Skandal karar: Siyasiler kongre yapabilir ama Barolar yapamaz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK, siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdi. YSK ayrıca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağına hükmetti.

BARO SEÇİMLERİNİN BİR GENELGE İLE ERTELENMESİ YASALARA AYKIRIDIR
Baro seçimlerinin ertelenmesinin yasaya aykırı olduğunu ifade eden İstanbul Barosu Eski Başkanı, Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu Başkanı Av.Muammer Aydın “Zira, yasalar ile belirlenen hususlar, bir bakanlık genelgesi ile değiştirilemez. Zorlama ile Değiştirme yoluna gidilirse Anayasa ve Yasalar ihlal edilmiş olur, ülkedeki zaten çok büyük yaralar almış olan adalet büyük ölçüde zarar görür. Hepimizin net olarak bildiği gibi ve Kamuoyunda oluşan genel kanaate göre, çoklu baro denen sistemle Ankara, İstanbul ve İzmir Barolarını bölmek ve toplumu aydınlatma görevlerine engel olmak ve yapılan hukuksuzluklara karşı çıkmalarını önlemek için kanun çıkarılmış olmasına rağmen, bu Barolardaki Avukatların getirilen yeni sisteme itibar etmemeleri, barolarını bölme girişimine alet olmamaları, bütün zorluklara rağmen İstanbul’da ancak bir baronun, o da şüpheli ve zorlamalı bir şekilde kurulabilmesinin sağlanması ve 29 Eylül’de acele ile Genel Kurulunu yapmasının sağlanmasına rağmen yapılan kanun değişikliğinden istenen sonucun alınamayacak olması nedeniyle bir genelge ile seçimleri erteleyerek bütün sistemi alt üst etmek mecburiyeti doğmuştur.
Bu mecburiyet karşısında etkinlik olarak değerlendirilemeyecek ancak yasal mecburiyet olan BARO GENEL KURULLARININ YAPILMASININ ENGELLENMESİ Anayasaya, yasalara ve hukuki mevzuata aykırı olarak yapılan düzenlemelerin, yapanların sorumluluğunu doğurmak dışında, hiçbir geçerliliği yoktur. Üstelik YSK’nın aşağıdaki aldığı kararı da bu hukuksuzluğun tescili anlamındadır.
Ama bilinmelidir ki korkunun ecele faydası yoktur, gücün hukukunu ellerinde tutanlar yaptıkları hukuksuzlukların hesabını yargıda elbette vereceklerdir, hukuk ve hukukun üstünlüğü elbet bir gün tecelli edecektir. Bunu biliyor ve inanıyoruz” dedi.

avukat
belge0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Skandal karar: Siyasiler kongre yapabilir ama Barolar yapamaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!