Örs: Gerekli Tedbirler Alınsın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, çay sezonu öncesi uyardı: “Gerekli tedbirler alınsın” dedi.

Doğu Karadeniz’de, Mayıs ayında başlayacak çay tarımı için hasat dönemi öncesi bir açıklama yapan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin ÖRS “Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemi yaklaşıyor.  Çay bölgemiz için çok önemli, binlerce üreticinin tek geçim kaynağı. Bu dönemde bölgemize başka şehirlerden çok sayıda üreticimiz gelecek, nüfus artacak, oluşabilecek vaka artışlarının önüne geçilmesi için şimdiden tedbir alınmalı. Sorunsuz bir sezon geçirmek için hem ÇAYKUR hem de Valiliklerimiz bir eylem planı ortaya koymalı ve bir an önce hayata geçirmelidir.” dedi. 
Örs, açıklamasında gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi “Çay üreticimizin kullandığı gübrenin son bir yıldaki fiyat artışı %20-25’i geçti. Şimdi çayda gübreleme zamanı. Gübre fiyatları her gün yukarı doğru gidiyor, üreticinin elini yakıyor. Devlet tarafından üreticiye verilen gübre desteği dönüm başına 20 TL. Zaten yetersiz olan bu desteği Tarım Müdürlüğünde, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçiler alabilmektedir. Ancak bölgemizde arazilerin çok hisseli olması nedeniyle çay üreticilerinin çok azı bu destekten faydalanabiliyor. Gübre fiyatlarının bu denli artması üreticiyi zora sokmaktadır. Bu pandemi döneminde çok zor şartlarda çayını toplayıp, satacak olan üreticimiz Hükümet tarafından ciddi oranda desteklenmelidir.” 
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs açıklamasında, ÇAYKUR’un üreticiye ödeyeceği ürün bedellerinin karşılığı bankalardan aldığı promosyon paralarının üreticiye neden ödenmediğini sorarak “ÇAYKUR üreticiye ödeyeceği bedel karşılığı bankalardan aldığı promosyon paralarını neden üreticiye ödemez? Bu para çayın çilesini çeken üreticiye verilmelidir. Ayrıca; 29 Mart itibarıyla ödeneceği açıklanan destekleme paraları ne zaman üreticinin hesabına yatırılacak? Üretici destekleme paralarının hemen ödenmesini istiyor” dedi. 
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs açıklamasının son bölümünde, bölgedeki işsizliğe dikkat çekerek “Hükümet herşey güllük gülistanlıkmış gibi algı yaratıyor, TUİK verilerine göre enflasyon azalıyor, işsizlik düşüyor ama ÇAYKUR’un Artvin, Rize, Trabzon, Giresun illerini kapsayan 300 kişilik -ilan metnindeki adıyla- beden işçisi alımında Rize kontenjanına düşen 210 kişilik kontenjana 22.950 başvuru yapıldı. Sadece erkeklerin başvurusunun kabul edildiği, kadın başvurularının kabul edilmediği bu ilana başvuru yapanların sayısı bölgedeki işsizliğin geldiği düzeyi göstermesi açısından acı bir örnektir. Bu noktada söylenecek söz: ‘TUİK işsizlik rakamlarını küllahıma anlatsın!’ dan başka bir şey olamaz” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Örs: Gerekli Tedbirler Alınsın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!