İzmir Depremi’nin ardından Doğu Karadeniz için uyarı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Karadeniz’in üçüncü deprem riski bölgesine çekilmesi ile beraber bölgede yer alan dolgu alanları ile yumuşak zeminler ve heyelanlı alanlar daha da büyük risk taşımaya başladı. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, İzmir’de yaşanan depremin Doğu Karadeniz için kritik bir uyarı olduğunu vurguladı.

3 yıl önce Gürcistan’da yaşanan depremlerin fay hatlarını tetiklediğini belirten Bektaş, bölgenin dördüncü deprem kuşağından üçüncü deprem kuşağına çekildiğini söyledi.

İzmir Depremi, Doğu Karadeniz için Uyarı

İzmir depreminin Doğu Karadeniz’de şu anda deprem potansiyeli ve tehlikesini ortaya koyan bir felaket olduğunu belirten Bektaş, “Türkiye’de genel bir kanı var; Doğu Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin deprem açısından en güvenli bir yeridir. Hatta o bölgede deprem olmaz. Vatandaşta böyle bir algı var. Ancak son İzmir depreminden sonra bu algı önemli ölçüde değişti. Çünkü biz deprem bilimcileri, depremi ya teorik bilgilerden elde ederiz ya da laboratuvardaki deneylerden ama en güzel sonucu yine doğanın kendisi veriyor. Bu bakımdan, İzmir depremi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin şu andaki deprem potansiyeli ve deprem tehlikesini en iyi şekilde aktaran bir sunum yapmıştır bize. AFAD’ın verilerine göre, İzmir depremi 0.1, aynı verilerde bugünkü Türkiye deprem tehlikesi haritasına göre Trabzon’da olabilecek en büyük depremin sarsıntısı 0.2. yani İzmir’de yaşanan depremin en az 2 katı daha tehlikeli bir durum söz konusu. Hatta Rize’de bu yer sarsıntısı ölçeği 0.3 olarak belirtiliyor. Bu ne anlama geliyor? Demek ki sadece depremin büyüklüğü değil, bulunduğumuz yerin ya da binanın bulunduğu zeminin fiziksel ve mekaniksel özelliği çok önemli. Yani deprem büyütmesi dediğimiz başka bir deyişle deprem jeolojisinde yer etkisi dediğimiz olay son derece önemli” ifadelerini kullandı.

İzmir’den Daha Tehlikeli!

İzmir depreminin ardından Doğu Karadeniz Bölgesi için deprem tehlikesinin olmadığına yönelik bir algının da yanlış olduğunun altını çizen Bektaş, sahil ve gevşek zeminlerde deprem dalgalarının büyüdüğünü, AFAD verilerine göre ise Karadeniz ve Kuzey Anadolu faylarının İzmir’de yaşanan depremden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Bektaş, Türkiye’nin her bir bölgesinin deprem kuşağında olduğunu söyleyerek bu konu ile alakalı olarak Büyükşehir Belediyelerine büyük görevlerin düştüğünü hatırlattı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir Depremi’nin ardından Doğu Karadeniz için uyarı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!