A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Şenol Güneş: ”Türk Futbolunda Sendikalaşma Şart”

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbolda kuvvetler ayrılığının olması gerektiğini ifade etti.

Socrates dergisine konuşan deneyimli teknik adam Türk futbolunda sendikalaşmanın olması gerektiğini söyledi.

Güneş şöyle konuştu :

”Kulüplerin yapısal reforma ihtitacı olduğunu dile getiren Güneş, ”Bugün kulüplerin yapısı devletle iç içe. Belediyeler, Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı…Eskiden çok para yoktu, şimdi var fakat hâlâ para isteniyor. Kimse de ‘Bu önceki paralar nasıl kullanıldı?’ diye sormuyor. Bugün devleti çekin ortada hiçbir kulüp kalmaz. Koskoca kulübün tesisini bile devlet yapacak konumda. Tesis olmalı. Ancak sokakta oynayacak alan da olmalı. Evinin önüne çıktığında çocuk top oynamalı. Oynamalı ki sporla ilgilensin. Bir toplumda sanat ve spor olmazsa olmazdır. Sporla ilgili olarak, bizde neredeyse hiçbir birimin işleyişi doğru değil. Antrenörler Derneği’nin, Futbolcular Birliği’nin güçlü şekilde var olması lazım. Bir kuvvetler ayrılığı yaratmamız lazım. Futbolcuları insan yerine koymayan sistemde Futbolcular Birliği devreye girecek. Gerekirse diyecek ki ‘şartlarımız budur, sahaya çıkmıyoruz.’ Aynı şey antrenörler için de geçerli. Bunun için de sendikalaşma lazım”

Hayallerinden de bahseden Şenol Güneş, futbol okulu kurmak istediğini dile getirerek şunları söyledi :

”Pedagojiyi çok iyi öğretip yaymak istiyorum. Çocuklarımızı da bu konuda okullarda eğitmek istiyorum. Ama futbol okullarında eğitmek. Bunun için futbol okulu kurmak istiyorum. Altınordu’nun yaptığını Bursa’nın yapmaya çalıştığını Türkiye’ye yayıp, bu okulları fabrikalar haline getirmek istiyorum. Ancak üreten ve yarışan bir ülke olduktan sonra futbol konuşulur.”

İlk kez öğretmenlik yaptığı Karakaya Ortaokulu hakkında da açıklamalarda bulunan Şenol Güneş, ”Karakaya ortaokulu bugünkü futbol aklımın altyapısının oluşturulduğu yer. O okul bana rehberlik etti. Öğretmenlik, rehberliktir. Tıpkı antrenörlük gibi” diye konuştu.

”Bir Yerde Sevgi Yoksa Nefret Vardır”

Güneş, açıklamalarına şu şekilde devam etti :

”Biz sevgi, saygı ve güvene dair hiçbir şey bilmiyoruz. Bir yerde sevgi yoksa, nefret vardır. Nefret var mı bizde ? Âlası. O zaman sevgisizlik var demektir. İki saygı var mı ? Yok. Ne var yerine ? Hakaret. Üçüncü olarak da güven. Biz güveni kaybettik.”

”95-96 Sezonu Acı hatıralarla dolu bir sezondu”

1995-1996 sezonuna ilişkin de konuşan Güneş ”O sezon acı hatıralarla dolu bir sezondu. Ama futbol bu olacak. Olduğu için de futbola futbol diyoruz zaten” ifadelerini kullandı.

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler