İktidar kaynakları Peker krizine dair konuştu: ”Cumhur İttifakı’nın koşulları ortadan kalkabilir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sedat Peker’in iddiaları ile yaşanan krize dair hükümet ve AKP kaynakları ilk kez konuştu.

BBC Türkçe’ye isim vermeden konuşan kaynaklar, Peker operasyonu hakkındaki iddialardan Yalıkavak Marina’nın el değiştirmesine kadar birçok iddia hakkındaki görüşlerini açıkladı. AKP’den bir kaynak, “Parti için çok ciddi bir kriz söz konusu” şeklinde konuşurken, “Bu kriz, Soylu’nun gitmesi ve Cumhur İttifakı’nın zorunlu koşullarının ortadan kalkmasına neden olabilir” ifadelerini de kullandı.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolar aracılığı ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Bakan Mehmet Ağar’ın merkezinde yer aldığı açıklamaları gündemdeki yerini koruyor. Ancak AKP’den ve MHP’den şu ana kadar resmi bir açıklama gelmemişti. Hükümet ve AKP içinden kaynaklar, ilk kez konuya dair açıklamalarda bulundu.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk, hükümet yetkilileri ve AKP kaynakları ile konuştu.

PEKER’İN EVİNE OPERASYON: SOYLU DOĞRUYU SÖYLEMİYOR

Peker, evine yapılan operasyonda küçük kızına silah doğrultulduğunu ve eşinin bir polis memuru tarafından tüfekle duvara itildiğini iddia etmiş, Soylu ise bu iddiaları yalanlamış ve operasyonun görüntülerini paylaşmıştı.

BBC Türkçe’ye konuşan bir hükümet yetkilisi ise Peker’in iddiasıyla ilgili şunları söyledi: “Soylu’nun o yayında söyledikleri doğru değil. O operasyonda Peker’in çocuğuna silah doğrultmak gibi aileyi rencide edici olayların yaşandığı aslında biliniyor.”

YALIKAVAK MARİNA: LİMANA EL KOYMAK İÇİN YAPMIŞLAR

Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı, Mübariz Mansimov’a ait Yalıkavak Marina’yı ele geçirmekle suçlamıştı.

Hükümet yetkilisi bu iddiayla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Ağar’ın bu tarz işlerle malına mal kattığı sürekli kulağımıza çalınıyordu. Çok değerli olan o limanla ilgili iddialar doğru. Burada Aliyev’in başlattığı bir operasyonla limanın alındığı ve FETÖ iddiasının asılsız olduğu zaten dillendirilen, parti içerisinde konuşulan bir şeydi. Bu iddia doğru. Limana el koymak için yapmışlar.”

PEKER’E SORUŞTURMA: ŞİKÂYETÇİ OLUNMASI İSTENMİŞ OLABİLİR

Hükümet kaynakları, Peker hakkında 2018 yılından bu yana rafta duran İstanbul’daki soruşturmanın, Nisan 2021’e gelindiğinde somut bir suçlamayla hız kazanması için, H.H.B isimli kişiden, “şikayetçi olmasının istenmiş olabileceğini” söylüyor.

AKP İÇİNDE VE İTTİFAKTA KRİZ

BBC Türkçe’ye konuşan AKP’den bir kaynak, yaşananların partiye etkisini, “Parti için çok ciddi bir kriz söz konusu” ifadeleriyle dile getirdi.

AKP kaynağına göre Cumhurbaşkanı’nın bu konuda net tavır almasını zorlaştıran başlıklardan biri Cumhur İttifakı’nda kriz potansiyeli, diğeri de Soylu ve Albayrak arasındaki gerilim:

“Cumhurbaşkanı’nın Cumhur İttifakı ile ittifak koşulu olan Soylu’dan ve onun ile Albayrak arasında yaşananlardan rahatsız olduğu, ittifakın AKP açısından çok bağlayıcı olduğu ve bunun rahatsızlık yarattığı zaten biliniyor.”

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ZORUNLU KOŞULLARININ ORTADAN KALKMASINA NEDEN OLABİLİR

Kaynak, bu krizin Cumhur İttifakı’nı oluşturan koşulların ortadan kalmasıyla sonuçlanabileceğini söylüyor: “Bu süreç, Soylu’yu hükümet içerisinde daha pasif bir pozisyona çekmekle ya da doğrudan istifasıyla sonuçlanabilir. Bunu bizzat ‘devletin’ kendisi yapıyor olabilir. Bu kriz, Soylu’nun gitmesi ve Cumhur İttifakı’nın zorunlu koşullarının ortadan kalkmasına neden olabilir. Soylu bir anda görevden alınarak parti dışında bırakılamaz belki ama daha önce de partide istenmeyen kişilere yapıldığı gibi parti içerisinde etkisiz hale getirilmesinin taşlarını döşeyen bir süreç olabilir. Ya bu savaş giderek çirkinleşir ve iddialarda adı geçen aktörlerin sayısı artar ya da Soylu istifaya zorlanır.”

‘MAFYA YÜKLERİ’, KULAĞIMIZA ÇALINAN ŞEYLERDİ

Hükümet yetkilisi, “Bu yaşananlar AKP içerisinde, ‘Siyaset yük kaldırmaz’ şeklinde yorumlanıyor. Soylu’nun mafyayla ilgili yükleri olduğu ve bunun hesaplaşmasının görüldüğü havası hâkim. Zaten duyduğumuz, kulağımıza çalınan şeylerdi, şimdi ayyuka çıkmış oldu. AK Parti içerisinde hala, Erdoğan tüm bunları düzeltecek umudu var” diyor.

AYAK BAĞLARINDAN KURTULMA FIRSATI

AKP kaynağı ayrıca, Peker’in yayımladığı videolarla devlet içerisinde birilerinin Cumhurbaşkanı’na, bu “ayak bağlarından” kurtulma fırsatı sunduğunu düşünüyor:

“Peker her ne kadar Cumhurbaşkanını doğrudan suçlamıyor olsa da örtülü olarak, yozlaşmış kişileri parti bünyesinde tutmakla suçluyor. Eğer Cumhurbaşkanı, Soylu ve Ağar ekibine sahip çıkarsa, parti içerisinde bölünmeye neden olacaktır. Bu yaşananlar AKP için tam da göründüğü gibi çok büyük bir kriz. Çünkü Peker şu an, ucunun ne zaman size döneceğini bilmediğiniz bir canlı bomba.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İktidar kaynakları Peker krizine dair konuştu: ”Cumhur İttifakı’nın koşulları ortadan kalkabilir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!