64 barodan İkizdere direnişine destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize İkizdere’deki direnişe 64 baro tarafından yapılan açıklamayla destek mesajı verildi. Rize Barosu’nun açıklamada imzasının bulunmaması dikkat çekti.

Rize İkizdere’de taşocağına karşı süren direnişe barolardan destek geldi. 64 baro tarafından ortak açıklama yapıldı.

Bölge halkının günlerdir süren direnişlerine ilişkin sesinizi duyuyoruz vurgusu yapılan açıklamada “Bu katliama susmanız isteniyor ancak bilmelisiniz ki, hiçbir şirketin, hiçbir yöneticinin size rağmen buna karar verme yetkisi yok” ifadeleri kullanıldı.

Bu direnişin Anayasal bir hak olduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bütünsel ve gerçekçi bir ÇED sürecini tam anlamıyla yürütmeden taşocaklarının açılmasına karar verilmesinin bütünüyle hukuk dışı ve hiçbir biçimde meşru değildir. Bu hukuksuzluğa dair bilgi sahibi olmak, buna karşı çıkmak, bağımsız yargıya erişmek ve etkili bir biçimde kullanabileceğiniz idari mekanizmalara sahip olmak da hakkınız ve devlet, bu haklarınızı kullanmanızı güvence altına almakla yükümlüdür.

Devletin kolluk kuvvetlerinin, maddi manevi varlıklarınızı koruma çabanızı biber gazı ve zor kullanıp sizleri özgürlüğünüzden yoksun bırakarak engellemesi, hukuk dışıdır ve asla kabul edilemez. Bu süreçte karar alan, kolluk kuvvetlerine emir veren bütün idari organ ve görevlilere, İkizderelilerin insan olmaktan kaynaklanan haklarını ihlal eden her bir davranışın hukuki sorumluluk doğuracağını dikkate almaları, ivedilikle hukuk alanına çekilmeleri çağrısında bulunuyoruz. Yaşam alanlarını korumak için nöbet tutan insanlarımızla dayanışma içinde olacağımızı, hukukun işletilmesi çabalarını güçlendirmek konusunda sorumluluk duyduğumuzu paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

64 baro tarafından yapılan ortak açıklamada Rize Barosu’nun yer almaması ise tepkilere neden oldu. Ekoloji Aktivisti Eren Dağıstanlı sessizliğini koruyan Rize Barosu’na “Olay Rize’de geçiyor haberiniz olsun” paylaşımıyla, Avukat Yakup Okumuşoğlu da “Rize Barosu hiç şaşırtmıyor” diyerek tepki gösterdi.
Öte yandan baskı ve şiddet gören yurttaşlara CİMER üzerinden şikâyette bulunma çağrısı yapıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
64 barodan İkizdere direnişine destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!