A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Aile Hekimlerinden Virüse Karşı Zatürre Aşısı Uyarısı

Samsun Aile Hekimleri Derneği, koronavirüsten korunmak maksadıyla zatürre aşısı olma talebi ile Aile Sağlığı Merkezi'ne akın eden vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Samsun Aile Hekimleri Derneği, koronavirüsten korunmak maksadıyla zatürre aşısı olma talebi ile Aile Sağlığı Merkezi’ne akın eden vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Koronavirüsten korunmak amacıyla zatürre aşısı olmak isteyen vatandaşlar, Aile Sağlığı Merkezi’nde önemli kalabalıklar oluşturdu. Samsun Aile Hekimleri Derneği ise bu durum karşısında açıklama yaparak, zatürre aşısı talebinin virüse yakalanma riskini arttırdığını belirtti.

Halk İçerisinde Yanlış Değerlendiriliyor

Son zamanlarda pandeminin olumsuz etkileri anlamında riskli olarak gösterilen üst yaş grubundaki vatandaşların yoğun bir biçimde zatürre aşısı olmak amacıyla ASM’lere geldiğini belirten Dernek, konuyla ilgili net bir açıklama gerçekleştirdi.

Basın yayın organlarında bulunan bazı bilgilerin halk nezdinde yanlış değerlendirmelere sahne olduğunu söyleyen dernek, zatürre aşısının bütün zatürreleri engelleme gibi bir imkanının olmadığını belirtti.

Koronavirüsün akciğer dokusuna yerleşebildiğini ve zatürreye yol açabildiğini belirten Samsun Aile Hekimleri Derneği, ASM’lerde zatürre aşısının yalnızca pnömokok bakterisi sebebiyle oluşabilecek zatürreyi engellediğini vurguladı.

Kalabalık Oluşturmak Riski Arttırıyor

Dernek tarafından COVID-19 vakası tanımlanan kişinin zatürre geçirmesi, üstüne bir de bu aşıyı olmasıyla daha ağır bir duruma gelmesinin muhtemel olduğu hatırlatılırken COVID-19 zatürresi olma ve pnömokok bakterisi ile enfekte olma ihtimalinin yüzde 1’lerin de altında olduğu söylendi. Fakat bu aşı için kalabalık oluşturan bireylerin, sağlık kuruluşlarına sosyal mesafeden uzak ve izolasyon kurallarından yoksun olarak gitmesinin koronavirüsün yayılımına katkı sağladığı belirtildi ve vatandaşlar uyarıldı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler