CHP’li Aydoğan’dan Çevre ve Şehircilik Bakanına: ‘Beton Kanal’dan kimler nemalandı?’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Aydoğan’dan Çevre ve Şehircilik Bakanı’na: “Beton Kanal’dan kimler nemalandı?”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, Kanal İstanbul Projesi’nde yapılan son Çevre Düzenleme Planını Meclis gündemine taşıdı. Aydoğan, “Beton Kanal projesinin kimlere rant kapısı olduğunu araştırmak bizim boynumuzun borcu. Bu ihanetler silsilesini halkımızla birlikte bertaraf edeceğiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan, Kanal İstanbul Projesi’nin çevre düzeni planlarında yapılan son değişiklikle beraber, Kanal İstanbul’un kuzey tarafına yapılması planlanan teknoloji, turizm, lojistik bölgesi planlama alanlarının değiştirilip bu alanların yerine konut alanı bölümünün eklenmesi üzerine, el değiştiren tapuları ve ranttan kimlerin faydalandığını Meclis’te gündeme taşıdı.

Arazi el değiştirmelerinin Meclis Araştırma Komisyonu kurularak araştırılması gerektiğini ifade eden Aydoğan, “ Yine anlaşılıyor ki bu ‘Beton Kanal’ birilerini ihya etme projesi olup İstanbul’u parsel parsel satma operasyonudur. Biz vatansever insanlarız ve bu ülkenin bir tek çakıl taşını savunmak için mücadele ederiz. ‘Beton Kanal’ın kente vereceği zarar, bilim insanları tarafından çokça ifade edildi. Hukuk çerçevesinde, kanunların bize gösterdiği yolla bu talana karşı duracağız. Aksi, İstanbul’a ihanet olur.” dedi.

Arazilerin El Değişmesinde Siyasi Bir Nüfus Kullanıldı Mı?

Kanal İstanbul projesini “Beton Kanal” olarak nitelendiren CHP Milletvekili Aydoğan şunları ifade etti:  “2011 yılında ‘Bu projenin detaylarını kimseye açıklamayacağız, kimse menfaat ve rant sağlayamayacak’ denilen ‘Beton Kanal’ projesi güzergahında bugün, 40 milyon m2 arazi son birkaç yıl içinde el değiştirmiş. Bunların yüzde 70’inin özel mülkiyete ait olduğu biliniyor. Bölgedeki arazilerin, tapuların el değiştirme hızı, alımların kimler tarafından yapıldığı, bu alımlar sayesinde nasıl bir rant elde edildiği, arazilerin el değiştirmesinde siyasi bir nüfuz kullanılıp kullanılmadığı konusunda, kamuoyunda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor. Bu “Beton Kanal’dan kimler nemalandı? Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis gündemine taşıdık. Ayrıca Meclis Araştırma önergesi de verdik.”

Son Üç Yılda Gerçekleşen El Değiştirmeler Hakkında Şeffaf Bir Bilgi Yok

Aydoğan süreç içinde söz konusu alanda yaşanan tapu el değiştirmelerine vurgu yaparak; “2010 yılında “Kanal İstanbul: Çılgın Proje” açıklamasından sonra, 2011-2018 yılları arasında 26 milyon 7 bin m2 arazi el değiştirdi. Yine 2009-2013 yılları arasında 656 bin 774 m2’ye tekabül eden 65 tapuda, 2014 ve 2018 yılları arasında ise 4 milyon 800 bin m2’ye denk gelen 476 tapuda değişiklik olduğu ifade ediliyor. Son üç yılda gerçekleşen el değiştirmeler hakkında ise şeffaf bir bilgi yok. Deyim yerindeyse; ‘Kuş uçmaz, kervan geçmez’ bir güzergahta, milyonlarca m2’ye tekabül eden bir alanda ve bir anda yaşanan bu arazi el değişimlerinden kimlerin kazanç elde ettiği, kamunun zarara uğratılıp uğratılmadığı büyük bir soru işareti. Tüm bunların yanıtlarını Sayın Bakan’dan istedik. Konunun takipçisiyiz. İstanbullu vatandaşlarımız ile beraber bu talan zihniyetinden kurtulup kentimizi savunacağız.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Aydoğan’dan Çevre ve Şehircilik Bakanına: ‘Beton Kanal’dan kimler nemalandı?’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!