Doğan Medya'nın satışı neden çok önemli?
Ömer Faruk Altuntaş

YOLSUZLUK YOL OLDU

Ömer Faruk Altuntaş

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 14:27 
Yorum YapYazdır
 
 

 

            Günler ve haftalar, AKP hükümeti ile ilişkili yolsuzluk ve suiistimal haberlerini dinlemekle geçiyor.

Amerika’da itirafçı olarak “Tanık” sıfatıyla ifade veren, bazen bakanların önüne yattıkları, bazen bakanlar elinden başarı ödülü alan “Milli” işadamı Rıza Sarraf’ı mı ele alalım?

 Man adası üzerinden Erdoğan’ın birinci dereceden yakınlarının 1 Stern’lik şirket üzerinden gerçekleştirdikleri milyon dolarlık para trafiğini mi konuşalım?

 Başbakan Yıldırım’ın çocuklarının vergi vermemek için şirketlerini Vergi Cenneti ülkelere kaydedip vergi kaçırmalarından mı söz edelim?

  Uygar ülkelerde hükümetleri, bakanları istifaya zorlayacak her biri birbirinden daha ciddi olan yolsuzluk olayları,  AKP hükümetine vız geliyor tırıs gidiyor. Hükümet, tınmıyor bile.  

                                                  ***

Bu yazıda Rıza Sarraf’ın öyküsünden söz edeceğiz. Hani uğruna  bakanların birkaç gez Amerika’ya gittikleri, ABD’ye iki defa nota verdikleri, fon olarak kullandığı Türk bayrağı önünde resim çektirip, basına servis ettikleri hayır sever işadamı Rıza Sarraf’ı konuşalım istedim.

Sarraf’la başlatılan yargılamada, ayrıca Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet H. Atilla, eski Ekonomi Bakanı M.Zafer Çağlayan, Halk Bank yöneticisi Süleyman Aslan, Rıza’nın ağabeyi ve şirket ortağı Muhammed Sarraf ile birkaç şirket yöneticisi yargılanıyor.

Suçlama olarak; ABD ve ABD Hazine Bakanlığını dolandırmak, Uluslar arası Acil Güç Yasasını delmek, bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak ve kara para aklamak gibi iddialar ileri sürülüyor. Ayrıca İran ve Türkiye’de üst düzey hükümet yetkililerinin de bu allengili, içinde milyar dolarların döndüğü işlere katıldıkları iddia ediliyor.

                                                         ***

Sarraf’la ilgili iddialar çok öncesinde biliniyordu. 17-25 Aralık Büyük Yolsuzluk Vakasından 8 ay kadar önce Sarraf’la ilgili olarak düzenlenen ve Başbakanlığa gönderilen MİT raporunda, “Bu adam tehlikeli, yaptığı işlemler şüpheli, takip edilmeli, bu adam bakanlarla görüşüyor..” deniliyor ve Hükümet uyarılıyordu.

Sarraf’la ilgili iddialar, 17-25 Aralık Büyük Yolsuzluk Vakasından sonra istifa eden 4 bakanla ilgili olarak kurulan Meclis Soruşturma Komisyonunda da gündeme gelmişti. Daha ilginci Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmasını tamamlamadan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sarraf dosyası ile ilgili olarak takipsizlik kararı veriyor ve Komisyon’un raporunu beklemiyordu. AKP’li vekillerin oyları ile Meclis, yolsuzluğa bulaştıkları için istifa etmek zorunda kalan bakanların dosyalarını; savcılık ise sarrafın dosyasını kapatıyordu.

İran ise Sarraf’ın patronu ve suç ortağı Babek Zencani’yi yargılıyor ve idama mahkum ediyordu. Eğer, Rıza Sarraf Türkiye’de yargılansaydı, bu dava Amerika’da görülmeyecek ve Türkiye açısından bu itibarsızlık gündeme gelmeyecekti.

Ancak Sarraf’ın farklı çevrelere, farklı biçimlerde dağıttığı para her şeyin üstünü örtüyordu. 17-25 Aralık Büyük Yolsuzluk Vakasında gözaltına alındığında Sarraf’la ilgili olarak Erdoğan, “Altın ihracatı yapan bir zat. Ülkeye katkısının olduğunu, hayır işlerine girdiğini biliyorum” diyordu.

Sarraf, Amarika’da verdiği ifadede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a verdiği rüşvetin miktarını 45-50 milyon avro ve 7 milyon dolar olarak açıkladı.

Emine Erdoğan’ın himayesinde faaliyetini sürdürdüğü bilinen TOGEM adlı derneğe Sarraf’ın 2013’de 850 bin dolar, 2014’de 1.5 milyon dolar, 2016’da 2.3 milyon dolar olmak üzere toplam 4 milyon 650 bin dolar bağış yaptığı belirtiliyor.

Bu yardım, bağış, rüşvet… furyasıdır ki, Sarraf’a 2015 yılında Erdoğan’ın da katıldığı törende dönemin başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş ve ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi’nin elinden “İhracat şampiyonu” olarak ödül verilmesini sağlıyordu; Türkiye’nin ABD’ye iki kez nota vermesine neden oluyordu.

Oysa biliniyor ki, Irak’ta Amerikalı komutan Türk askerlerin başına çuval geçirdiğinde, Amerika’ya nota verilmesini isteyen Deniz Baykal’a Erdoğan şöyle yanıt vermişti: “..Ne notası veriyorsun?... Müzik notası mı? Olayı teşhis edeceksin, derinliğine teşhis edeceksin, anlayacak, bileceksiniz. İki ortak arasında dargınlık olduğu zaman, bu dargınlığı nasıl gideririz, ona çalışılır. Ortak, yanlış yapıldı diye ortaklığı bozmaz”

Türk askerinin başına çuval geçirilmesi, milli dava olmuyor, nota dahi verilemeyip açıklama istenemiyordu. Ancak, Rıza Sarraf’ın yargılanması, Amerika’ya iki kez nota verilmesine neden olacak kadar büyük milli mesele oluyordu.06.12.2017.

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 14:27 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:12
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:07
  • Akşam18:45
  • Yatsı20:15
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık