ET VE SÜT KURUMU’NDA HUKUK SKANDALI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Et ve Süt Kurumu’nda yapılan atama kurum mevzuatına aykırılık teşkil ederken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan yeni genel müdürün alacağı her karar ESK’yı hukuken tartışmalı hale getirecek…

MUSTAFA KAYHAN

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ardından bir hukuk skandalı da Et ve Süt Kurumu’nda ortaya çıktı. ESK’ya dün yapılan atama kurum mevzuatına aykırılık teşkil ederken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan yeni genel müdürün alacağı her karar ESK’yı hukuken tartışmalı hale getirecek.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre;  Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun görevden alınarak yerine eski Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan atanırken, bu atamanın KİT statüsündeki ESK’nın tabi olduğu 233 sayılı kanun hükmündeki kararnameye aykırı olduğu ortaya çıktı. KİT’lerde atama doğrudan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılabilirken, Bakan ise sadece yönetim kurulu üyelerinden birini görevlendirme ile atama yapabiliyor. Dün Genel Müdürlüğe vekaleten atanan Mustafa Kayhan’ın ESK yönetim kurulu üyesi olmadan bu göreve atanması söz konusu 233 sayılı KHK’ya aykırılık teşkil ediyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlanmadan Mustafa Kayhan’ın atacağı her imza ve alacağı her karar hukuki anlamda tartışmalı hale gelecek.

TARIM KREDİ’DEN SONRA ESK’DA HUKUK SKANDALI

Kamu bürokrasisinde usul ve sistemin ayaklar altına alınması dikkat çekiyor. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri tam 4 yıl hukuksuz bir şekilde yönetilirken, yeni Bakan Vahit Kirişçi’nin de yaptığı ilk atamaların usulsüz çıkması kamu bürokrasisinin iş bilmezliğini ve keyfiliğini gözler önüne seriyor.

KİT STATÜSÜNDE VE ATAMALAR SADECE CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE YAPILABİLİYOR

KİT statüsünde bulunan Et ve Süt Kurumu 233 sayılı KHK’ya tabi. ESK’da genel müdür aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor. Yönetim Kurulu, ESK’nın en yüksek seviyede yetkili ve sorumlu karar organı iken Genel Müdürlük ise ESK’nın yetkili ve sorumlu yürütme organını oluşturuyor. Genel Müdür ve yönetim kurulu üyeleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanabiliyor.  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan Tarım Bakanı sadece yönetim kurulunda bulunan bir ismi vekaleten genel müdür olarak görevlendirebiliyor, yönetim kurulu üyesi olmayan bir ismi ise görevlendiremiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ BEKLENMEDEN MEVZUATLARA AYKIRI ATAMA YAPILDI

Yönetim Kurulu üyesi olmadığı halde eski Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadan sadece Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin oluru ile Genel Müdürlüğe atanması ESK’da ciddi bir hukuk krizini gündeme getirdi. Mevzuat ortada iken Bakanlık ve ESK hukuk müşavirliğinin bu skandala geçit vermesi manidar bulundu.

etsutkurumu
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ET VE SÜT KURUMU’NDA HUKUK SKANDALI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!