“BU ŞEKİLDE EĞİTİM HAKKINIZ DA,HADDİNİZ DEĞİLDİR.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’da ki Mithatpaşa Ortaokulu’nda ‘kız ve erkek öğrencileri ayrı ayrı oturtun’ talimatı verdiği gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan okul müdürü Haydar Akın’ın görevine iade edilmesi,tepki ile büyüttü.

haydar akin

Geçen hafta Türkiye’nin gündemine oturan okulda harem selamlık oturma düzeni haberini Cumuhuriyet ortaya çıkarmıştı. Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, okuldaki kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere yazı göndererek baskı kurmuştu.

Konuyla ilgili Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bu gerici müdürün derhal görevden alınmasını istiyoruz. Böyle bir anlayış okul yöneticisi olamaz” diyerek tepki göstermiş, haber uzun süre sosyal medyanın da gündemine oturmuştu. 

Okulda harem selamlık skandalda ikinci perde: ‘Haremlik-Selamlık müdür’ göreve iade edildi

Akın’ın görevden alınmasının ardından bir skandal haberi de İzmir’den gelmişti. İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bir imam-hatip lisesinde “kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim görmesi” yönünde öğretmenlere talimat verdiği ileri sürülmüştü.

Bir AKP Klasiği; SADECE 5 GÜN SÜRDÜ 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin aktardığına Akın görevine geri döndü. Yetkililer, “Devlet Memurları Kanunu’nun 144. Maddesi gereğince görevine iade edilmiş olup soruşturması devam etmektedir” açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet’in 22 Mart’ta gündeme getirdiği haberin ardından, Akın  23 Mart’ta görevinden uzaklaştırılmıştı. Böylece Akın görevinden 5 gün uzak kalmış oldu. 

Haydar Akin

“BU KARAR, OKULLARI MEDRESEYE DÖNÜŞTÜRME TALİMATI”

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, müdürün göreve iade edilmesine sert tepki gösterdi.

Çocukların ortaçağcı anlayışa teslim edildiğinin altını çizen Toy, şöyle konuştu:

“Ortada karma eğitimi kaldırmaya yönelik resmi yazı düzeyinde bir kanıt varken, henüz soruşturmanın tamamlanmasını bile beklemeden Haydar Akın’ı müdürlük görevine iade eden MEB, bu kararıyla yandaş sendika Eğitim Bir-Sen tarafından sahte mülakatlarla yönetici koltuğuna oturulan tüm yandaş yöneticilere, okulları medreseye dönüştürmeleri yönünde talimatı vermiştir. On binlerce okulumuz, milyonlarca çocuğumuz için ortaçağ düzenine geçişin talimatı verilmiştir. Bu kafa Taliban kafasıdır. Milli Eğitim Bakanı koltuğunu korumak için tarikatların günlerdir süren baskısına boyun eğmiş, çocuklarımızı ortaçağcı anlayışa teslim etmiştir.”

Trabzon Egitim Sen edited

EĞİTİM-SEN TRABZON ŞUBESİ’NDEN ÇOK SERT AÇIKLAMA

Eğitim-Sen Trabzon Şubesi, ‘Haremlik-Selamlık Müdür’ Haydar Akın’ın 5 gün sonra göreve iade edilmesine çok sert tepki gösterdi.Şube Başkanı Engin Nur imzası ile Basın ve Kamuoyuna yazılı bir açıklamada bulunan Eğitim-Sen Trabzon Şubesi; “Haydar Akın’a ve Destekçilerine Sesleniyoruz! Bu Şekilde Eğitim Vermek Hakkınız da, Haddiniz de Değildir!” denildi.

Eğitim-Sen Trabzon Şubesi’nin yazılı basın açıklaması:

“Bursa, Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, okulda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için öğretmenlere yazı göndermesinin ardından açığa alınmıştı. Ancak, siyasi iktidara yakınlıklarıyla bilinen Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen Bursa şubeleri ile çeşitli cemaatlerin Haydar Akın’a destek açıklamaları yapmalarının ardından Haydar Akın görevine iade edildi.

Yaşanan bu durum sadece bir okul müdürünün değil, eğitim sisteminin bir bütün olarak tarikatların, cemaatlerin ve bunlara destek veren “eğitim” sendikalarının nasıl kontrolüne geçtiğini gözler önüne sermiştir. Öyle ki, hukuka uygun hareket etmek zorunda olan bir okul yöneticisi olan Haydar Akın’ın aleni biçimde hukuka, çocuk haklarına, anayasanın en temel hükümlerine, laik ve bilimsel eğitime meydan okuması göz göre göre ödüllendirilmiştir.

Hâlbuki ortada ağır bir suç bulunmaktadır. Ancak, her zulmün, her eşitsizliğin ve her haksızlığın karşısında dini kendisine kalkan etmeyi alışkanlık edinenler, bırakalım suçlarıyla yüzleşmeyi, her defasında daha cüretkâr eylem ve uygulamalara imza atmaktadır.

Bunun adı açık ve nettir! Türkiye’de Haydar Akın ve onun gibi cüretkâr yöneticiler, cemaat ve tarikatlar ile onlara destek veren tüm örgütler, laik ve bilimsel eğitimi un ufak etmeye çalışmakta, dolayısıyla da açıkça anayasal suç işlemektedir.

Eğitim Sen olarak, devletin tüm imkânlarını ellerinde tutan ve güçlünün yasasını hukuk sanan herkese bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz! Hepinizi tek tek, isim sisim, örgütsel hafızamıza kazıyor, er ya da geç hukuk önünde hesap vereceğiniz günleri getireceğimizi bilmenizi istiyoruz!

Unutmayın ki, çocuklarımızı iğrenç fantezilerinizin nesnesi yapmanızı ve her çocuğun haklarıyla var olduğu gerçeğini yok saymanızı engellemek için tüm örgütlü gücümüzü seferber etmekten vazgeçmeyeceğiz!

Haydar Akın ve onun gibilere karşı Türkiye’nin dört yanında okul okul, sınıf sınıf tüm eğitim sistemini mercek altında tutmaktaki kararlığımızı ve çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmemekteki irademizi göreceksiniz!

Bu ülkede yaşayan herkesin eşit değerde olduğu hakikatini sizlere öğreteceğiz!”

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“BU ŞEKİLDE EĞİTİM HAKKINIZ DA,HADDİNİZ DEĞİLDİR.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!