Öymen; “Kınama İle Geçiştirilemez, Karşılık Verilmeli.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Soykırım iddiaları konusunda uyarılarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in 24 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tariflemesine tepkiler sürüyor.

Dış ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar kamuoyunda dikkatle izlenen, mesleki konulardaki uzmanlığı ve konuya hakimiyeti bakımından duayen bir isim kabul edilen Emekli Büyükelçi Onur Öymen’den de “soykırım” iddiaları ile ilgili açıklama geldi. Öymen, Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği mülakatta; “Türkiye, “Bunu kınıyoruz, reddediyoruz’ demekle yetinemez. Türkiye’nin vereceği karşılık, gelecekte bu tür söylemlerde bulunabileceklere karşı caydırıcı bir etki yapmalı” şeklinde açıklama yaparak çeşitli uyarılarda bulundu.

Emekli Büyükelçi Onur Öymen; Kendisinin Dışişleri Bakanlığı’nda görevli olduğu dönemde ABD Kongresi üyeleri nezdinde yoğun girişimlerin yapıldığını, ABD Kongresi’nde Türkiye’nin tezlerini destekleyen çok sayıda Senatör ve Temsilciler Meclisi üyesi olduğunu vurgulayan Öymen, “Türkiye’yi destekleyen Kongre üyeleri, Türkiye aleyhine kararlar alınmasını çoğu zaman engelleyebiliyorlardı. Kongre üyelerini Türkiye’ye davet edip resmi yetkililerle, gazetecilerle, bilim insanlarıyla görüştürüldüklerini, bunlardan bir çoğunun Türkiye’nin tezlerinde haklı olduğunu anladıklarını söyledi. Türkiye’nin daha sonra bu politikadan vaz geçtiğini belirten Öymen, bu nedenle Ermeni lobisinin Kongre’de adeta meydanı boş bulduğunu söyledi.

Öymen, 1948 tarihli BM Soykırımla Mücadele Sözleşmesi’ne göre bir olayı ancak o olayın cereyan ettiği ülkenin mahkemelerinin ya da yetkili kılınmış bir uluslararası mahkemenin ‘soykırım’ olarak nitelendirebileceğini belirterek “ABD Başkanı’nın herhangi bir meseleyi ‘soykırım’ olarak tanımlama hakkı ve yetkisi yoktur, Biden, devlet adamlığı sorumluluğuna uygun olarak hareket etmemiştir. Burada tarihi olayların bugünün politikalarına alet edilmesinin örneğini görüyoruz” dedi.

Biden’ın ‘soykırım’ açıklamasına Türkiye’nin tepkisiyle ilgili de konuşan Öymen, “Bunun mutlaka etkili bir karşılığının olması lazım. Geçmişte bunun örnekleri var, ABD’nin Türkiye’ye yönelik bu tür adımları karşısında Türkiye’nin neler yaptığı belli. Hükümetin bunu geçiştirmeden hak ettiği karşılığı vermesi gerekiyor” diye konuştu. ABD Başkanı’nın ‘soykırım’ beyanında bulunmasının hukuki sonuçlarını değerlendiren Öymen, “Eğer ABD mahkemeleri, Biden’ın bu konuşmasını ABD’nin resmi politikasının bir işareti olarak görüp tazminat davalarını sonuçlandırmaya başlarlarsa Türkiye açısından sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öymen; “Kınama İle Geçiştirilemez, Karşılık Verilmeli.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!