Arhavi’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağına tepki: Kapatılmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arhavililer, Kamilet Vadisi’nde Cengiz İnşaatın Rize-Artvin havaalanı inşaatına dolgu malzemesi temin etmek üzere işlettiği taş ocağının ekolojik dengeye ve yapılara zarar verdiğini belirtiyor.

Evrensel’den ‘Gençağa Karafazlı’ nın haberine göre; Arhavi, Kamilet vadisinde Dikyamaç (Kamparna) köylüleri ve Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Müze Geliştirme ve Dayanışma Derneği, 2 gün önce Cengiz İnşaat ve taşeronunun işlettiği taş ocağında patlatılan dinamitin sebep olduğu karayoluna kaya düşmesi ile karayolunun uzunca bir süre trafiğe kapanmasına neden olan çevre felaketini protesto etti.

“TURİZM MERKEZİNİN ALTI DİNAMİTLERLE OYULUYOR”

Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Müze Geliştirme ve Dayanışma Derneği yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Köyümüz ve cıvar iki köyün sınırları içinde faaliyet gösteren mevcut taş ocakları aynı zamanda önemli turizm bölgesi yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu taş ocakları üç merkezi köyün hemen altında evlere 60-60 m yakınındadır. Adeta bu önemli yerleşim merkezlerinin altı dinamitlerle oyulmaktadır. Ocaklardan çıkan yüksek emisyon, toz bulutu çevreye, meyve ağaçlarına ve tarım alanlarına büyük zarar vermektedir. Bölgenin önemli gelir kaynağı olan arıcılık ve doğal bal üretimini de büyük ölçüde baltalamaktadır. Bu hali ile insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca bölgenin topoğrafik yapısı yani sarp arazi yapısı yönetmeliklere uygun üretim yapılmasına asla izin vermemektedir. Nitekim yönetmeliklere aykırı vahşı yöntemlerle üretim yapılmakta ve buna bütün itirazlarımıza rağmen devem edilmektedir” denildi.

“BU ŞEKİLDE TAŞ OCAĞI İŞLETMEK YONETMENLİKLERE AYKIRIDIR”

5 Ocak 2021 tarihinde yapılan uygunsuz patlatma nedeniyle taş kütlesinin yamaçtan kayması sonucu karayolunun uzun süre trafiğe kapandığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Karayoluna bitişik bu şekilde taş ocağı işletmek yönetmeliklere de asla uygun değildir. Nitekim yaşanan bu kaza bunun açık göstergesidir. Bölgedeki faaliyet gösteren taş ocakları kapatılmalı ve yerleşim yerlerine uzak bölgelerde üretimin yapılması sağlanmalıdır. Köy binaları ile tarihi eserlerde patlatmalarda oluşan deprem etkisi nedeniyle çatlaklar meydana gelmiştir. Bunların bir kısmı yıkılmış bir kısmı ise yıkılma tehlikesi altındadır. Mevcut taş ocakları bölge insanının yaşamını tehdit etmektedir. Bölgeye verilen zarar tazmin edilmelidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Arhavi’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağına tepki: Kapatılmalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!