A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Erol Günaydın’ın 8. Ölüm Yıldönümü

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Erol Günaydın, 15 Ekim 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Erol Günaydın, 15 Ekim 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Erol Günaydın Kimdir?

16 Nisan 1933 tarihinde dünyaya gelen Günaydın, Trabzon’un Akçaabat ilinde doğdu.

Galatasaray Lisesi’nde tiyatro yapmaya başlayan usta oyuncu, İstanbul Şehir Tiyatroları’nı da kazanarak tiyatro kariyerine başladı. “Andaval Palas” isimli oyunda ilk kez sahne deneyimi yaşayan Günaydın, 1955 yılında Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda da profesyonel aktörlük kariyerine adım attı. 50 yıl boyunca onlarca farklı film ve tiyatro oyununda yer almasının yanı sıra, TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi dizisinde de başrol oyuncularından biri olarak karakter canlandırdı.

Meddahlık geleneğinde Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye kadar uzanan tarihçede son temsilcilerden biri olan Günaydın, Genar Tiyatrosu’nu da Tuncel Kurtiz, Suna Keskin, Erol Keskin ve Cahit Irgat ile beraber kurdu.

2 Ağustos 2008 tarihinde rahatsızlanmasının ardından 14 gün hastanede kalan usta oyuncu, ardından taburcu edildi. 4 yıl sonra, 15 Ekim 2012 tarihinde tekrardan hastanede tedavi gördüğü sırada hayatını kaybeden Erol Günaydın, Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Mesut Yılmaz, hayatını kaybetti

Mesut Yılmaz'ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti.

Atatürk Hologramıyla Coşkulu 29 Ekim Kutlaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk defa Atatürk hologramını vatandaşlar ile buluşturdu.

İzmir’de 6.6 Büyüklüğünde Deprem

İzmir, İstanbul ve Bursa'da yoğun biçimde hissedilen bir deprem meydana geldi.

İstanbul için Sağanak Yağış Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve çevre iller adına bugün için sağanak yağış uyarısında bulundu.

“İBB ekipleri yardım için hazır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem sonrası Seferihisar ve Bayraklı ilçelerinde yıkılan binalardaki çalışmalarda İhtiyaç halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yardım için hazır olduklarını bildirdi…