A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Kadınlarımız Neden Öldürülüyor?

Alaeddin Usta
20.06.1954’de Trabzon’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da okuyan Alaeddin Usta, ön lisansı Mareşal Çakmak Eğitim Enstitüsü’nde, lisans öğretimimi ise Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmasının ardından Nisan 2003'te kendi isteği ile emekli oldu. Usta, birçok yerel gazete ve dergilerde "Meritokrasi" adıyla köşe/fıkra/makale yazıyor.
0Sadece öldürmek değil;

Dövülüyor,

Sövülüyor,

Hatta tecavüz ediliyor.

Yalnız kadınlara mı?

Kız çocuklarına,

Erkek çocuklarına da dâhil.

Bu yapılan eylemlere de bademleme diyorlar.

Acımasız ve

Allahsızlar.

Bunu da dine dayandırıyorlar.

Kanım odur ki işin en acı tarafı da burası.

Adeta yeni bir din,

Yeni bir kitap inmiş gibi.

Bu erozyon tüm bilgilerimizi içermektedir adeta.

            Değerli dostum Fatih Mehmet KÖROĞLU ile konuşurken; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayımlamış olduğu “NUTUK”u istedim.

Haklı olarak bana sordu?

-Abi “NUTUK”un yok mu? İsmet Zeki EYÜBOĞLU’nun “NUTKU”nu al ve oku dedi.

Kütüphanemde çok “NUTUK” olduğunu, ancak Kemalistlerin yayımladığı bir “NUTUK” istediğimi, dolayısıyla mukayese edebileceğimi söyledim.

Zira adamlar değil “NUTUK”u, hadisleri değiştirdiklerini söyledim.

Bu nedenle Sayın MARTI, kitabının 99. Sayfasında (KADIN KONULU UYDURMA RİVAYETLERE BAKIŞ konusunu işlemiş. Sayın MARTI, halen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı.

“…. Uydurmalara göre, Hz. Adem örneğinde görüldüğü üzere, kadın, erkeğin cennete ulaşmasının önündeki en ciddi engeldir. Bu bağlamda ‘Kadınlar olmasaydı, Allah’a hakkıyla ibadet edilecekti diyen bir rivayeti, ‘Şayet kadın olmasaydı, erkek şüphesiz cennete girecekti, sözü desteklemeye çalışmaktadır. Hâlbuki Allah resulü ‘Allah bir kimseye iyi bir hanım vermişse, dininin yarısında ona yardım etmiş demektir. Artık diğer yarıyla ilgili olarak da Allah’a karşı sorumluluğunu bilsin buyurmakta, dinin algılanması ve yaşanması noktasında kadının kendine özgü bir anlam alanı açarak erkeğe imkân sunduğunu ifade etmektedir.

‘Üç şeye güvenilmez. Dünya, sultan ve kadın.’ Şeklindeki rivayet iki cins arasındaki güven bağını zedeleyerek kadınla ilişkiyi kuşku dolu bir zemine yerleştirmek bakımından dikkat çekicidir.” (Prof. Dr. Huriye MARTI. Hakları ve Saygınlığıyla İslam’da Kadın. Türkiye Diyanet Vakfı yayını. S: 99-100. 2019. Ankara)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz