İbrahim Cevahir Camii ibadete açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde temelini attığı Beylikdüzü İbrahim Cevahir Camii’ni ibadete açtı. Açılış törenine CHP Parti Meclisi üyesi Bülent Tezcan, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve merhum İbrahim Cevahir’in yakınları, mahalle muhtarları ve gaziler katıldı.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından geleneksel Türk mimari konseptiyle, 1037 m²’lik alana inşa edilen İbrahim Cevahir Camii ibadete açıldı. Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanıyken temellerini attığı İbrahim Cevahir Cami’nin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla yaptı.

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde temellerini atıp, yapımına başlattığı, Beylikdüzü Belediyesi ve Cevahir Ailesi ortak yapımı İbrahim Cevahir Camii İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bugün hizmete açıldı.

Açılışa CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Bülent Tezcan, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Cevahir Ailesinin temsilcileri ve çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanında çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada “Beylikdüzü ilçemizin çok güzide bir noktasında, ihtiyaç duyulan bir yerinde bir camimizin yapılması ve ibadete açılmasına hep beraber eşlik ediyoruz. Sürecin kıymetli bir tarafı ise bu bölgenin böyle bir camiye ihtiyaç duyuyor olmasıydı. İyiliklerde yarışan insanların bir arada olması, o toplumun huzuru ve refahını sağlar. Bu manada biliyoruz ki Cevahir ailesi iyilik konusunda yarışan bir ailedir.  İbrahim Cevahir, bizim ağabeyimizdir. Yakından tanıdığım birisidir. Allah gani gani Rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Kendisini çok severdik ama hayat böyle. Şimdi de evlatları burada ve bir eser üreterek bir cami inşa ederek ismini burada yaşatmayı niyet etmiştir.

Cami bizi bir araya getirir, buluşturur. Hayata dair güzel nasihatler verir, uyarılarda bulunur. İnsanların birleştirir, kadına saygıyı, Çocuklara iyi ahlak öğrenmeyi anlatır, camilerimiz bu birleşmenin ve buluşmanın odağıdır. Biz milli dayanışmayı da bu camilerde yaşadık ve yaşattık. Buralar bizim en üst seviyede duygularımızın merkezidir. Camiler maneviyat içerir, siyaset şu kapıdan içeri giremez. Allah esirgesin. Allah korusun. Buranın sahibi yoktur. Buranın tek sahibi Yüce Allah’tır. ‘’ dedi.

İmamoğlu, Cami açılışına katılmayan ilçe müftüsünü eleştirdi

İlçe müftüsünün davetli olduğu halde ilk ibadete gelmediğini belirten İmamoğlu, “Ben bunu ilk defa yaşamıyorum. Cami yaparken nasıl engellendiğimiz, taziye evi yaparken nasıl engellendiğimizi, müftülük yaparken nasıl engellendiğimizi Allah biliyor, ben biliyorum kullar da biliyor. Bu 7 senedir yaşadıklarım; yeni değil. Ya ben, ‘Allah akıl versin’ diye dua ediyorum onlar için. Dediğim tek şey de budur, başka hiçbir şey demem. Allah’ım onlara gani gani akıl versin, rahmet yağdırsın onlara. ‘Amin’ deyin; ihtiyaçları var.

Benim inancımı temsil eden herkesin, hiç kimsenin siyaset ile zerre ilgisi olamaz. Ben önümü iliklerim, duamı ederim. Ona duyduğum saygıyı tarif edemem. Ben, o ocaklarda yetiştim. Benim rahmetli Dedem Trabzon’da Pazarkapıda kadim bir caminin yıllarca Dernek Başkanlığı yapmış adamdır. Bir imama, bir müftüye saygıyı iyi bilirim. Ben sokağı bilirim, mahalleyi bilirim, camiyi bilirim, Kur’an kursunu da bilirim. Cevahir ailesine teşekkür ediyorum, Beylikdüzü Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum, emeği geçen, katkısı olan bütün dostlarımıza bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

İbrahim Cevahir Camii’in temellerinin atıldığı dönemde, Ekrem İmamoğlu’nun Koordinatör Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Cami kelimesinin anlam itibariyle toparlayan, bir araya getiren ve buluşturup birleştiren olduğunu vurgulayarak yaptığı konuşmada; “İyilikte yarışırsak iyi bir kul ve yurttaş olabiliriz. Dolayısıyla pandeminin de bize öğrettiği gibi dayanışma ve yardımlaşmayı en üst seviyede tutmak zorundayız” dedi.

 2020’nin karanlık ruhuna rağmen birçok icraatı gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Çalık, “Altyapıdan yeşil alanlara varıncaya kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de iş birliği içerisinde birçok faaliyeti bu kentle buluşturduk. Bu mahallenin camiye ne kadar ihtiyaç duyduğunu da buradaki yurttaşlarımız çok iyi biliyor. Yakın çevrede cami yoktu. 40-50 bin nüfusun olduğu yerde camiye ulaşmak için vatandaşlarımız çok ciddi bir mesafe kat etmesi gerekiyordu. Cevahir ailesine böyle güzel bir eseri bu kente kazandırdıkları için minnetlerimi sunuyorum. İbrahim Cevahir amcamızın da ruhu şad olsun” diye konuştu.

Sevilen iş insanlarından merhum İbrahim Cevahir’in ailesinin katkılarıyla inşa edilen cami, 1800 kişilik kapasitesi ve geleneksel Türk mimari konseptiyle 1037 m² alana inşa edildi. Dualarla ibadete açılan caminin ilk Cuma namazına CHP Parti Meclis Üyesi ve Milletvekili Bülent Tezcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, ilçe protokolü, muhtarlar, Cevahir ailesi mensupları ve cami cemaati katıldı. Katkılarından dolayı Hamit Cevahir’e çiçek ve plaket takdimi yapılmasının ardından cemaatle Cuma namazı kılındı.

haber ici 1

haber ici 2

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İbrahim Cevahir Camii ibadete açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!