A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Rize’de Durdurma Kararına Rağmen HES Projesi Sürdürülüyor

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde yapılması için planlamaları süren Alicik 1 ve 2 Hidroelektrik Santrali (HES) projesi için bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi.

Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde yapılması için planlamaları süren Alicik 1 ve 2 Hidroelektrik Santrali (HES) projesi için bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi.

Gürgen Köyü’nde yaşayan bölge halkı yol çalışması adı altında HES projesine başlandığı talebi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne başvuruda bulundu. CİMER, projenin hukuksuz olduğuna kanaat getirerek çalışmaları yürütmekte olan şirkete para cezası uygulanması ve proje çalışmalarının acilen durdurulması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

CİMER Raporuna Rağmen..

Cimer hes

CİMER’in görüşüne rağmen bölgede çalışmaların devam ettiği belirtilirken ÇED raporunun iptali için Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkemenin, bilirkişi incelemesi yapılması yönünde karar verdiği bildirildi. Pandemi nedeniyle 6 aydır ileri tarihlere ertelenen bilirkişi incelemesi bugün yapıldı.  Bilirkişi incelemesi sırasında şirket yetkilileri, 6 ay önce Devlet Su İşleri (DSİ)’nin kendilerine gönderdikleri evraktan haberdar olmadıklarını söyledikleri iletildi. 

Şirket yetkilileri, bilirkişi heyetinin yanında HES borularının geçtiği yeri gösteremeyince köylülerin “Yaptığınız HES santralinin boruları buradan değil biraz daha yukarıdan geçiyor’ diyerek şirket yöneticilerine yardımcı oldukları öğrenildi.

Tarafları dinleyen bilirkişi heyeti yaptığı incelemelerin ardından olay yerinden ayrıldı. Kararın en yakın zamanda verileceği bildirildi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler