Bilim Kurulu Üyesi Okyay: ”Açılmadan Haberimiz Yoktu, Görüş Bildirmedik”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Habertürk’te çarpıcı sözler sarf ederek, “Açılmayla ilgili görüş bildiremedik, yasakların hiçbir bilimsel tarafı yok” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında çarpıcı sözler sarf etti. Bilim Kurulu üyelerinin 1 Haziran sonrasını bilmediğini söyleyen Okyay, “Bu açılmayla ilgili görüş bildiremedik. Bizim de yapılanmış şekliyle haberimiz oldu” diye konuştu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, kontrollü normalleşme ve tam kapanma süreciyle ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu.

HaberTürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına bağlanan Prof. Dr. Okyay, açılma kararından haberleri olmadığını söyledi.

Okyay, “Biz mesela 1 Haziran sonrasını bilmiyoruz, yarın belki bir şeyler açıklanacak bugünden 1 Haziran sonrası için senaryolarımızı en baştan ta bu işi kurgularken bilmek durumundayız” dedi

Altaylı’nın “Bilim Kurulu bilmiyor mu ne olacağını?” sorusu üzerine Okyay, şöyle konuştu:

Sınırlılıklar İçinde Çalışıyoruz

“Bilim Kurulu toplumda salgın yönetimi… Bilim Kurulu’ndayım ben biliyorsunuz… Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik. Çünkü bu kararlar, bizim de bu şekilde yapılanmış şekilde haberimiz oldu. Daha önce 100 bindeki rakamları da içeren toplumdaki yükün okulların açılmasını anlamında nasıl değerlendirmesi gerektiği dünya örnekleriyle bizim kendi alt grubumuz bir rapor hazırlayarak Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu. Ama Bilim Kurulu, gerçekten bilimsel danışma kurulu şeklinde… Belli sınırlılıklar içinde çalışabiliyor. Yani biz, bizden istenmeyen şeyler konusunda rapor ve görüş oluşturuyoruz. Çünkü halk sağlığı konusunda görüşlerimiz ve müdahalelerimiz oluyor. Ama bakanlık sonuçta götürdüğü yer, açıkçası bir yürütme erki, o erkten bu şekilde kararlar çıkıyor.”

İçki Satışı Yasağının Bilimsel Tarafı Yok

17 günlük tam kapanma sürecindeki içki ve ped satışı yasağıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Okyay, bu yasakların hiçbir bilimsel yanının olmadığını vurguladı.

Okyay, “Bunların herhangi bir yerde gerekçeleri de yok. Biz bunu 17 günlük kapanmada da konuştuk Fatih Bey. Şu alkol yasağını, kadınların hijyenik ped alamaması, kurşun kalem alınmaması gibi pek çok yasakla karşı karşıya kaldı Türkiye. Açıkçası bunların hiçbir bilimsel tarafı yok. Bilim insanı olarak bunun arkasında durmak ya da savunma gibi bir durum olması mümkün değil” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim Kurulu Üyesi Okyay: ”Açılmadan Haberimiz Yoktu, Görüş Bildirmedik”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!