İmamoğlu, İstifalar hakkında konuştu! “İstifa tercihlerini anlamlı bulmadım.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katıldığı Halk TV özel yayınında soruları yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden 3 milletvekili hakkında düşüncelerini açıkladı.

İmamoğlu ; “Öncelikle istifaları üzüntüyle karşıladım. Böyle önemli bir süreçte, önemli bir yolculukta Cumhuriyet Halk Partisi’nin özellikle son dönemde tabiri caizse bugünün şikayet ettiğimiz bütün olumsuz unsurlarının karşısında buluşan ittifak ruhuna önderlik ettiği bir dönemde, böyle bir istifa tercihlerini hem anlamlı bulmadım hem kendi adlarına üzüldüm. Milletimiz şahsi ve rasyonel olmayan gelişmeleri takip ettiğini biliyorum. Pişman olacaklarını şimdiden görüyor ve söylüyorum” dedi.

Kendisine yöneltilen “ İstifa eden 3 milletvekilinin Genel merkez yönetimine ilişkin eleştirileri hakkındaki ,partinin Atatürkçü olmaktan uzaklaştığı, bölücü Bir siyasi ittifak modeli kurmaya çalıştığı yönündeki   sert kelimelerle ifade edilmiş eleştirileri” hakkında düşüncesi sorulan Ekrem İmamoğlu;

“Önce şunu ifade edeyim; Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel değerleri ve ana ilkeleri var. Benim de şu anda bu partimde olmamın ana gerekçeleri bunlar. Nedir? Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmak, Vatanın bölünmez bütünlüğünü her daim savunmak, çağdaş bir geleceği erişmek adına ne gerekiyorsa; gençlik adına, eğitim adına, çocuklar adına yapmak ve bunu en ahlaklı bir şekilde temsil etmek. Bu değerlerin Kurucu Önderi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığını her zaman gösteren bir siyasi parti ve ortam yaratmış olması. Bu manada, yani bu değerleri bahane edip Parti’den ayrılıyorum demek; şu anda bu partide siyaset yapan ben ve benim gibi milyonlarca insana hakaret demektir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü : “Yani bu üç kişilik bir hareket, eleştiri hakkını kullanıyor ve bu konuda çözüm arayışı olsaydı; Partimiz de bunun kurulları var. Ben şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’yım. Onlar da bulundukları illerin milletvekilleri. Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde seçilmiş milletvekilleri, bazı eksiklikleri görüyorlarsa; ki katılmıyorum fikirlerine, eleştirilerine katılmıyorum ama görüyorlarsa bile bazı eleştirileri ve bakışları varsa bile bunun mücadelesini asla vazgeçmeden Cumhuriyet Halk Partisi’nde vermeye devam etmeleri gerekirdi. Kaldı ki; bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet Halk Partisi adına göndermiş insanlarsınız. Dolayısıyla, çizdikleri güzergah ya da bahanelerini, gerekçelerini ya da bu anlamda eleştirilerini kabul etmemekle beraber; tekrar ifade edeyim ki, onlar adına üzüldüm. Son derece pişman olacaklar.”

CHP son 30 yılın en başarılı siyasal sürecini yaşıyor.

“Cumhuriyet Halk Partisi son yılların, belki de son 30 yılın yani 89’dan sonraki son 30 yılın en başarılı siyasal sürecini yaşıyor. Özellikle 2019 yerel seçimleri ve hatta 2018 yılı ittifak uzlaşma zemini Türkiye politikası, siyaseti açısından önemli değerli bir dönemde de çok başarılı bir dönem. Tabii bu bir başlangıç. Yani 2019 yerel seçimlerini bir sonuç diye okuyan insanlar çok kısır düşünen insanlar. Sonuç değil tüm ile bir başlangıç bu başlangıç ruhuna anlamaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. yüz yılına dönük müthiş bir başlangıç yapabilme fırsatına sahibiz ve kesinlikle bunun önderi, bunun lideri Cumhuriyet Halk partisidir. Aldığı oyu bakımından, kurumsallığı bakımından ve gücü bakımından bu yönüyle çok asil bir yolu, yürüyüşü var. Bütün bu tartışmalar birazcık canımızı sıkabilir, Birazcık böyle yüreğimizi burkabilir ama zerre kadar zarar vermez. Çünkü şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde çok başarılı en başta 11 Büyükşehir Belediye Başkanı var. Çok değerli bir yerel yönetim süreci var. Cumhuriyet Halk Partisi açısından Genel Başkanımızın da süreci, böylesi bir bakışla değerlendirdiğini düşünüyorum. Yolları açık olsun.”

 İçişleri Bakanlığı’nın belediyenin soruşturma dosyalarına el koymasına tepki gösterdi.

İBB’Ye ait soruşturma dosyalarına el koymasıyla ilgili de konuşan İmamoğlu, “Televizyonda dedim diye yollamışlar. Lafa bakar mısınız? O zaman buradan söylüyorum. En az 40 tane daha soruşturma gelecek merak etmeyin. Hani tekrar müfettiş yollamak isterlerse diye” şeklinde konuştu.

Sayın İnce, umarım yeni parti kurmaz!

Muharrem İnce’nin parti kuracağı iddialarına, ‘Umarım yeni parti kurmaz’ diye yanıt veren İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben fikrimi bizzat kendisine 3-4 ay önce söyledim. Ben aklımdan geçeni Sayın İnce’ye söylemeyecek uzaklıkta birisi değilim. Her zaman da söyledim.

Bütün Türkiye’de yaptığı her hamlede yanında olmaya gayret ettik. Ama bundan sonraki yol tercihi bana göre yanlış. Umarım kurmaz ama kendi takdiridir. Umarım siyasi anlamdaki yol haritasını yine CHP’de devam ettirir. Elbette ki partimizin kurallarına, disiplinine uygun bir şekilde…”

Anne Havva İmamoğlu’ndan canlı Yayın sürprizi.

WhatsApp Image 2021 01 29 at 23.42.25 1

Programın son bölümünde aile yaşantısı ile ilgili gelen sorulara cevap veren Ekrem İmamoğlu, “ailenizle yeterince görüşebiliyor musunuz? En son annenizle yüz yüze ne zaman görüştünüz ?” şeklinde ki soruya ; “aileme yeterince vakit ayıramıyorum, sağ olsunlar anlayışla karşılıyorlar. Annemi en son 15 gün kadar önce ziyaret edebildim” cevabından sonra stüdyoda ki sürpriz ile karşılaştı. Halk TV ekibi anne Havva İmamoğlu’nu da canlı yayına getirerek bir sürpriz hazırlamıştı. Programın son bölümünde ise; Ekrem İmamoğlu ile annesi Havva İmamoğlu arasında geçen doğal ve samimi diyaloglar damga vurdu…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İmamoğlu, İstifalar hakkında konuştu! “İstifa tercihlerini anlamlı bulmadım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!