A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

GündemSıcak Gelişme! ABD Gemileri Karadeniz'e Geçmeyecek!

Sıcak Gelişme! ABD Gemileri Karadeniz’e Geçmeyecek!

Son dakika haberine göre Amerika tarafından bildirimin geri çekildiği ve gemilerin Karadeniz’e geçmeyeceği öğrenildi.

Karadeniz’de yeni gelişmeler yaşanıyor. Gelen bilgilere göre ABD iki savaş gemisinin Karadeniz’e çıkması için Türkiye’ye bildirimde bulunmuştu. Karadeniz’deki haraketliliğe tepki gösteren Moskova ise çatışma çıkması halinde vatandaşlarını korumak için önlem alacağını açıklamıştı.

Karadeniz’de tansiyonun yükselmesinin ardından konuyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Son bilgilere göre Amerika’nın Türkiye’ye yaptığı bildirimi geri çektiği ve gemilerin Karadeniz’e gönderilmeyeceği aktarıldı.

Ukrayna’nın doğusunda, Ukrayna ile Rusya arasında tansiyon giderek yükseliyor. Rus saldırganlığına karşı Kiev’in yanında olduğunu açıklayan ABD’ye ait iki savaş gemisinin Türk boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için Ankara’ya diplomatik bildirimde bulunmuştu.

TÜRKİYE’YE BİLDİRMEK ZORUNDALAR

1936’da imzalanan Montrö Sözleşmesi gereği Washington, boğazlardan geçecek savaş gemilerini göndermeden en az 15 gün önce Ankara’yı bilgilendirmek zorunda. Anlaşma uyarınca, yabancı savaş gemileri Karadeniz’de en fazla 21 gün kalabiliyor.

ABD Donanması’na ait gemiler, bölgede yaklaşık yedi yıldır Ukrayna’ya destek vermek üzere düzenli olarak faaliyet gösteriyor.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de konuyla ilgili haberlere ilişkin olarak ABD’nin “rutin olarak” Karadeniz’de savaş gemileri bulundurduğunu söylemekle yetindi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1
reklam 1
bayram tebrik2
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1