CHP’li Kaya : ”Trabzon’da 18 İlçenin 9’unda Doğalgaz Yok”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya KİT Komisyonu’nun BOTAŞ görüşmelerinde, Trabzon’un doğalgazı olmayan ilçelerini BOTAŞ Genel Müdürü’ne iletti. İlçe ilçe, mahalle mahalle Trabzon’un doğalgaz durumunu anlatan Kaya, “Cumhurbaşkanı, ‘Artık doğal gazın gitmediği ilimiz kalmayacak’ demişti fakat Trabzon’da durum hiç de söylediği gibi değil. 18 ilçemizin 9’unda hala doğalgaz yok. Gaz olan ilçelerimizin de bazı mahallelerinde var, bazı mahallelerinde yok” dedi.

Geçtiğimiz Salı TBMM’de; Kamu İktisadi Komisyonu’nun Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) görüşmeleri gerçekleşti. BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya yaptığı konuşmada, 18 ilçesi olan Trabzon’un 9 ilçesinde hiç doğalgaz olmadığına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti;

TRABZON 15 YILDIR DOĞALGAZ BEKLİYOR

“Trabzon’da doğal gaz projesi 2006 yılında ihale edilmişti, şartnamesinde yer alan bir maddeye göre, beş yılda bitirilmesi gerekiyordu yani 2011’de Trabzon’un tamamına doğal gaz verilmesi gerekiyordu fakat işi alan şirket taahhüdünü yerine getirmedi. Başlayalı 15 yıl oldu ama hâlâ birçok ilçemizde doğal gaz yok. Bu kadar gecikmenin sebebi nedir?

Bu gecikme nedeniyle ilgili şirket uyarılmıyor mu, bu konu takip edilmiyor mu?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Ekim 2018’de Doğal Gaz Eylem Planı’nı açıklarken “Artık doğal gazın gitmediği ilimiz kalmayacak” sözlerine atıfta bulunan Kaya, Trabzon’un doğalgazı olmayan tüm ilçeleri sayarak BOTAŞ Genel Müdürüne tek tek not aldırdı ve konuşmasında şunları söyledi:

YOMRA’DA DOĞALGAZ YOK

“Sayın Cumhurbaşkanının hani şu “doğalgaz arzını sağladık” dediği Yomra ilçemizde kısa zamanda doğal gaz geleceği düşüncesiyle binaların hemen hemen tamamı dönüşümlerini tamamladı ancak gelmeyen gaz sonrası Yomralı hemşehrilerim farklı ısınma yöntemleri kullanıyorlar. Yomra ilçemizde doğalgaz meselesi maalesef bir bilmeceye dönüşmüş durumda. Yomra’da doğal gaz hattı dahi yok, sadece Kaşüstü Hastanesinin bulunduğu mevkide altyapı çalışmaları var. Yerel seçimlerden hemen sonra yapılacağı sözü verildi fakat yapılmadı. Adliye sarayının, hastanenin ve birçok otelin bulunduğu bir ilçede maalesef doğal gaz yok.”

TONYA’DA BORU HATTI VAR AMA GAZ YOK

“Tonya ilçemizde, Erzincan’dan Gümüşhane’ye, Gümüşhane’den Tonya topraklarına BOTAŞ boruları gelmektedir. Borular Tonya’dan geçiyor diye zannetmeyelim ki Tonya’da doğal gaz var. Boruların geçtiği Tonya ilçemizde maalesef doğal gaz çalışması yok, doğal gaz yok.”

BEŞİKDÜZÜ…

“Gümüşhane bölgesinden gelen büyük boru hatları Beşikdüzü ilçemizden geçiyor. Bu boru hatları Tonya üzerinden Beşikdüzü’ne ulaşıyor fakat ilçemizde maalesef doğal gaz yok. Ayrıca, Beşikdüzü ilçemizde bir organize sanayi bölgemiz var sizlerin de bildiği gibi ve organize sanayi bölgelerine doğal gaz taşıma projeniz olduğunu biliyorum. Yaklaşık 15 tane organize sanayi bölgesine doğal gaz getirildiğini de biliyorum. Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgemizde henüz doğal gaz yok. Ne zaman geleceği konusunda bir bilgi verebilirseniz memnun olacağım.”

HAYRAT’A DOĞALGAZ SÖZÜ VERİLMİŞTİ…

“Hayrat ilçemiz için “2018 başında doğal gaz gelecek.” diye söz verildi, 2019’da Hayrat’ın doğal gaz altyapısı hazırlandı, şu anda Görgülü Mahallesi’nde taşıma doğal gaz için 5 bin TL’ye bir yer kiralanmış, buradan Hayrat’ın belli yerlerine doğal gaz verilecekmiş. PTT binasının, lise ve ortaokulun olduğu Cumhuriyet Mahallesi’nde maalesef doğal gaz yok.”

ARSİN VE AKÇAABAT’IN BATISINDA DOĞALGAZ YOK

“Arsin ilçemizin bir kısmında doğal gaz var, bir kısmında yok. Arsin’den doğuya doğru gittiğinizde doğal gaz var fakat batı tarafında yani Fatih Mahallesi ve yüksekokul, Anadolu lisesi, itfaiye, kooperatif binalarının olduğu Güzelyalı Mahallesi tarafında doğal gaz yok, Aksa Elektriğin olduğu bölgede de maalesef doğal gaz yok. Akçaabat ilçemizde de durum pek parlak değil. Trabzon’un batı kısmında kalan ilçelerinde neredeyse hiç doğal gaz yok diyebiliriz. Akçaabat’ın Yıldızlı Mahallesi’ne kadar olan yerlerde doğal gaz var fakat Yıldızlı Mahallesi’nden batı tarafına doğru doğal gaz yok.”

MAÇKA’YA DOĞALGAZ VAATLERİ…

“Maçka ilçemizin merkez Mahallesi’nin üçte 1’ine doğal gaz veriliyor, taşımalı doğal gaz veriliyor; diğer kalan mevkilere de en kısa sürede verileceği söylendi. Bu sürenin ne kadar kısa olacağı konusu da tabii, tartışmalı bir konu öbür örneklere baktığımız zaman.”

ORTAHİSAR MERKEZ DIŞINDA DOĞALGAZ YOK

“Merkez ilçemiz, Ortahisar ilçemiz: Buranın 85 mahallesi var, merkez mahallelerimizde yani şehir merkezinde bulunan mahallelerimizin birçoğunda doğal gaz var çok şükür ancak eskiden köy olan ve büyükşehir olmamızla birlikte mahalleye çevrilen diğer mahallelerimizin hiçbirinde doğal gaz yok yani bu Trabzon’un merkezinden bahsediyoruz. Meydan bölgesinde, şehrin kent merkezinde de şu anda doğal gaz altyapı çalışmaları yapılıyor. Beştaş Mahallemizde Karayollarına ait olan yol sebebiyle maalesef doğal gaz yok yine merkezde. Çukurçayır’ın Mısırlı bölgesine henüz doğal gaz gelmemiş ve yatırım planında da maalesef görülmüyor.”

ÇARŞIBAŞI, ÇAYKARA, DÜZKÖY, KÖPRÜBAŞI, DERNEKPAZARI’NDA DOĞALGAZ YOK

“Sürmene ilçemizin merkezinde doğal gaz var fakat Sürmene Deresi’nin karşısı olan Yemişli Mahallesi’nde doğal gaz yok, herhangi bir çalışma da yok. Topraklarından boru hattı geçen Şalpazarı, Vakfıkebir ilçelerimizde de maalesef doğal gaz yok; bırakın doğal gazı, ilçelerimizin doğal gaz projesi dahi yok. Çarşıbaşı ilçemizde doğal gaz yok, herhangi bir çalışma da yok. Çaykara ilçemizde doğal gaz da yok, herhangi bir çalışma da yok. Düzköy’de doğal gaz da yok, herhangi bir çalışma da yok. Araklı’da birtakım çalışmalar var, bunu umut verici olarak görüyoruz, bundan da memnuniyet duyduğumuzu ifade ediyoruz. Köprübaşı ve Dernekpazarı ilçelerimizde de ne doğal gaz var ne de herhangi bir çalışma var.”

CUMHURBAŞKANI DOĞALGAZ SÖZÜ VERMİŞTİ AMA…

“İlçelerimizdeki durum bu fakat Sayın Cumhurbaşkanı 16 Şubat’ta Trabzon’da gerçekleştirdiği bir konuşmasında “Trabzon’a, Of’a, Araklı’ya, Hayrat’a, Sürmene’ye, Arsin’e, Maçka’ya, Akçaabat’a doğal gazı getirdik. Ayrıca, iki gün önce burada söz verdiğimiz Vakfıkebir’e, Yomra’ya, Beşikdüzü’ne de doğal gaz arzını sağladık.” dedi. Şimdi, örneklerini verdim sizlere, sağlanıp sağlanmadığını hep birlikte gördük. Bu eksikliklerin ivedi olarak yerine getirilmesi konusunda desteklerinizi ve takiplerinizi özellikle rica ediyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Kaya : ”Trabzon’da 18 İlçenin 9’unda Doğalgaz Yok”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!