1980 - Ajda Pekkan, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Şanar Yurdatapan'ın düzenlediği 'Petrol' adlı şarkıyla 16 yarışmacı arasında 15'inci oldu.
1987 - Simpsonlar televizyonda gösterime girdi.
1989 - USS Iowa zırhlısının top taretlerinin birindeki patlama 47 denizcinin ölümüne yol açtı.
1995 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Oklahoma eyaletinde Alfred P. Murrah Federal Binası bombalandı, 168 kişi ölü.
1999 - Almanya Federal Meclisi (Bundestag), Bonn'dan Berlin'e taşındı.
2000 - Filipinler havayollarına ait Boeing 737-200 tipi bir yolcu uçağı Davao (Filipinler) şehri yakınlarında düştü: 131 kişi öldü.
2002 - İBDA/C'nin lideri Salih Mirzabeyoğlu'nun idam kararı Yargıtay tarafından onandı.
2005 - Katolik dünyasının yeni Papa'sı 78 yaşındaki Alman Kardinal Joseph Ratzinger oldu. Yeni Papa'nın, 16'ncı Benedict adını kullanacağı belirtildi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111833363752
 
On Numara
15.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01020608111214232627293436414251545867697779
 
Sayısal Loto
17.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031018232442
 
Şans Topu
17.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101822283103
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:39
  • Güneş05:29
  • Öğlen12:32
  • İkindi16:18
  • Akşam19:13
  • Yatsı20:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık