Bugün seçim olsa kim kazanır?
Nihat Genç

Zırvalığın dibi budur

Nihat Genç

 
13 Ocak 2018 Cumartesi 03:55 
Yorum YapYazdır
 
 

Amerika’da doktorasını yapmış akademisyen Yavuz Örnek’in TRT’de söylediği ‘Nuh peygamber cep telefonuyla aradı’ cümlesi topraklarımıza uzaydan bir meteor taşı gibi düştü, millet neye uğradığını şaşırdı.

Akademisyenin ağzından çıkan bu laflarla medyamız ve halkımız yeterince eğlendi ve ama, bu cehaletin dibini pek merak etmedi.

Bilim adamları, yazarlar bu tür ‘saçmalıkları’ dahi incelemeli, bu delilik nereden geliyor merak etmeli?

Kitapçılara sıkça uğramaya başladığım on yedili yaşlardan beri kitap raflarının bir sırasında dünyamız için merak uyandıran tuhaf kitaplara rastlardım, Atlantis Adası, Mu Uygarlığı, Yeraltı uygarlığı Agarta, Tanrılar’ın Arabaları, Piramitler’in Gizemleri… Ufolar. Reenkarne. Ruh Çağırma. Psişik Yetenekler.

BU MANYAK HERİFLER, BİLİNÇLİ YARATIKLAR-BİLİNÇSİZ YARATIKLAR DİYE AYRIMLAR YAPAR

70’li yıllarda bu kitapların sayıları ve ulaştığı kitleler çok sınırlıydı, sonra, bu kitaplarda bir ‘patlama’ meydana geldi ve bu kitaplar ‘metotlarını da’ geliştirdi ve bilimin yeni icatlarıyla kendilerine yepyeni bir ‘dil’ inşa ettiler.

Mesela en çok kullandıkları ‘enerji’ kelimesi moda oldu. Artık bu kitaplar raflara da sığmıyor. Dilleri (literatürleri) pek zenginleşmiş, bilim dışı bu kitapların sadece bir sayfasında artık şu kelimelerin hepsine şahit oluyorsunuz:

‘Boyut. Enerji. Kuantum. Dna. Dünya dışı yaratıklar. İçgörü. Astral seyahat. Klonlama. Telepati. Galaksi. Gizemli Enerji. Vs.’

Görüldüğü üzere eskinin uçan şeyhleri yerini çoktan Ufolar ve cemaatin yerini çoktan ‘galaksi yüksek konseyi’ alıverdi.

Bu kitaplar iki büyük karışımdan oluşuyor, Uzak doğu inançlarının dili ve bir bilim kurgu filmi Uzay Yolu’nun dili ve kavramları.

Ve son yıllarda daha da büyüdüler, artık, kendilerine göre yeni bir dünya tarihi yazıyorlar yeni bir sosyoloji yeni bir ‘evren’…

Artık dünya çapında internet siteleri ve kalabalık sayıda yepyeni tür tarikatları var.

Bambaşka bir insan ve uygarlık ve dünya tarihi yazmaya başlamadan önce yepyeni ‘kavramlar’ icad ettiler, mesela biz ‘insanlığın tarihi’ deriz, bu manyak herifler, bilinçli yaratıklar-bilinçsiz yaratıklar diye ayrımlar yapar, mesela biz ‘insan’ deriz onlar ‘enerji formları’ diyerek insan dışı başka türlü yaratıklar olduğunu iddia ederler, böylelikle…

Başka tür enerji ve bilinç formlarında bir evren tarihi yazmaya koyulurlar, ki bu kainat ve dünya tarihini yazan kahramanlar: Uzaylılardır.

Mesela dünyamızda Orionlular, Siruslular, Dracolar gibi yüzlerce ayrı gezegenden gelip uygarlık kurmuş dünya dışı yaratıklar vardır ve bu istilalar sonrası kurulan uygarlıklarla oluşan ‘dönemler’ ‘aşamalar’ vardır.

Kısaca, üç büyük iddiaları vardır, birincisi, dünyadaki bütün uygarlıkları kuran işte bu Siruslular, Orionlular gibi adlandırılan gezegenlerden gelenlerdir.

ZIRVALIĞIN DİBİ BUDUR

İkinci iddiaları, Mısır Tanrıları gibi ‘tanrılar’ aslında bu uzaylılardır, ilave olarak, Rönesans aydınları gibi büyük bilim adamları, Newton, Atatürk, Mozart, hepsi ‘uzaydan’ gelmiştir.

Üçüncü iddiaları, işte bu dünya dışı yaratıkların (enerji formlarıyla) ilişkiye girdikleri dünyada halen onbinlerce insan vardır ve ilave olarak bu yaratıklarla aramızda ilişkiye girmeyi başarmış ‘yüksek konsey üyeleri’, vardır, uzaydan haber alırlar, dünyanın hangi yeni boyuta aşamaya girdiğini psişik güçleriyle bizlere bildirirler.

Peki bu kadar palavrayı sıkacak ‘nesnel’ kanıtları nelerdir, biri, İngiltere’deki güneş saati meşhur taş anıtıdır, ikincisi piramitlerin yapım gizemidir, üçüncüsü, kaybolduğu iddia edilen uygarlık kalıntıları ve bütün dini kitaplarda ve yerli kültürlerde geçen Büyük Tufan’dır. İddiaları: yeni kazı ve zaman ölçümleriyle bu eski uygarlıklara dair yepyeni bulgular ortaya mutlaka çıkacaktır.

Kısaca, zırvalığın dibi budur.

Tabii ki bu bilinmeyen merak’ın müşterisi çok piyasası çok büyük.

Ancak, unutmayın, bu insanlar başkalarının sırtından geçinen hiçbir işleri olmayan üretmeyen boş tembel insanlardır.

Gelelim yazımızın ikinci bölümüne, peki, ülkemizde özellikle ilahiyat çıkışlı bir çok bilim adamı bu palavra literatüre neden Kur’an ayetleriyle açıklama getirmeye çalışıyor, siruislular'la cemaatler tarikatlar akraba mı?

Açalım.

İslam tasavvufu diye bir şey var, sufilik de deriz, gayb (gizli alem) bilimleriyle uğraşır, kısaca ‘metafizik’ başlığı altında toplanabilir. Bir dönem (geçen yüzyıl) tasavvuf merakından spitirualizm(ruhçuluk) geçiş çok kolay olmuştu ve bugün ülkemizde bu ekolün temsilcileri fazlasıyla mevcuttur. Bunlar da dünya dışı değil dünyayı terk etmişlerle ilişkiye girerler. Ve onlardan gizemli bilgiler alırlar.

Ancak dünyayı terk edenlerle ilişkiye girenlerin dünya dışı yaratıklara inanması ve aralarında geçişler pek kolay olmuştur, yani, tasavvuftan ufolara uzanan bir garip hikayedir bu.

Tasavvuftan ufoya nasıl ve neden geçtiğimizi niçin hiç sormuyoruz?

Oysa tasavvuf, kalp, ruh temizliğidir, evet tasavvuf zahiri alemin altında batıni (iç) bir dünya olduğunu ve bu iç alemin ilmine vakıf oldukça insanın bedensel ve ruhsal olarak aşama aşama (halden hale) gelişeceğinin ahlak eğitimidir.

Ve sonunda, sonsuz varlığın içinde yok olacağı ya da bütünleşeceği ya da yaratılanla tek beden olunacağı, fenafillah adı koyulan en üst mertebeye ulaşır.

Her neyse, bu hikaye de uzundur ancak ahlaki bir yolculuk diye özetleyebiliriz.

UÇAN KAÇAN ŞEYHLER VE PALAVRADAN ÜFÜRÜKÇÜLER HURAFELER DE ÇOK BOL

Sorumuz burada başlıyor, bir ahlak hareketi olan tasavvuf ehli, ne zamandan beri cennetten meleklerden arşı alem gibi kavramlardan yola çıkıp bugünkü ufolu, dnalı, enerjili, kuantumlu, bir ‘dil’ edindi.

Yani pek meraklı tasavvuf ehli melekten cennetten kuantuma nasıl evrildi?

(Tasavvuftan kuantuma bu büyük dönüşüm ve evrilmede şüphesiz TRT’nin ve Habertürk TV’nin katkılarını küçümseyemeyiz..)

Tasavvufun kalbi keşfinden uzay keşiflerine gezegenlere nasıl geldik sorusu ciddi bir soru değil mi?

Tasavvufun hikmet, rıza, tevekkül, teslimiyet, sabır, kavramlarından DNA’lara Nuh Peygamber’in elindeki cep telefonlarına nasıl uzandık?

Bir çok İslamcı dinci, modern bilimin DNA gibi Enerji gibi kavramlarını kullanıyorlar ama ‘bilime’ karşılar… Ve bu kavramları gayb alemlerini tasvir ve tarif ederken de kullanıyorlar ama yine bilime karşılar.

Saçmalığın daniskası bir garabettir gidiyor, TV’lerimiz bu ucubeleri ödüllendirip ekrana çıkartıyor! Oysa ekranlara eser sahibi bilim adamları ve bir iş başarmış ve ahlaken önder olmuş simalar çıkartılmalı.

Ülkemizde imkansız yani en zor olan şey ekranlara hırsızlığa yolsuzluğa hurafelere karşı durmuş insanları çıkartmak, iktidarımızın büyük bağışlanmaz günahları ortadayken mümkün değil.

Kolay olan ne, melekten Ufolar’a cinlerden cep telefonlarına bir kelimeyle hızla geçiş yapanları çıkartmak.

Pek tabii bu mübarekler için meleklerden cep telefonuna geçiş pek zahmetli yorucu bir yolculuk olmuyor!

Ve bir daha, sufilik çıktığı günden beri sufiler için bunlar boş tembel üretmeyen insanlar denildiğini de yine unutmayalım.

Şüphesiz içlerinde ahlaki yolculuğa çıkmış ve İslam ve Anadolu kültürüne önder olmuş evliya mertebesinde yüce insanlar oldu, baş tacımızdırlar, ancak, her dönem gayp’den bilgiler alan uçan kaçan şeyhler ve palavradan üfürükçüler Hurafeler de çok bol oldu.

Bu insanlar bu kadar boş işlerle niye uğraşır, çünkü dün de bugün de bu gizemin-merakın büyük siyasi ve ekonomi piyasası vardır yani karınlarını ve iktidarlarını pekiştirip doyururlar.

Mesela bu uyanık adam Nuh Tufanı’nı bugün cep telefonuyla açıklıyor… Yarın, cep telefonu gelişip, bir ciple parmak ucu derimizin altına yerleştirildiğinde…

Bir şık deyip görüşme yapabildiğini farzedelim aynı adam bu sefer Nuh Peygamber parmağını şıklatıp görüştü, diye açıklayacaktır.

Bilime zırnık katkıları yok ama kendi örümcek kafalı tarihlerini bilimin geliştirdiği ve çok popüler olan kavramlar boyut’la enerji’yle molekül’le vs. açıklıyorlar.

Zaten tek bildikleri bu kavramların popüler şöhreti, boyut, enerji, kuantum, bu son yıllarda pek moda, bu modayla tarihi dünyayı dini her şeyi açıklamak, pek revaçta. Ayetle kuantumu aynı cümle içinde kurunca dinini daha iyi tebliğ ettiğine inanacak kadar arızalı piskopat tipler. Enerji formuyla melekleri aynı cümle içinde kullanınca dine ve inanca bilimsel bir katkı getirdiğine inanacak kadar üç kağıtçı.

Hırsız üç kağıtçı adam, lafı uzaylardan gezegenlerden dolandırma, iktidarın hırsızlıklarını niçin söyleyemiyorsun, dinin ahlak olduğundan niçin bahsetmiyorsun.

