DİSK-AR Gerçek İşsiz Sayısını Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK işsiz sayısını 4 milyon 236 bin olarak açıklarken, DİSK-AR gerçek işsiz sayısını mevsim etkisinden arındırılmış olarak 9 milyon 204 bin olarak açıkladı.

DİSK-AR (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi) İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu yayımlandı. Buna göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 204 bin olarak gerçekleşti. TÜİK bugün açıkladığı işsizlik verilerinde 4 milyon 236 bin kişinin işsiz olduğunu belirtmişti.

Geniş tanımlı işsizlik oranını yüzde 25,8 olarak açıklayan DİSK-AR’ın raporuna göre genç işsizlik yüzde 25 olurken, genç kadın işsizliği yüzde 30’un üzerinde.

DİSK-AR’ın yayımladığı raporu şöyle:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 10 Mayıs 2021 tarihinde Mart 2021 dönemine ait Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçlarını açıkladı. Mart 2021 dönemi verileri TÜİK’in yeni metodolojisine dayanıyor.

TÜİK Mart 2021 dönemi dar tanımlı işsizlik oranını yüzde 13,1 ve TÜİK’in âtıl işgücü olarak, DİSK-AR’ın ise geniş tanımlı işsizlik olarak ifade ettiği oranı yüzde 25,8 olarak açıkladı. TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı Mart 2021’de 4 milyon 236 bin, TÜİK verilerinden hareketle yaptığımız hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise 9 milyon 204 bin olarak gerçekleşti.

TÜİK’e göre istihdamda Mart 2020’den Mart 2021’e 1 milyon 726 bin kişilik artış yaşandı. Diğer bir ifadeyle 1,7 milyon kişiye yeni iş yaratıldı. Ancak bunun salgın koşullarında nasıl gerçekleştiği ve istihdamın nasıl olup da salgın öncesi düzeye yaklaştığı belirsiz. TÜİK istihdamda olup işbaşında olmayanların sayısını açıklamadığı için gerçekte kaç kişinin fiilen çalıştığı, kaç kişinin istihdamda göründüğü halde çalışmadığı bilinmiyor. Öte yandan, İŞKUR verileri ile TÜİK verileri arasında büyük bir uyumsuzluk var.

TÜİK’in yeni kullanmaya başladığı metodolojiye göre açıklanan aylık veriler oldukça sınırlı bir kapsama sahip. Aylık verilerde daha önceki TÜİK metodolojisinde yer alan pek çok ayrıntı yer almıyor. Örneğin istihdam olup çalışmayanlar aylık verilerde yok. Bu nedenle salgın döneminde istihdamda görünüp iş başında olmayanların sayıları TÜİK verilerinde yer almıyor. Yine iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı, ümidini kaybeden işsizlerin sayısı ve genç işsizliğe ilişkin ayrıntılar TÜİK’in aylık verilerinde yer almıyor. TÜİK ayrıca üç aylık veriler açıklayacağını ve ayrıntıların burada yer alacağını açıkladı. O nedenle aylık veriler detaylı analiz yapmak için yeterli değil.

Rapordan özet bulgular şöyle:

  • Salgın işsizliği artırmaya devam ediyor.
  • Kadın işsizliği salgında daha yüksek seyrediyor.
  • Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 34!
  • Dar ve geniş işsizlik arasındaki makas büyük.
  • Genç işsizliği yüzde 25!
  • Genç kadın işsizliği yüzde 30’un üzerinde!
  • İstihdam verileri izahata muhtaç!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DİSK-AR Gerçek İşsiz Sayısını Açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!