Hanefi Avcı: ”Peker, bildiklerinin sadece yüzde 10’unu anlattı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, Sedat Peker’in açıklamaları için değerlendirmede bulundu.

Avcı, “Anlattığı şeyleri önemsiyorum. 30 yıllık çok ciddi ilişkiler ağına sahip. Bildiklerinin yüzde 10’unu anlattı” yorumunu yaptı.

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı, Sedat Peker’in iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Sözcü’den Erdoğan Aktaş’ın sorularını yanıtlayan Avcı, Peker’in iddialarını önemsediğini söyledi. Avcı şunları dile getirdi : 

“Ben genel olarak olumlu görüyorum. Kişiliğinden ayrı olarak anlattığı şeyleri önemsiyorum. Çünkü uzun yıllar, neredeyse 30 yıla yakın, yeraltı dünyasının bilinen bir elemanı. İş dünyasıyla, emniyetle, siyasetle bazı bağlantıları var. Çok geniş bilgilere sahip. Bu bilgilerin büyük bir kısmının önemli olduğu kanaatindeyim. Eksiği olabilir, yanlışı olabilir, bazı konularda ufak tefek hataları olabilir ama bu bilgilerin önemsenmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu devlet epeyden beri bu tip sıkıntılar yaşıyor, hukuk düzenini bir türlü oturtamıyor. Hukuk dışı oluşumlar, hukuk dışı faaliyetlerle işleri götürmeye kalkıyor. Bunun yarattığı sorunlar zaman zaman ortaya çıkıyor. Bunu kapatmak, susturmak değil; bunu bir fırsata çevirmesi gerektiğine inanıyorum. Bu anlatılanların ciddiyetle dinlenmesini, ders alınması gerektiğini, hatayı, yanlışı görüp tedbir alınması gerektiği noktasındayım.”

‘İLERİDE KONUŞACAKLARI DAHA GENİŞ BOYUTTA OLACAK’

Peker’in çok daha fazla bilgiye sahip olduğuna inandığını belirten Avcı, “30 yıllık çok ciddi ilişkiler ağına sahip. Ben şu anda konuştuğu değil, konuşacaklarının çok daha ilerde olacağına, çok daha geniş boyutta olacağına inanıyorum. Bunun önemsenmesi ve devletin bunu her boyutuyla değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

‘ATACAĞI ADIMLAR HÜKÜMETİN TAVRINA GÖRE DEĞİŞECEKTİR’

Peker’in ileriki süreçte ortaya atacağı iddiaların, hükümetin kendisine yönelik tavrına göre şekilleneceğini savunan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda bildiği her şeyi değil, belli konuları anlatıyor. Bu anlattıklarının çapının genişlemesi, direkt ona yönelik yapılacak işlemleri de belirler. Bilgisi bana göre çok büyük. Çok fazla bilgi var, kafasına yüzde 10’luk bir kısmını koymuş. Mesela kendisinin üzerine, yakınlarının üzerine, dost bildiği, yakın gözüken insanlar üzerine gidilir de; anlattığı olaylar incelenmez, gösterildiği olaylar üzerine bakılmaz, araştırılmaz, soruşturulmazsa bu defa daha tahrik olur. Tahrik olacağı zaman mevcut hükümetin daha fazla karıştığı olayları ve onları suçlayacak olaylara doğru genişler diye düşünüyorum. Buradaki gelişmelerin seyri onu etkiler diye düşünüyorum.”

‘DAHA FAZLA BİLGİ VERMESİNİ SAĞLAMAK GEREK’

Peker’in ortaya attığı iddiaları, kişiliğinden ve kimliğinden bağımsız olarak değerlendirmek, hatta daha fazla bilgi vermesini sağlayarak bunu bir fırsata çevirmek gerektiğini ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

“Bu ülkede hakikaten geçmişten beri yanlış yaşanan, hukuksuz bir ortam var. Bazı kamu görevleri, bazı devlet görevleri bu tip ilişkilerle işler yapmaya kalkıyor, böyle işlere ihtiyaç var zannediyor, toplumu da kandırıyor; kutsal duygularla, vatan, millet bahaneleriyle insanları kandırarak böyle ilişkiler geliştiriyor, kendi menfaatine uygun işler yapmaya kalkıyor. Bunun ortaya çıkarılması, bunun ayıklanması, Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olması lazım. Bu toplumda konuşmak isteyen çok insan var, konuşmuyor. Siz, toplumu suskunlaştırırsanız böyle olur. Ama bunun tersine herkesin konuşabileceği bir ortam oluşturursak belki bunların büyük bir kısmı olmazdı.”

Sedat Peker, 2011 yılında Hanefi Avcı’nın ‘Ergenekon’ ve ‘Devrimci Karargah’ davalarından tutuklu yargılandığı dönemde verdiği ifadede, Avcı’nın itirafçılardan çete kurup infazlar yaptırdığını söylemişti. Hanefi Avcı, açıklamasında Peker’in hakkında dile getirdiği iddialara değinmedi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hanefi Avcı: ”Peker, bildiklerinin sadece yüzde 10’unu anlattı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!