Gelelim yazımıza,  çalışmayan üretmeyen boş tembel insanların bu saçma sapan palavradan kitaplarıyla alay edip geçemeyiz.

Ve bu ucube zihniyetin çoğalmasına reklamına üstelik halkın parasıyla asla izin vermemeliyiz.

İşte FETÖ. Kendileri Kainat İmamı olur.

Boş beleş asalak bir hayatı olmuştur, kene gibi milletin ve devletin sırtından geçinmiştir.

Yüzbinlerce müridinin ekmek nasıl kazanılır diye bir derdi olmamıştır.

Fırınlar nasıl açılır, tarlaları kim sular, fabrikaları kim döndürür, kim yorulur, kim çalışır, bilmeyen ve hiç merak etmeyen uzun bir hayatları oldu.

Her b.ku bilirler de çalışmayı üretmeyi hiç bilmezler.

Açın Sızıntı dergilerini uzaydan gelen hüzmeli ışıklar, gezegen fotoğrafları ve gezegenlerin üstüne yazılmış ayetler.

Oysa bu dünyaya hepimiz çalışmak için geldik, Kars’ta bir fırıncı, sabah fırınını açmazsa bütün dünyanın aç kalacağına inanır, ben yazmazsam bütün insanların susacağına inanırım, çiftçi tohum ekmezse memleketin açlıktan kırılacağına inanır, her insan evladı sabah evinden bir iş için yola çıkar, insan olmak, başkalarının hayatlarından sorumlu olmak budur, dünyalı olmak, bir işi becerisi olmak demek.

Fetö’nün yüzbinlerce müridinde üretelim çalışalım diye bir gayret bir düşünce hiç olmadı, kimden nasıl himmet alalım, hangi kurumu ele geçirelim, kime hangi iftirayı atıp yerine oturalım, devletin hangi imkanlarını cebellezi edelim.

Derginin kapağında gezegenlerin üstüne yazılmış ayetler ve halkı ve devleti talan soygun.

Ve FETÖ vaaza başlayınca melekler geliyor cennetler açılıyor, gökler yarılıp Cebrail iniyor…

Ve gizemli gayb alemiyle irtibata geçip bilgiler veriyor!

Ve irtibata girip getirdiği bilgileri dünyaya ve insanlığa büyük ‘şifa’ diye satıyor.

Bizim derdimiz ise ekmek, bildiğin ekmek, şu buğdaydan yapılan değirmende öğütülen fırında pişirilen ekmek.

Şu dergi kapaklarındaki uzay resimleri gezegenlerin içine birisi Allah aşkına birisi yalvarırım artık Allah adına bir ‘ekmek’ resmi koysun.

İnsanlık gezegenlerin değil ekmeğin peşinde koşuyor dönüyor.

Üretmek çalışmak tarla fabrika ihracat, insanlık karnını doyurmanın peşinde koşuyor.

Bomboş kafalara bakar mısınız hala gezegenler aleminde dönüp duruyorlar ve gezegenleri de sanki kendileri keşfetmiş gibi gezegenler de sanki babalarının öz mallarıymış gibi bize kakalıyorlar.

Gerçi artık ben de dünyaya gelip uygarlık kuran Siruislular’a Dragonlara çoktan inanmaya başladım.

Siruislular Dragonlar sahiden içimizdeler.

Çalışmadan yorulmadan üretmeden dünyayı soymaya gelen dünya dışı bu yaratıklara imanım gün geçtikçe artıyor, ne mahkeme edebiliyorsun ne gizlendikleri yerlerden bulup çıkartabiliyorsun.

Ne devletler uğraşabiliyor bu Siruislularla ne mahkemeler ne insanlık.

Başkaları üretiyor onlar her çağda bir yolunu bir yeni dilini bulup asalak gibi kene gibi sülük gibi beleşten yaşıyorlar.

Bakın içimizdeki Siruislular’a ne kazandıkları ne çabaladıkları ne tarlaya ne fabrikaya girdikleri var, FETÖ'cü olanı var olmayanı var, palavradan bir tarih, sonra milletin ve devletin paralarını cebe indir.

Bakın içimizdeki şu Dragonlular’a ne çalıştıkları var ne kafa patlattıkları, indi melekler geldi uzaylılar.

Ah bu dünya, ne ala gezegenmiş…

Sefasını hep uçan kaçan şeyhler sürüyor!

Ve dikkat eder misiniz, Ortaçağ'ın tarikatları ve bugünün ufocuları, hiçbiri insan iradesine hiç şans tanımıyor, hepsi bizim dışarıdan yöneltildiğimize inanıyor hepsi bizi "fare" yerine koyuyor.

 
13 Ocak 2018 Cumartesi 03:55 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1605 - Cervantes'in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
1685 - Viyana'da ilk kafe Johannes Diodato tarafından açıldı.
1819 - Simon Bolivar Kolombiya Cumhuriyeti'ni ilan etti.
1851 - Şirket-i Hayriye kuruldu
1852 - Sand River antlaşması ile BirleşikKrallık, Transvaal'deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
1875 - Karaköy Beyoğlu arasındaki Tünel hizmete girdi. Tünel dünyanın en eski ikinci ve en küçük metrosuydu.
1904 - Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi oyunu ilk kez Moskova Sanat Tiyatrosu nda sahnelendi.
1909 - Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
1917 - ABD, Virgin Adaları karşılığında Danimarka'ya 25 milyon dolar ödedi.
1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın İzmit'te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
1929 - Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü ilk kez bir gazetede yayımlandı.
1942 - Ankara'da ekmek karneye bağlandı.
1944 - Monte Cassino Savaşı: II. Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı çarpışmalarından biri başladı.
1945 - SSCB ve Polonya birlikleri Varşova'ya girdi.
1946 - BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
1960 - Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi'nin Baş Kurşunlu Medresesi'nde bulunuyor.
1961 - Kongo Başbakanı Patrice Lumumba öldürüldü.
1964 - Londra Konferansı'nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükümet kuracaklarını açıkladı.
1966 - Bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı, İspanya üzerinde bir yakıt tanker uçağı ile yakıt ikmali sırasında çarpıştı ve dört hidrojen bombasını Palomares köyü civarına düşürdü. Palomares olayı olarak hatırlanan olayda çevrede radyasyon kirliliği oluştu.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü'nün evinin önüne dinamit atıldı.
1973 - Ferdinand Marcos, Filipinler'in "ömür boyu" başkanı oldu.
1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.1
1984 - Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
1987 - Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkum edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
1990 - Yazar Aziz Nesin, kendisine "vatan haini" dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1991 - 2. Körfez Savaşı, müttefik uçaklarının Irak ve Kuveyt'teki hedefleri vurmalarıyla başladı. Irak, misilleme olarak İsrail'e 8 adet Scud füzesi yolladı.
1992 - İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Kuzey İrlanda'da protestanlara ait bir binayı bombaladı, 7 işçi öldü.
1994 - Güney Kaliforniya'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 61 kişi öldü, 20 milyar dolar hasar olduğu tahmin ediliyor.
1994 - 21 Ocak'ta fırlatılması planlanan ilk Türk uydusu Türksat 1A'yı taşıyacak Arien füzesi arızalandı. Fırlatma işlemi 10 gün ertelendi.
1995 - Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü'nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana'ya verdi.
1995 - Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
2000 - İstanbul'da bir villaya operasyon düzenleyen polisle çıkan çatışmada, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
2005 - İstanbul'da 97 şehit asker ailesi ve malul gaziye Cumhurbaşkanlığı Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.
2007 - Kuzey Kore'nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55'e ayarlandı (12 Kıyamet demektir) Saat soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
17
5
4
8
19
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
17
5
3
9
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
11.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042327365154
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Şans Topu
10.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091216192609
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:49
  • Güneş07:36
  • Öğlen12:43
  • İkindi15:12
  • Akşam17:28
  • Yatsı19:02
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık