A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Koronavirüs Aşısının Denemelerine Ara Verildi

Tüm dünya genelinde etkilerini sürdürmeye devam eden yeni tip koronavirüs (COVID-19) için birçok ülke koronavirüs aşısı araştırmalarına devam ediyor.

Tüm dünya genelinde etkilerini sürdürmeye devam eden yeni tip koronavirüs (COVID-19) için birçok ülke koronavirüs aşısı araştırmalarına devam ediyor.

Milyonlarca insanın aşıdan gelecek iyi haberi beklediği bilinirken, ülkeler salgını sona erdirecek olan aşının formülünü bulabilmek adına adeta birbiri ile yarışıyor.

İngiltere’de ortaya çıkan, Oxford Üniversitesi ve Astrazeneca’nın çalışması, aşı formüllerini bulma konusunda en çok ön plana çıkan prototip olmayı başardı. Birçok ülke tarafından merakla beklenen ve İngiltere’nin ülkeler ile ön anlaşmalar yapmaya başladığı, talepleri yanıtlamayı sürdürdüğü aşı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Rahatsızlık Ortaya Çıktı

Gönüllü deneklerden birinin aşı sonrasında nedeni henüz açıklanamayan bir rahatsızlık yaşamasının ardından Astrazeneca yetkilileri aşının tüm denemelerine ara verdiklerini söyledi.

Kendilerinden bağımsız bir komite tarafından güvenlik verilerinin gözden geçirileceğini açıklayan yetkililer, kendi istekleri doğrultusunda testlere şu anlık ara verdiklerini açıkladı. Henüz sebebi açıklanamasa da, aşının ardından rahatsızlık yaşayan deneğin de durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Salgınla ilgili birçok araştırma devam ederken, uzmanlar aşının yıl sonuna doğru bulunması konusunda umutlu olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, yıl sonuna kadar bulunacak bir aşının güvenli olduğunu kanıtlaması açısından ise iyimser düşünüyor.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler