Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoya polis müdahalesi devam ediyor 77 kişi gözaltına alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bugün Hisarüstü’nde basın açıklaması yapmalarına izin verilmedi.

Öğrencilerin açıklama için üniversiteden çıkmalarına izin vermeyen polis, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler’de müdahale etti.

Boğaziçi Dayanışması’na göre müdahalede 77 kişi gözaltına alındı.

CHP: Barışçıl direnişe destek vermeye devam edeceğiz

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Boğaziçi Üniversitesi’ndaki haklı ve barışçı direnişlerine destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bahçeli: Türkiye’nin boğazını sıkmak isteyen provokatörler Boğaziçi’ne tutunma arayışında

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yaptığı açıklamada,”Boğaziçi Üniversitesi’nde süregelen habis eylemler mutat ve kanuna muvafık bir Rektör atanmasına gösterilen eften püften tepkilerden maksat itibariyle farklı ve fazla anlamlar taşımaktadır. Türkiye’nin boğazını sıkmak isteyen provokatörler Boğaziçi’ne tutunmanın arayışındadır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli açıklamasında ayrıca, ”Kabe’yi aşağılayanların, bu mabedimizi asırlar evvel mancınıklarla vurup yıkan Yezid’in askerlerinden, Ebabil kuşlarınca kafalarına taş yağdırılan Yemen Valisi Ebrehe ve askerlerinin durumundan, hatta 20 Kasım 1979’da Kabe’yi işgal eden teröristlerden hiç mi hiç farkı yoktur” dedi.

AGD’den Beyazıt Meydanı’nda protesto eylemi

Boğaziçili öğrencilerle aynı saatlerde Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Beyazıt Meydanı’nda başka bir eylem düzenledi. AGD’li üyeler Boğaziçi Üniversitesi’nde Cuma günü öğrenciler tarafından hazırlanan sergide üzerinde Kabe’nin olduğu bir resmin yer almasını protesto etti. Öğrenci Sendikası ise AGD’nin yaptığı eylemi işaret ederek, Boğaziçi Üniversitelilerin basın açıklamasına izin verilmemesine tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cuma günü öğrenciler tarafından hazırlanan bir sergide, üzerinde Kabe’nin de olduğu bir resmin yer almasının ardından iki öğrenci tutuklandı. Tutuklananların Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olduğu açıklandı.

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alınan diğer 3 kişiden biri serbest bırakıldı, ikisi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Üniversite öğrencileri, tutuklamalar sonrası bugün protesto eylemi çağrısı yapmıştı.

Çağrıda, “Milli ve dini hassasiyetler bahane edilerek arkadaşlarımız tutuklanırken göz önüne alınmayan Covid tedbirleri bugün uygulanacakmış. Basın açıklamamızı yasaklamak için Covid bahane olarak kullanılmaktadır. Basın açıklamamız yasaklanamaz!” denilmişti. İstanbul Valiliği ise çağrı sonrası, “eylem yasağını” hatırlatan bir açıklama yayımlamıştı.

Yazılı açıklamada, 5 Ocak 2021 tarihinde alınan kararla koronavirüs salgını gerekçesiyle toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, açık hava toplantısı gibi etkinliklerin 1 ay süreyle yasaklandığını hatırlatılmıştı:

“Şehrimizde büyük bir gayret ve özveriyle sürdürdüğümüz salgınla mücadelenin kesintiye uğramaması için, bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz… Bahsi geçen etkinlik çağrıları, halihazırda devam eden salgınla mücadele önlemlerimizi ihlal ederek, kamu sağlığını tehlikeye atacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoya polis müdahalesi devam ediyor 77 kişi gözaltına alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!