A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

Kültür ve SanatErol Günaydın'ın 8. Ölüm Yıldönümü

Erol Günaydın’ın 8. Ölüm Yıldönümü

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Erol Günaydın, 15 Ekim 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Erol Günaydın, 15 Ekim 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Erol Günaydın Kimdir?

16 Nisan 1933 tarihinde dünyaya gelen Günaydın, Trabzon’un Akçaabat ilinde doğdu.

Galatasaray Lisesi’nde tiyatro yapmaya başlayan usta oyuncu, İstanbul Şehir Tiyatroları’nı da kazanarak tiyatro kariyerine başladı. “Andaval Palas” isimli oyunda ilk kez sahne deneyimi yaşayan Günaydın, 1955 yılında Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda da profesyonel aktörlük kariyerine adım attı. 50 yıl boyunca onlarca farklı film ve tiyatro oyununda yer almasının yanı sıra, TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi dizisinde de başrol oyuncularından biri olarak karakter canlandırdı.

Meddahlık geleneğinde Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye kadar uzanan tarihçede son temsilcilerden biri olan Günaydın, Genar Tiyatrosu’nu da Tuncel Kurtiz, Suna Keskin, Erol Keskin ve Cahit Irgat ile beraber kurdu.

2 Ağustos 2008 tarihinde rahatsızlanmasının ardından 14 gün hastanede kalan usta oyuncu, ardından taburcu edildi. 4 yıl sonra, 15 Ekim 2012 tarihinde tekrardan hastanede tedavi gördüğü sırada hayatını kaybeden Erol Günaydın, Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki