Güvenlik Amiri Yıldırım’ın Esenyurt Polis Merkezi’nde Ölümüyle İlgili Soruşturma Başlatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir şirketin güvenlik amiri olan 3 çocuk babası Birol Yıldırım’ın (42) önceki gün Esenyurt Polis Merkezi’nde ölmesiyle ilgili olarak ailesi darp iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İstanbul Valiliği ise Birol Yıldırım’ın bekleme salonunda aniden fenalaşarak hayatını kaybettiğini, olayla ilgili olarak da adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Polis kayıtlarına göre olay, Esenyurt Akeveler Mahallesi’nde bulunan NTowers isimli bir sitede yaşanan kavgayla başladı. Sitede görevli 2 güvenlik görevlisi ile site içerisinde bulunan kafe sahibi arasında, kafenin kapanma saatiyle ile ilgili tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Aynı sitede oturan ve kafe sahibine destek veren Zetyinburnu Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memurunun da aralarında bulunduğu ikisi güvenlik görevlisi 4 kişi gözaltına alınarak karakola götürüldü. 

Esenyurt’ta bir şirketin güvenlik amiri olan Birol Yıldırım (42) gözaltına alınan çalışanının peşinden gittiği polis merkezinde öldü. Ailesi darp iddiasıyla suç duyurusunda bulunurken, İstanbul Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü’ne dayanarak yaptığı açıklamada, Birol Yıldırım’ın aniden fenalaşarak yaşamını yitirdiğini duyurdu. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Esenyurt ilçemiz Akevler Mahallesi’nde 05/06/2021 Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında kavga olayına karışan ve karşılıklı şikâyetçi olan 4 şahıs, haklarında işlem yapılmak üzere polis merkezine sevk edilmiştir. Şahısların çalıştıkları iş yeri yöneticisi B.Y. polis merkezine gelerek kavgaya müdahil olmuş ve hakkında işlem yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bekletildiği sırada fenalaşan B.Y. 112 Acil Sağlık ekiplerimizin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat devam etmektedir.”

İDDİAYA GÖRE GÜVENLİK KAMERASININ BULUNMADIĞI MUTFAĞA SOKULDU

Ailenin iddiasına göre Birol Yıldırım; çalışanı olan bir güvenlik görevlisinin kavgaya karışması üzerine gözaltına alınıp Esenyurt Polis Merkezi’ne götürüldüğünü öğrendi. Yıldırım, önceki gün saat 23.00 sıralarında söz konusu polis merkezine gitti. Çalışanının durumu hakkında bilgi almak isteyen Yıldırım, karakola alınmadı. Bunun üzerine karakol amiri ile Yıldırım arasında tartışma yaşandı. Bunun üzerine Yıldırım, karakol amirinin talimatıyla iki polis tarafından derdest edilerek elleri arkadan kelepçelenerek karakola sokuldu. Hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmamasına rağmen gözaltına alınan Yıldırım, nezarethaneye veya bekleme salonuna değil güvenlik kamerasının bulunmadığı mutfağa sokuldu.

POLİS GECE 04.00’TE ÖLÜM HABERİNİ AİLEYE BİLDİRDİ

İddiaya göre; karakol önünde ve içerisinde bulunan görgü tanıkları; Birol Yıldırım’ın sokulduğu mutfaktan kısa bir süre sonra bağırtı ve vurma sesleri duyduklarını, yaklaşık 45 dakika sonra seslerin kesildiğini söyledi. Karakol amirinin olayın ardından panikle karakolun dışına çıkarak işlemleri için bekleyen kişilere, “Siz az önce Birol Yıldırım’ın bana hakaret ve küfür ettiğini duydunuz” değil mi diyerek tanık bulmaya çalıştı. Daha sonra karakola çağrılan ilkyardım ekibi, saat 01.00 sıralarında karakolun mutfağında Birol Yıldırım’ın cansız bedeniyle karşılaştı.

Yine iddiaya göre, saat 04.00 sıralarında polisler, Yıldırım’ın yakınlarını arayarak, 3 çocuk babasının, aniden fenalaşıp, hayatını kaybettiğini bildirdi.

“BURNUNDAN, GÖZÜNDEN VE KULAKLARINDAN KAN GELMEYE DEVAM EDİYORDU”

Ailenin avukatı Hüseyin Tuzcu, başlarına gelebilecek olanları tahmin için Esenyurt Devlet Hastanesi’nce, “Darp izi yoktur” şeklindeki ölüm raporu düzenlenen Birol Yıldırım’ın naşının yıkandıktan sonraki fotoğrafını çektiğini söyledi. Tuzcu, “Yıkanmış olmasına rağmen burnu darp nedeniyle göçmüş olduğundan burnu kapatılmak zorunda kalınmıştı. Burnundan, gözünden ve kulaklarından kan gelmeye devam ediyordu” dedi.

AVUKAT TUZCU’NUN AÇIKLAMASI

Avukat Hüseyin Tuzcu ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği tarafından yapılan Birol Yıldırım’ın ölümüne ilişkin açıklamayı esefle kınıyorum. Malum olduğu üzere Birol Yıldırım dün akşam saat: 22:00, 22:30 sıralarında Esenyurt Polis Merkezine gitmiş polis merkezinde gözaltına alınan arkadaşının durumunu sorduğunda oradaki polisler tarafında tartaklanarak ve darp edilerek gözaltına alınmış, usulüne aykırı bir şekilde gözaltına alınmış. Gözaltına alındıktan yaklaşık bir buçuk, iki saat sonra gece saat bir buçuk sıralarında gözaltındayken öldürülmüş. Darp edilerek öldürülmüş ve daha sonra da kalp krizi olarak öldüğü belirtilerek, üstü kapatılmaya çalışmaktadır. Oysa ki Birol Yıldırım sağlıklı bir şekilde karakola gitmiş arkadaşının durumunu öğrenmek için. Ancak oradaki polisler tarafından darp edilmesi sonucu, sağlam gelen insanın ölmüş olarak karakoldan çıkması sağlanmıştır. Oysa ki polis can güvenliğini koruyacağı vatandaşını gözaltındayken ölümüne sebep olmuştur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Güvenlik Amiri Yıldırım’ın Esenyurt Polis Merkezi’nde Ölümüyle İlgili Soruşturma Başlatıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!