Bayrak krizinin ardından hafızalardaki sorulara yanıt aranıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vira Trabzon olarak 24 Aralık Perşembe günü duyarlı bir vatandaşımız tarafından bize ulaştırılan bir fotoğraf ile durumdan haber aldığımız; Maçka ilçesi,Yeşilyurt Mahallesi Sofrataşı mevkisinde bulunan ve 18 Mart 2016 yılında “Çanakkale Şehitlerini Anma” haftasında dönemin kaymakamı Deniz Pişkin talimatı ile dikilen Türk Bayrağı’nın üzerine kar yağmış şekilde yerde yatıyor görüntüsünü,Basın Meslek ilkeleri doğrultusunda Kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirmek üzere haberleştirmiş ve yetkilileri göreve davet eden bir çağrımız olmuştu.

Yaptığımız haber Trabzon yerel basınında da yer bulmasına kaynak oluşturmuş ve aynı günün akşamında Maçka Belediyesi’nden ilginç,bizi şaşırtan ve saldırgan bir üslupla açıklama yapılmış,söz konusu bölgede aktarıldığı gibi bir bayrağın bir yılı geçkin bir süredir olmadığı,bayrak direğinin kırık olduğu ve bunun bir provokasyon amaçlı siyasi rakipleri tarafından fotoğraf çektirip,kendilerini zor durumda bırakmak üzere yapılmış bir hareket olduğu iddia edilmişti.

Maçka ve Trabzon kamuoyunda tepkinin artmasının ardından, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın üstü kapalı olarak da olsa Vira Trabzon’u,Maçkalı vatandaşları ve CHP Maçka İlçe Örgütü’nü hedef gösterip algı oluşturma çabasının aksine, Maçka Kaymakamlığı ve Jandarma Komutanlığı derhal harekete geçerek Vira Trabzon’un gündeme getirdiği ihmalden kaynaklı rezaleti ortadan kaldırarak yeni bayrağı göndere çekmiştir. Kendilerine teşekkür ederiz.

Şimdi ortada cevaplanması gereken sorular var.Yaptığımız bu haberin doğru olmadığının, iddia edildiği gibi bir durumun gerçek olmadığının, provakasyon yapıldığının iddia edilmesi üzerine bu açıklamaya gereksinim duyulmuş ve kamuoyu adına hafızalardaki soruların seslendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

  1. Türk Bağrağı’nın gönderden koptuğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Gönderden düşen bayrağın 1 yılı geçkin bir süre orada direk dibinde olduğunu görenler ve buna şahit olanlar olduğu gibi hatta bir mahalle sakininin onu katlayarak direk dibine bıraktığı bilgisi de vardır.

2. Belediye Başkanı ve Mahalle Muhtarı 1 yılı geçkin bir süre orada bayrak olmadığını,bayrak direğinin kırık olması nedeniyle yenisini yerine takamadıklarını kendileri beyanlarında ifade etmişlerdir.Hatta Mahalle Muhtarının,Bayrak direğinin kırık olmasından dolayı bayrağı göndere çekemediklerine dair beyanatları mevcut iken söz konusu mevkide,söylenildiği gibi bayrak direği kırıksa Kaymakamlık ve Jandarma haberimiz üzerine bir günde yeni bayrağı göndere nasıl çekmiştir? Bayrağın bir günde yerine çekilmiş olması verilen beyanların gerçeği ifade etmediğine dair en önemli kanıttır.

3. Sofra Taşı mevkiinde ki bu bayrağın bir günde yerine takılabildiğini hepimiz gördüğümüze ve öğrendiğimize göre, bir yılı geçkin bir süredir o hakim tepede bulunan ve yırtılıp gönderden düşen bayrağın herkes farkında olduğu halde yerine yenisi takılmadığı gibi gönderden düşen bayrağın yerden kaldırılmayıp,kulak arkası yapılıp ihmale neden olan bu üzücü görüntünün yaşanmasına ve bayrağımızın aylarca bu şekilde yerde kalmasına neden seyirci kalmışlardır?
Sofra taşı mevkiinde dikildiği tarihte de mevcut Belediye Başkanı-dönemin Kaymakamı-Emniyet Müdürü ve Jandarma komutanı arasında krize neden olan bu bayrağın,Ortaköy Mahallesi’nde sonradan yapılan ve içerisinde seyir terası ve turistik tesis te yapılan ve “Bayrak Tepe” adıyla adlandırılan mevkiye Belediye Başkanı tarafından dikilen 2.bayrağın bu konu ile bir ilgisi varmıdır?

  1. Bu ihmalin ortaya çıkış nedenleri nelerdir ve bu durumun sorumlusu kim yada kimlerdir? Ortaya çıkan bu üzücü görüntü bir ihmalden mi kaynaklanmıştır yoksa ortada bir sorumsuzluk var mıdır? Maçka Belediye Başkanı ve Yeşilyurt Mahalle Muhtarı kamuoyunu yanıltıcı ve algı oluşturmaya dönük verdikleri beyanatlara tenezzül etmiş olmaktan dolayı bir vicdan yada pişmanlık içinde olmuşlar mıdır?

Kamuoyunun bilgilerine sunulur…

VİRA TRABZON HABER SİTESİ YAYIN EKİBİ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bayrak krizinin ardından hafızalardaki sorulara yanıt aranıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!