A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Karadeniz'denOrdu'da Süresi Dolan Madencilik Şirketi Faaliyetlerine Devam Ediyor

Ordu’da Süresi Dolan Madencilik Şirketi Faaliyetlerine Devam Ediyor

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ordu Fatsa'daki siyanürle altın işletmeciliği yapan şirketin çalışma süresinin dolduğunu fakat şirketin çalışmalara hala devam ettiğini söyledi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ordu Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliği yapan şirketin çalışma süresinin dolduğunu fakat şirketin çalışmalara hala devam ettiğini söyledi.

Ordu Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapan Altıntepe Maden şirketinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden aldığı Geçici Faaliyet Belgesi izni 9 Ekim tarihinde sona erdi. 

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), şirketin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) dosyasından elde ettiği belge ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na süre dolmasına rağmen denetleme yapılıp yapılmadığını, yasal yaptırım uygulayıp uygulanmadığını sordu. 

Dernek Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Şu an şirketin hiçbir çalışma yapmaması gerekir. Şirketin çalıştığını biliyoruz. Çalışmasına izin verenler de denetim yapmayanlar da suç işlemeye devam etmekteler. Her zaman dediğimiz gibi, fiili mücadele şart. Yasal yollardan hesap soracağız” dedi. 

Ekoloji Birliği Eşsözcüsü Coşkun Özbucak da “Şirketler kâğıt üzerindeki yükümlülüklerini bile yerine getirmiyorlar. Keyfiyet devam ediyor. Bunları Kazdağı’ndan Artvin’e kadar her tarafta görüyoruz. Bugün Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin keyfiyetine karşı da hukuksal ve fiili mücadeleyi büyütmek zorundayız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1
reklam 1
bayram tebrik2
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1